Husté sněžení komplikuje dopravu na severu Moravy

Domácí ČTK Domácí, ČTK
11. 2. 2013 8:12
V noci připadlo místy až 15 centimetrů. Všechny silnice v kraji jsou průjezdné
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Česko - Sníh na silnicích komplikuje dopravu na území celého Moravskoslezského kraje. V noci připadlo místy až 15 centimetrů.

Všechny silnice v kraji jsou průjezdné, řidiči si ale musejí dávat pozor. Zvlášť na Bruntálsku, kde se vinou větru tvoří sněhové jazyky.

"Sněžilo celou noc. Silnice jsou sjízdné se zvýšenou opatrností. Problémy nám dělá vítr. Sněhové jazyky vytváří na území celého Bruntálska," řekl dispečer tamních silničářů.

Zvýšená opatrnost je nutná na silnicích v celém kraji. Na vozovkách první třídy místy leží rozbředlá vrstva sněhu po chemickém ošetření. Na dalších silnicích je pak ujetá vrstva sněhu krytá posypem.

Podobná situace je i na rychlostních komunikacích a na moravskoslezském úseku dálnice D1.

"V terénu je veškerá naše technika. Zatím nemám informace, že by se někde nedalo projet. Řidiči ale musejí být hodně opatrní," řekl dispečer frýdecko-místeckých silničářů.

Na Vysočině jsou ráno jen s opatrností sjízdné silnice na Žďársku a Třebíčsku. Po nočních přeháňkách tam na vozovkách nižších tříd leží zledovatělý sníh. Hlavní tahy jsou po chemickém ošetření mokré.

Ve zbývajících částech kraje jsou silnice převážně holé, suché a vymrzlé. Teploty se na Vysočině k ránu pohybovaly mezi minus čtyřmi až minus šesti stupni Celsia.

Se slabým sněžením musí motoristé v kraji počítat i přes den. Výraznější sněžení očekávají meteorologové večer, a to od jihu. Stále bude mrznout.

Místy hlásí až -16 °C

Silnice na jihu Čech jsou se zvýšenou pozorností řidičů sjízdné. Na vozovkách druhé a třetí třídy leží po chemickém ošetření zbytky rozbředlého sněhu, někde mohou silnice namrzat. Hlavní tahy jsou suché a vymrzlé. Teplota vzduchu klesla hluboko pod bod mrazu. Správa a údržba silnic hlásí místy až minus 16 stupňů.

Přístroje na šumavském Churáňově naměřily po ránu minus 12 stupňů a sněží. Přízemní teplota v horských oblastech klesla v noci na pondělí k minus 25 stupňům. V Českých Budějovicích je ráno minus deset.

Přes den bude podle meteorologů oblačno až polojasno, ojediněle slabé sněžení. Nejvyšší denní teploty minus tři až nula, na horách minus sedm stupňů.

Kouzlo velkoměstské zimy. Paříž a Londýn pod sněhem

Ve výše položených oblastech Pardubického kraje zůstávají místy na silnicích zbytky sněhu. Většinou je uježděný až zledovatělý, na východě regionu napadl i čerstvý.

Opatrně by měli jet řidiči na silnicích druhé a třetí třídy v okolí Hlinska, Lanškrouna, Vysokého Mýta a Žamberka. Nový sníh leží na vozovkách na Poličsku, Svitavsku a Litomyšlsku.

Ráno bylo v Pardubickém kraji většinou zataženo až oblačno, často vál slabý vítr. Ve východní části regionu se vyskytovaly sněhové přeháňky. Teploty se pohybovaly od minus osmi do minus dvou stupňů.

Sůl ztrácí účinnost

V Libereckém kraji silně mrzne, v Harrachově, ale i na Českodubsku klesly teploty až ke 12 stupňům pod bodem mrazu. Sůl na silnicích v takovém případě ztrácí účinnost, silničáři proto radí jezdit se zvýšenou opatrností. Žádné problémy však zatím podle policie hlášeny nejsou.

V Libereckém kraji se vyjasnilo, místy je ale kouřmo. Hlavní tahy jsou podle silničářů většinou holé a vymrzlé, mohou ale namrzat. Na silnicích nižších tříd leží zbytky zledovatělého sněhu, který přes den na slunci taje a v noci opět zmrzne. Motoristé by proto měli být opatrní, radí silničáři.

Na horských cestách v Královéhradeckém kraji zůstává vrstva uježděného sněhu, nebezpečné úseky jsou kryté posypem a se zvýšenou opatrností sjízdné. Hlavní silniční tahy v kraji jsou sjízdné bez omezení.

Vrstva uježděného sněhu je v některých oblastech zledovatělá, například v lesních úsecích v okolí Nové Paky na Jičínsku. V hradeckém kraji bylo ráno polojasno či zataženo, teploty klesly až osm stupňů pod bod mrazu. Srážky nejsou hlášené.

Obrazem: jak vypadá ložnice, bar či kostel z ledu

Ve Zlínském kraji v noci sněžilo, připadlo místy až několik centimetrů sněhu. Komunikace první třídy jsou většinou mokré po chemickém ošetření, regionální tahy pokrývá rozbředlý nebo ujetý sníh. Motoristé by proto měli volit opatrnou jízdu.

Vozovky druhé a třetí třídy na Vsetínsku pokrývá ujetý sníh, na horách až do 16 centimetrů. Místy jsou vyjeté také ledové koleje, nového sněhu napadly asi tři centimetry. Na menších cestách ostatních okresů je rozbředlý sníh nebo zbytky sněhu, s ujetým sněhem se řidiči místy setkají i ve vyšších polohách Zlínska a Kroměřížska.

V kraji je ráno zataženo, místy fouká slabý vítr a padají sněhové přeháňky. Teplota se pohybovala od minus sedmi do minus dvou stupňů Celsia. Odpoledne podle meteorologů vystoupá maximálně k jednomu stupni nad bod mrazu. Podobné počasí by mělo vydržet i v úterý.

Místy se tvoří mlhy

V Olomouckém kraji v noci napadlo až několik centimetrů nového sněhu a všechny silnice jsou ráno sjízdné se zvýšenou opatrností. Ve vyšších polohách Olomoucka a Přerovska se v noci kvůli silnému větru, který nad ránem ustal, místy tvořily sněhové jazyky.

"Na Šumpersku celou noc drobně sněžilo a silnice pokryl poprašek nového sněhu. Výjimkou bylo Červenohorské sedlo, kde přes noc napadly zhruba čtyři centimetry sněhu," řekl dispečer šumperské správy silnic.

Silnice první a druhé třídy jsou ráno na Šumpersku po chemickém posypu holé a mokré, jen ve vyšších polohách leží na vozovkách zbytky sněhové kaše. Na inertně udržovaných silnicích je ve vyšších polohách Šumperska a v lesních úsecích ujetá vrstva s posypem. "Všechny silnice jsou sjízdné se zvýšenou opatrností," uvedl dispečer.

Na sousedním Jesenicku silnice první a druhé třídy pokrývá rozbředlý sníh a podobná situace byla ráno také na Prostějovsku. Na Olomoucku byly ráno silnice po chemickém posypu mokré. Silnice první třídy vedoucí přes Přerovsko jsou podle hlášení dispečera mokré a na silnicích druhé a třetí třídy leží zbytky rozbředlého sněhu. V regionu se místy tvoří mlhy.

 

Právě se děje

před 16 minutami

V USA půjde do dražby vzácná malba Sandra Botticelliho

Newyorská aukční síň Sotheby’s v lednu nabídne malbu italského renesančního mistra Sandra Botticelliho, na níž je zobrazen mladý muž držící medailon. Podle Sotheby’s není vyloučeno, že se dílo prodá až za 100 milionů dolarů, což je v přepočtu 2,32 miliardy korun. Příležitosti pro koupi Botticelliho portrétů jsou mimořádné vzácné, píše agentura AP.

"Nenapadá mě žádné podobné Botticelliho dílo, které kdy bylo na otevřeném mezinárodním trhu," říká Christopher Apostle, jenž v aukční síni vede oddělení prodeje děl starých mistrů. "Skutečnost, že se ví jen o 12 portrétech Botticelliho, tento obraz řadí mezi výkvět," pokračuje. "Svým způsobem jsou to ty nejosobnější věci, které vytvořil. Je to něco, co dělal jen s jednou další osobou."

Aukční síň doufá, že navzdory pandemii covidu-19, která po celém světě způsobila značný hospodářský propad, by se obraz mohl prodat draze. Poslední dílo, které dosáhlo takových výšin, byl obraz impresionisty Claudea Moneta s názvem Meules (Kupky sena). Ten byl v newyorském Sotheby’s vydražen loni za 110,7 milionu dolarů, v přepočtu přes 2,5 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Ve Vatikánu rezignoval kvůli skandálu vlivný kardinál Becciu

Ve Vatikánu dnes rezignoval na svou funkci vlivný italský kardinál Angelo Becciu, prefekt Kongregace pro blahořečení a svatořečení. Podle agentury AP je jeho odchod spojen se skandálem kolem kontroverzního nákupu luxusních nemovitostí v Londýně za peníze církevního státu. Vatikán rezignaci nekomentoval.

Dvaasedmdesátiletý Becciu neskončil pouze v čele jedné z kongregací, ale vzdal se i svých kardinálských pravomocí. Znamená to, že se například nebude moci zúčastnit dalšího konkláve, které volí nového papeže. Naposledy se něco takového stalo před dvěma lety, kdy kvůli obvinění ze sexuálního zneužívání dětí a mladých mužů rezignoval americký kardinál Theodore McCarrick.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Soud v Novém Jičíně uložil ženě za porušení karantény podmíněný trest

Tříletý trest vězení s podmíněným odkladem na čtyři roky uložil dnes Okresní soud v Novém Jičíně dvaatřicetileté ženě, která podle žalobce porušila karanténní pravidla nařízená kvůli jejímu onemocnění covidem-19. V době, kdy měla být podle hygieniků v izolaci, jela taxíkem do nemocnice vyzvednout matku a také se zastavila v obchodě. Uvedla to dnes Česká televize (ČT), podle níž je to první takový případ v Moravskoslezském kraji, který se dostal až k soudu.

Obžalovaná Renáta Gažová nařízení hygieniků, aby dva týdny zůstala doma, porušila v květnu. Hrozil jí tak až osmiletý trest vězení, protože pravidla nerespektovala v době nouzového stavu. "Společně s matkou se pohybovala na ulici před domem mezi dalšími lidmi. A to obě bez nasazených roušek," uvedl státní zástupce Aleš Boháč.

Policisté pro ženu přišli domů zřejmě po udání od sousedů. Soudkyně Ivana Šostáková uložený podmíněný trest odůvodnila mimo jiné tím, že informace poskytnuté hygieniky byly velmi rozsáhlé a nemusely být obžalované všechny zcela jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy