Na školách jsou vši, insekticid pro děti neexistuje. Tady je 12 rad, co dělat

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
9. 9. 2019 19:06
Skončily prázdniny, děti se vrací do škol a školek a rodičům začínají přicházet od učitelů první zprávy o výskytu pedikulózy, tedy napadení vší dětskou. Na trhu navíc neexistuje účinný insekticid vhodný pro děti. Když už nic jiného nezabírá, někteří rodiče umyjí dítěti hlavu odvšivovacím šamponem na psy a kočky. Jak správně při odvšivení postupovat, radí Oleg Ditrich z Parazitologického ústavu.
Foto: Shutterstock.com

Co je pedikulóza?

Pedikulóza je parazitární onemocnění, napadení vší dětskou. Jedná se o cizopasný hmyz velký asi 3 milimetry, s trojicí párů nohou zakončených drápem a palcovitým výrůstkem. Díky těmto "kleštím" se mohou pevně držet vlasu u jeho kořene a být tak blízko zdroje krve. Své pojmenování dostala podle dětských kolektivů, kde se jí daří nejlépe a kde se může velmi dobře šířit. Více postihuje dívky, chlapci mají tu výhodu, že veš nedokáže žít ve vlasech kratších než jeden centimetr.

Veš dětská saje krev až pětkrát denně, samice žijí přibližně měsíc a za tu dobu nakladou až 50 vajíček, tzv. hnid. Ty jsou k vlasu pevně přilepeny bílkovinným tmelem. Zhruba po týdnu se z vajíček vylíhnou larvy, začnou okamžitě sát krev a proměňují se v nymfu a pak v dospělce. Přítomnost vší se projevuje nadměrným svěděním hlavy, popřípadě lechtáním, způsobeným prolézáním vší mezi vlasy.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Brazilský prezident oznámil, že má možná rakovinu kůže. Lékaři mu odstranili mateřské znamínko

Brazilský prezident Jair Bolsonaro má možná rakovinu kůže. Podle agentury Reuters to oznámil poté, co mu ve středu lékaři odstranili mateřské znamínko z ucha. Bolsonaro prohlásil, že se těší dobrému zdraví, ale bylo mu doporučeno zrušení návštěvy města Salvador v brazilském státě Bahía kvůli vyčerpanosti.

Čtyřiašedesátiletý prezident Brazílie je považován za krajně pravicového a také velmi kontroverzního politika. Mnozí ho například viní z toho, že přispívá k odlesňování svou politikou upřednostňování ekonomického rozvoje před ochranou životního prostředí a zlehčováním varovných statistik.

Zdroj: ČTK
Další zprávy