reklama
 
 

Hutka uspěl, Ústavní soud mu přiznal rehabilitaci

9. 8. 2013 7:02
Policie písničkáře v roce 1977 držela 48 hodin v cele, a to kvůli textu písně Havlíčku, Havle

Brno/Praha - Písničkář Jaroslav Hutka má nárok na rehabilitaci v souvislosti se zadržením v roce 1977, rozhodl Ústavní soud (ÚS).

V cele Hutku tajná policie držela 48 hodin kvůli textu písně Havlíčku, Havle, jako odškodnění písničkář dostává k důchodu navíc čtyři koruny měsíčně. Napsala to páteční Mladá fronta Dnes (MfD).

Rehabilitaci Hutka požadoval z principiálních důvodů, deníku řekl, že ho k tomu přesvědčil jeho advokát. Soudy nižších instancí podle MfD Hutkovy požadavky odmítaly s tím, že byl zadržen kvůli výtržnictví, a nikoli z politických důvodů.

"Orgány totalitního státu účelově kvalifikovaly údajnou protiprávní činnost zadržených nikoli jako trestný čin politický, nýbrž jako běžnou kriminalitu, aby zůstal skryt skutečný politický důvod represe," uvedla ale ústavní soudkyně Michaela Židlická.

Soudy se musely Hutkovou žádostí zabývat opakovaně.

V roce 2011 Městský soud v Praze sice uznal, že Hutka byl nezákonně zbaven osobní svobody, žádost o soudní rehabilitaci ale zamítl. Trestný čin výtržnictví, který byl formálním důvodem zadržení, totiž není výslovně uveden v rehabilitačním zákoně.

Ústavní soud pak loni v prosinci nařídil nové projednání Hutkovy žádosti u Městského soudu v Praze, tehdy s odůvodněním, že nelze jen formalisticky vycházet z dobové právní kvalifikace a z materiálů tehdejších vyšetřovatelů.

Hutka v ústavní stížnosti uváděl, že mu současná justice odepřela soudní ochranu.

Své krátkodobé zadržení v říjnu 1977 považuje za šikanu, která souvisela s dlouhodobým sledováním ze strany komunistické Státní bezpečnosti. Nátlak režimu vyvrcholil vystěhováním Hutky do zahraničí v rámci akce Asanace.

autor: ČTK | 9. 8. 2013 7:02

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama