Na školách jsou vši, insekticid pro děti neexistuje. Tady je 12 rad, co dělat

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
9. 9. 2019 19:06
Skončily prázdniny, děti se vrací do škol a školek a rodičům začínají přicházet od učitelů první zprávy o výskytu pedikulózy, tedy napadení vší dětskou. Na trhu navíc neexistuje účinný insekticid vhodný pro děti. Když už nic jiného nezabírá, někteří rodiče umyjí dítěti hlavu odvšivovacím šamponem na psy a kočky. Jak správně při odvšivení postupovat, radí Oleg Ditrich z Parazitologického ústavu.
Foto: Shutterstock.com

Co je pedikulóza?

Pedikulóza je parazitární onemocnění, napadení vší dětskou. Jedná se o cizopasný hmyz velký asi 3 milimetry, s trojicí párů nohou zakončených drápem a palcovitým výrůstkem. Díky těmto "kleštím" se mohou pevně držet vlasu u jeho kořene a být tak blízko zdroje krve. Své pojmenování dostala podle dětských kolektivů, kde se jí daří nejlépe a kde se může velmi dobře šířit. Více postihuje dívky, chlapci mají tu výhodu, že veš nedokáže žít ve vlasech kratších než jeden centimetr.

Veš dětská saje krev až pětkrát denně, samice žijí přibližně měsíc a za tu dobu nakladou až 50 vajíček, tzv. hnid. Ty jsou k vlasu pevně přilepeny bílkovinným tmelem. Zhruba po týdnu se z vajíček vylíhnou larvy, začnou okamžitě sát krev a proměňují se v nymfu a pak v dospělce. Přítomnost vší se projevuje nadměrným svěděním hlavy, popřípadě lechtáním, způsobeným prolézáním vší mezi vlasy.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Izraelská armáda znásobí údery na Pásmo Gazy, USA vyšlou na Blízký východ diplomata

Izraelský bezpečnostní kabinet rozhodl na večerním zasedání, že armáda znásobí údery na Pásmo Gazy. Zaměří se na symboly tamního vládního hnutí Hamás. Podle televize Kanál 12 se zřejmě armáda zaměří na symboly Hamásu, které Pásmu Gazy vládne. Jedním z těchto cílů by mohla být podle televize budova ministerstva financí.

Izrael tvrdí, že se zaměřuje hlavně na vůdce obou skupin, ve středu ohlásil, že zabil šest členů vedení Hamásu. Izraelská armáda podle svého vyjádření zabila celkem 30 radikálů bojujících proti Izraeli. Hamás ve večerní zprávě upřesňující počet obětí v Pásmu Gazy oznámil, že o život tam přišlo 65 lidí, mezi nimiž je 16 dětí a pět žen. Izrael má sedm mrtvých včetně vojáka a dvou dětí.

Spojené státy vyšlou na Blízký východ vysoce postaveného diplomata ve snaze utišit eskalující násilí mezi Izraelem a Palestinci. Podle médií to oznámil ministr zahraničí USA Antony Blinken, který zároveň označil za "trýznivé" záběry, jež v posledních dnech přichází z regionu. Americký ministr obrany Lloyd Austin podle vyjádření Pentagonu hovořil se svým izraelským protějškem a potvrdil mu, že USA Izrael nadále jednoznačně podporují.

"Obrázky, které k nám přes noc dorazily, jsou trýznivé. A ztráta jediného civilního života je tragédií. Požádal jsem zástupce náměstka ministra zahraničí Hadyho Amra, aby ihned odjel do regionu a setkal se s Izraelci a Palestinci (…) a jménem mým a prezidenta Joea Bidena na ně naléhal, aby zmírnili násilnosti," řekl Blinken.

Zdroj: ČTK
Další zprávy