Rodina exšéfa Úřadu vlády chce zpět 3,5 milionu zabavených při razii. Jsou to rodinné úspory, tvrdí

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 15. 4. 2016 13:06
Kvůli 3,5 milionu korun se rodina bývalého šéfa Úřadu vlády Lubomíra Poula chce soudit se státem. Peníze zadržela policie při razii v roce 2013, kdy zatkla nejen Poula, ale i tehdejší ředitelku kabinetu premiéra Petra Nečase Janu Nagyovou. Poul ale nakonec obviněn nebyl a jeho rodina tvrdí, že zabavené peníze byly rodinné úspory. Podle Poulovy matky Marie Poulové peníze patří jí a manželovi, synovi prý dali svoje celoživotní úspory do úschovy kvůli tomu, že měl na Úřadu vlády trezor.
Lubomír Poul.
Lubomír Poul. | Foto: ČTK

Praha - Rodina bývalého šéfa Úřadu vlády Lubomíra Poula žaluje stát. Chce po něm zpět přes 3,5 milionu korun, které prý měla uschované ve vládním trezoru. Peníze policie zabavila při razii v roce 2013, kdy zadržela nejen Poula, ale i tehdejší ředitelku kabinetu premiéra Petra Nečase Janu Nagyovou, později Nečasovou a další lidi. Policie ale Poula nakonec z ničeho neobvinila. Uvedl to v pátek Radiožurnál.

Poul tvrdí, že 3,5 milionu korun v hotovosti nebyly jeho peníze, ale šlo o úspory rodičů. Stát mu je odmítl vydat. Rodina se o ně chce soudit.

Podle Poulovy matky Marie Poulové peníze patří jí a manželovi, synovi prý dali svoje celoživotní úspory do úschovy kvůli tomu, že měl na Úřadu vlády trezor. Podle advokáta Poulových Vladimíra Řičici byla částka určena pro Poulova bratra, který žije v USA.

"Chtěli mít určitou jistotu, že peníze budou bezpečně uložené a tak ho požádali, aby tyto peníze byly uschovány a pro případ návratu bratra pana Poula by tyto peníze byly eventuálně použity na nákup nemovitosti, bytu a tak dále, pokud by se vrátil," řekl advokát Řičica Českému rozhlasu.

Policie vrátila peníze na Úřad vlády před rokem, nepřišla na to, že by souvisely s nějakým zločinem. Úřad vlády ale následně rozhodl, že je Poulovým nedá. Manželé proto podali na začátku dubna žalobu, chtějí zpátky 3,5 milionu korun.

Mluvčí vlády Martin Ayrer vzkázal, že Úřad vlády loni v prosinci Poula oslovil dopisem, s žádostí o informaci, komu finanční hotovost patří. Poul odpověděl, že peníze jsou úspory jeho rodičů.

"Úřad vlády shledal tato tvrzení jako nedůvěryhodná, a to zvláště proto, že se po dobu celého trestního řízení k vlastnictví prostředků nikdo nepřihlásil," uvedl Ayrer s tím, že Poulova rodina bude muset vlastnictví peněz věrohodně dokázat.

Advokát Lubomíra Poula však názor Úřadu vlády odmítá. "Čestné prohlášení rodičů mého klienta považuji za dostatečné a relevantní doložení vlastnického práva, nevím, proč Úřad vlády nikoli. Nevidím důvod dokládat jiné důkazy původu peněz. Podali jsme žalobu a v současnosti nepodnikám žádné další kroky, počkáme si na rozhodnutí soudu," řekl Vladimír Řičica Aktuálně.cz.

Na dotaz, proč se Poul nevyjádřil k původu peněz již během probíhajícího trestního řízení, Řičica odpověděl stručně: "Nemohu odpovědět, neboť jsem ho v té době nezastupoval," konstatoval.

Původ peněz nevysvětlil, rozhodne soud

Dalších zhruba 250 tisíc korun, část toho v dolarech, chce pak přímo Lubomír Poul. Místopředsedkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Alena Novotná Radiožurnálu řekla, že 4. dubna podal Poul žalobu o vydání částky 158 tisíc korun a 4355 amerických dolarů. Poul odmítl vysvětlit, proč měl v trezoru takovou sumu peněz, která odporuje i vnitřním pravidlům Úřadu vlády.

"Můžeme hovořit o tom, že došlo k porušení interních pravidel. Myslím, že můj klient to dokonce přiznává. To ještě neřeší otázku vlastnictví těchto peněz,“ řekl advokát Poulových Vladimír Řičica.

Současný premiér Bohuslav Sobotka situaci považuje za absurdní, celou věc bude muset rozhodnout soud.

Šéf Úřadu vlády Pavel Dvořák uvedl, že Poulovi dostatečně neprokázali, že peníze jsou jejich. "My jsme odmítli finanční prostředky vydat zejména z toho důvodu, že to zdůvodnění bylo velmi málo důvěryhodné a velmi nedostatečně podložené," uvedl Dvořák. Radiožurnál dodává, že Poulova matka je bývalá prodavačka, otec pracoval na řadové funkci v továrně.

Hotovost je podle mluvčího Ayrera nyní uschována na depozitním účtu Úřadu vlády.

 

Právě se děje

před 53 minutami

Útočník v Afghánistánu zastřelil tři pracovnice televizní stanice

Neznámý ozbrojenec v úterý ve východoafghánském Dželálábádu zastřelil tři zaměstnankyně místní televizní stanice. Čtvrtá žena byla zraněna a v nemocnici bojuje o život. Místní policie uvedla, že zadržela hlavního podezřelého. Jde o další ze série útoků proti pracovníkům v médiích v této oblasti za poslední měsíce, píše agentura Reuters.

Tři ženy ve věku 18 až 20 let ozbrojenec střelil do hlavy, když se vracely domů z práce, uvádí vládní zdroje. Místní televizní stanice potvrdila, že se jednalo o její zaměstnankyně.

Afghánistán se v posledních měsících potýká s vlnou útoků vůči novinářům, lékařům, bojovníkům za lidská práva či státním zaměstnancům. Na začátku prosince byla v Dželálábádu zastřelena moderátorka stejné stanice Malala Majvandová. V lednu zemřel novinář a bojovník za lidská práva Adil Ajmak, na jehož auto zahájili palbu neznámí střelci.

Afghánská vláda a některé zahraničí mocnosti z podobných útoků viní hnutí Tálibán. V provincii Nangarhár, jejíž je Dželálábád hlavním městem, rovněž působí teroristická organizace Islámský stát; ta se přihlásila k útoku na Majvandovou i některým dalším. Kdo stál za dnešním incidentem zatím není jasné. Podle policie má zadržený střelec vazby na Tálibán, mluvčí tohoto povstaleckého hnutí však jakýkoliv podíl Tálibánu na dnešním útoku odmítl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy