Ikona ČSSD tlačí na kolegu: Opsal jsi práci, vrať titul

Martina Machová Sabina Slonková, Martina Machová
26. 5. 2011 20:54
Skandál s diplomovou prací je podle Dienstbiera diskvalificí pro veřejnou funkci

Praha - Vrátit titul a zvážit poslanecký mandát. Několik dní po odhalení, že poslanec ČSSD Miroslav Svoboda získal titul inženýra za opsanou diplomovou práci, začínají komentáře stranických šéfů přitvrzovat.

"Je to obrovská osobní ostuda, zcela jistě by měl ten titul vrátit. Celé ho to diskvalifikuje pro jakoukoli veřejnou funkci," řekl místopředseda strany a podle čerstvého průzkumu třetí nejpopulárnější politik v zemi Jiří Dientsbier, když mu redakce Aktuálně.cz předložila Svobodovu diplomovou práci a pro srovnání také texty, z nichž se v ní bez přiznání opisuje.

Předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka je opatrnější, ale i on říká: "Pokud škola oficiálně opisování potvrdí, Miroslav Svoboda by měl přestat používat titul inženýr. Ten by pak měl získat řádným studiem na jiné vysoké škole.

ČSSD v první reakci posuzovala Svobodův případ vlažně a dala svému poslanci čas, aby si připravil nějaké vysvětlení. Postoj politiků se ale začal měnit poté, co měli možnost seznámit se s dokumenty.

Pochybnosti o Svobodově práci oficiálně potvrdila i samotná Vysoká škola finanční a správní, kde před čtyřmi lety titul získal.

Poslancovým proviněním se v pátek bude zabývat grémium strany.

Měl by chodit kanálama

Při prověřování, zač stojí akademické tituly politiků, kteří vystudovali už v běhu poslanecké kariéry, redakce Aktuálně.cz zjistila, že diplomová práce Miroslava Svobody obsahuje v celých odstavcích zkopírované odborné texty ekonomů a vládní dokumenty, aniž by je politik uvedl mezi zdroji.

Nejdelší shodná pasáž je na plných deseti stránkách poslancovy práce - jde o kompletní jednu kapitolu.

Sám Svoboda rezignovat nehodlá a svou práci stále označuje za kvalitní. Když se ho deník Aktuálně.cz ptal, jakou osobní odpovědnost hodlá z případu vyvodit, odpověděl, že nejprve chce školu požádat o připomínky k jeho práci, a pak se uvidí.

"Mám také zájem oslovit určitou celebritu z akademického světa, aby práci zhodnotila, jestli je kvalitní, nebo je potřeba s ní něco dělat," uvedl rovněž. Jaké budou jeho další kroky v případě, že stanoviska budou negativní, neřekl.

Je to na grémiu

Jak se v pátek k případu postaví stranické grémium, není zřejmé. Místopředseda ČSSD Jiří Dientsbier zatím neví, zda navrhne, aby byl Svoboda oficiálně vyzván ke složení mandátu.

"Jestli složí mandát, to opravdu nevím. Navrhovat to můžu a on to nemusí respektovat. Nemáme na něj žádné páky. Můžeme na něj maximálně apelovat, aby to udělal. Já bych na jeho místě chodil kanálama a bál se vyjít mezi lidi," uvedl Dientsbier.

Kdo je poslanec Svoboda

Poslanec Miroslav Svoboda

  • Do nynější sněmovny se dostal až jako náhradník za Martina Pecinu. Ač nemá nyní významné funkce, řadí se mezi vlivné postavy pražské politiky.
  • Mandát, který získal poprvé v roce 2002, neobhájil před rokem napřímo díky zásahu voličů. Ti jej jako trojku na pražské kandidátce ČSSD "vykroužkovali" - dali hromadně preferenční hlasy níže postaveným kandidátům.
  • Svoboda se v minulosti ve sněmovně profiloval jako člen rozpočtového výboru.
  • V roce 2007 umožnil při takzvaném porcování medvěda (poslanci přidělují přímo státní dotaci projektům podle svého uvážení), aby podnikatel z jeho volebního okrsku získal jeden z tehdy největších příspěvků - 23 milionů korun.
  • V minulosti vedl také tenisový tým poslanců, který si nechával proplácet cesty na turnaje do zahraničí.
  • Je znám schopností komunikovat s takzvanou šedou zónou pražské politiky, například s Tomášem Hrdličkou z ODS.

Vysoká škola finanční a správní už si přitom Svobodovu práci sama prověřila. Rektorka školy dokonce upozornila na poslancovo provinění Policejní akademii, kde politik díky nabytému titulu Ing. zahájil doktorandská studia.

"Toto jednání bylo vůči naší škole nefér, jednoznačně ho odsuzujeme a mělo by působit jako odstrašující příklad," tlumočila stanovisko vedení školy mluvčí Magdalena Straková.

Školitel: Má chyba to není

Svobodovu diplomovou práci vedl docent František Nahodil.

Ačkoli poslanec tvrdí, že spolu o práci pravidelně diskutovali, Nahodil zkopírované kapitoly neodhalil. Dnes říká, že o tom nevěděl a že k pochybnostem neměl důvod, protože Svoboda byl dobrý student.

"Nejsem si osobně vědom žádného pochybení... Práci hodnotil nezávislý oponent, obhajoba proběhla před státnicovou komisí, jmenovanou rektorkou Vysoké školy finanční a správní, která rovněž měla práci k dispozici," napsal v e-mailových odpovědích na otázky Aktuálně.cz.

Nahodil se hájí, že škola v té době neměla program na odhalování plagiátů jako dnes. "Běžnou kontrolou jsem žádná pochybení neobjevil," konstatoval Nahodil.

Dekret pro spolupráci Nahodil-Svoboda.
Dekret pro spolupráci Nahodil-Svoboda. | Foto: Ondřej Besperát

Redakce při srovnávání Svobodovy práce nepoužívala žádný speciální program. Pouze zadala do internetových vyhledavačů části Svobodova díla a objevily se webové stránky s totožnými pasážemi.

František Nahodil měl coby školitel pomoci získat poslanci další akademické tituly. Svoboda se přihlásil na doktorandská studia na Policejní akademii (nyní je má na rok na vlastní žádost přerušená). Poté, co vyšla najevo aféra s jeho diplomovou prací, prorektor akademie obratem rozhodl, že Svobodovi školitele vymění.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Francie chce, aby byli zadržení radikálové souzeni v Iráku

Francouzský ministr zahraničí Jean-Ives Le Drian ve středu večer odcestuje do Iráku, aby tam jednal o možnosti postavit před irácké soudy islámské radikály držené v Sýrii. Oznámil to dnes premiér Edouard Philippe.

V syrských táborech a věznicích je na 11.000 bojovníků Islámského státu, mezi nimiž je 2000 cizinců. Kvůli současné turecké ofenzívě na severu Sýrie, kde se mnohé z těchto věznic nacházejí, se šíří obavy z možnosti jejich útěků. Dosud je střeží syrští Kurdové, kteří teď ale čelí tureckým útokům a už varovali, že jim na hlídání vězňů možná nebudou stačit síly.

"Mnozí z těch, jež Kurdové zatkli v Sýrii, spáchali zločiny v Iráku, proto, bude-li to nutné, mohou být souzeni tam," míní francouzský premiér Philippe.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V zakázané zóně na severu Ruska byli zadrženi tři američtí diplomati

Ruská policie v pondělí nakrátko zadržela tři diplomaty USA, kteří cestovali ve vojenské oblasti nedaleko místa srpnové exploze ruské rakety u polárního Severodvinska. Napsala to ve středu agentura TASS s odvoláním na bezpečnostní zdroje. Při nepovedeném testu rakety tehdy zahynulo pět lidí a v oblasti se nakrátko zvýšila radioaktivita. Ambasáda USA tvrdí, že o cestě diplomatů na sever ruské úřady předem informovala.

Agentura TASS napsala, že diplomaté jsou podezřelí z pobytu na území, kam je cizincům vstup bez povolení zapovězen. K takovým územím patří i celé město Severodvinsk, kde jsou velké armádní loděnice. Podle ruského trestního zákoníku mohou být Američané pokutováni do výše 5000 rublů (1800 korun) a vyhoštěni. Podle agentury Interfax byli američtí diplomaté pro prověrce osobních dokumentů propuštěni.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Šance na dojednání brexitové dohody stále existuje, myslí si Johnson

Britský premiér Boris Johnson ve středu na jednání vlády prohlásil, že stále existuje šance na dojednání nové brexitové dohody s Evropskou unií, nicméně shody zatím nebylo dosaženo. Uvedl to Johnsonův mluvčí James Slack. Noční brexitová jednání v Bruselu uzavření dohody o vystoupení Británie z EU nepřinesla a rozhovory pokračují. Země EU nicméně původně chtěly mít již ve středu hotový dokument v ruce, aby se jím ve čtvrtek mohl zabývat unijní summit.

"Premiér seznámil vládu s vývojem brexitových rozhovorů a řekl, že je šance na zajištění dobré dohody, ještě tam ale nejsme. Určitá témata zůstávají nedořešena," citovala agentura Reuters mluvčího Jamese Slacka.

Zdroj: ČTK
Další zprávy