reklama
 
 

Husák za 180 km/h odevzdá řidičák

20. 7. 2006 13:05
Praha - Policejní prezident Vladislav Husák uznal, že za rychlou jízdu zaslouží trest. I když ho ministr Bublan trestat nechce, sám odevzdá řidičský průkaz.

"Ještě dnes uložím svůj řidičský průkaz na 3 měsíce u příslušného správního orgánu a po tu dobu nebudu řídit motorová vozidla," napsal Husák v prohlášení, které dnes rozeslal médiím.

Husák však pěšky chodit nebude, jako vysoce postavený policejní funkcionář má nárok na auto s řidičem.

Policejní prezident chce také zaslat 10 tisíc korun na konto Nadace "Národ dětem".

Husák také připustil, že novinový článek o jeho prohřešku může být podnětem k zahájení správního řízení pro podezření ze spáchání přestupku.

Při jízdě rychlostí přes 180 km/h policejního prezidenta přistihli redaktoři Mf Dnes. Husák podle nich překročil povolenou rychlost i v obci a pravidla porušil také při předjíždění.

Nový silniční zákon by jeho jízdu ohodnotil třinácti trestnými body, pokutou 22 500 korun a zabavením řidičského průkazu, konstatoval deník.

Bublan: Nemohu s tím nic dělat

Husák se k rychlé jízdě přiznal až poté, co mu novináři prozradili, že jeli za ním. "Štve mě, že se to stalo. Zapomněl jsem se a je to pro mne velké ponaučení," řekl deníku a dodal: "Můžete napsat, že jsem alespoň svítil a byl jsem připoutaný?"

Ministr vnitra František Bublan je sice podle svých slov na Husáka "naštvaný", jeho riskantní jízdu ale nijak řešit nehodlá. Tvrdí, že k tomu nemá žádnou pravomoc.

"Nemohu s tím teď dělat nic. Nemohu to řešit, nemám teď na základě čeho. Ta jeho jízda je samozřejmě hloupá, je to blbé, co si budeme povídat. Ale on se k tomu přiznal, lituje toho a chce z toho vyvodit své závěry," uvedl Bublan v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Fotografie jako důkaz nestačí

Novináři, kteří policejního prezidenta sledovali, přitom mají k dispozici kromě svého svědectví i fotografie. Na tachometru jejich vozu je 170 a na fotce je vidět, že Husákův vůz je před nimi. Sám Husák se navíc přiznal, že rychlost výrazně překročil.

Bublan ale tvrdí, že to jako důkaz nestačí.

"Fotka a to svědectví je málo. To není důkaz. Ze silničního zákona jasně vyplývá, kdo může měřit rychlost, a to je jen státní a městská policie."

Bublan říká, že kdyby Husákovu rychlou jízdu zachytily policejní radary, potrestal by ho. "Asi bych mu zakázal na nějaký čas řídit a měl by srážky z platu, ale takto nemohu dělat nic. A odvolat jej? To bych sice mohl, ale v tuto chvíli je to trochu nesmysl, když vláda bude pravděpodobně už v pondělí podávat demisi."

Husák podle Bublana rezignovat nehodlá. Chce ale věnovat peníze, které odpovídají pokutě, na charitu.

Huml: Policie by měla Husáka stíhat

S tím, že Husáka nelze za překročení předpisů stíhat, ale nesouhlasí bývalý šéf středočeské dopravní policie Stanislav Huml. Nashromážděné důkazy podle něj mohou policii posloužit jako podněty pro zahájení trestního stíhání.

"Fotografie a případné svědectví novinářů jsou pro policii určitě relevantní. Ta může na základě takových důkazů zahájit vyšetřování celé kauzy," řekl Huml deníku Aktuálně.cz.

Huml, který od policie odešel v roce 2005 a nyní působí v poradenské firmě, se podle svých slov s podobným jednáním vysokých policejních představitelů během svého působení u policie několikrát setkal.

"Z vlastní zkušenosti jsem zjistil, že zákon pro ně neplatí. Pro policejní špičky je takové jednání běžnou praxí, nejenom na silnici, ale i například při používání nelegálních odposlechů," řekl deníku Aktuálně.cz Huml.

Inspekce: Proč bychom to řešili?

Poklesky policistů ze zákona řeší inspekce ministra vnitra. Ta se však Husákovým případem nijak nezabývá a ani zabývat nehodlá.

"Není to věc pro nás. Neřešíme přestupky. Nemáme zákonný důvod, abychom se touto věcí zabývali," uvedl Luděk Zajíc, zástupce velitele inspekce.

autor: Sabina Slonková, Ondřej Horňák | 20. 7. 2006 13:05

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama