Úřady už zapsaly řidičům 1500 bodů

Pavel Baroch
13. 7. 2006 16:45
Praha - Ministr dopravy Šimonovský (KDU-ČSL) pokládá za hloupé hovořit o změně dopravních předpisů po dvou týdnech. Uvnitř: VIDEOANKETA
Policejní kontrola v Budiměřicích
Policejní kontrola v Budiměřicích | Foto: Ondřej Besperát

Řidič, který se v prvních dnech platnosti přísnějších pravidel dopustil "bodového" dopravního přestupku, dostal podle ministra v průměru dva trestné body.

Podle ministerstva dopravy totiž úřady v prvních červencových dnech zaznamenaly zhruba sedm set přestupků a zapsaly motoristům téměř 1,5 tisíce trestných bodů.

Dva trestné body se udělují za nejčastějí dopravní přestupek - překročení povolené rychlosti v obci maximálně o 20 kilometrů a mimo obec do 30 kilometrů v hodině.

Šimonovský: Debata o novele je hloupá

Právě hrozba, že řidič přijde po dvanácti bodech na rok o řidičský průkaz, je podle Šimonovského hlavním důvodem toho, proč se od července výrazně zlepšila bezpečnost na silnicích.

"Jsem přesvědčený, že nový zákon se projevil mimořádně pozitivně," řekl Šimonovský. Dodal, že nepokládá za správné, aby se diskutovalo o změně zákona, když platí teprve dva týdny.

"Je podle mého názoru hloupé debatovat o novele, když jsme tento zákon právě uvedli do praxe," zdůraznil odstupující ministr dopravy.

Za deset červencových dní zahynulo na silních dvanáct lidí, o sedmdesát procent méně než před rokem. Počet nehod se snížil o třetinu, těžce zraněných ubylo o patnáct procent, lehce o 39 procent a ubylo rovněž nehod pod vlivem alkoholu - o 27 procent.

NOVÁ PRAVIDLA PŘINESLA MÉNĚ OBĚTÍ

Podle Šimonovského debata o nových problémech ukazuje na problém české společnosti. "Nejsme ochotni respektovat zákon. Místo toho hledáme, jak se mu různě vyhnout," tvrdí Šimonovský.

Na internetu visí petice proti zákonu

Proti bodovému systému a přísnějším postihům za dopravní přestupky se bezprostředně po jejich zavedení zvedla vlna kritiky. Kromě motoristů zákon kritizuje i odstupující premiér Jiří Paroubek (ČSSD), který by chtěl zákon upravit, a další politici především z ODS a ČSSD.

Vláda se nakonec dohodla, že dopady zákona vyhodnotí po půl roce.

Vznikající sdružení ChceteZmenu.cz - Motoristé proti šikaně na svém internetovém portálu pověsilo petici, jejímž smyslem je úprava nových předpisů a postihů za jejich nedodržení.

Autoři například požadují po vzrou Německa zvýšení počtu bodů z dvanácti na osmnáct, snížení počtu trestných bodů u určitých přestupků anebo zavedení desetikilometrové tolerance nad povolenou rychlost.

Foto: Ondřej Besperát

CHYBY V PRAVIDLECH

  • Kdo zaplatil pokutu za překročení rychlosti o 3 km/h nebo méně, může žádat vrácení peněz. PODROBNOSTI ČTĚTE ZDE
  • Co požaduje petice sdružení ChceteZmenu.cz - NAJDETE ZDE

"Z ankety uveřejněné na našem portálu vyplývá, že s novým zákonem souhlasí pouze dvacet procent českých motoristů. Drtivá většina českých motoristů je proti špatnému zákonu a požadují jeho novelizaci," řekl Robert Vašíček, člen Přípravného výboru občanského sdružení ChceteZmenu.cz - Motoristé proti šikaně.

Na strážníky si nikdo nestěžuje

Motoristům se nelíbí také to, že zákon o silničním provozu rozšířil pravomoce městské policie, která může například měřit rychlost. Bojí se toho, že je budou strážníci šikanovat i za nepatrné překročení rychlosti.

Deník Aktuálně.cz ovšem na radnicích a úřadovnách strážníků v Praze, Brně, Plzni a Pardubicích zjistil, že si na práci strážníků zatím nikdo nestěžoval.

Policejní radar měří rychlost v Dlouhopolsku.
Policejní radar měří rychlost v Dlouhopolsku. | Foto: Ondřej Besperát

"Od července jsme na činnost městských strážníků v souvislosti s účinností nového zákona o silničním provozu nezaznamenali žádnou stížnost," řekla například mluvčí plzeňské městské policie Zdeňka Kubalová.

Tamní strážníci přitom v červenci změřili rychlost sedmi set aut a zjistili 110 přestupků.

"Proč si nikdo nestěžuje? Pokud někomu naměříte překročení rychlosti, je to jasné," řekl zastupující ředitel pardubických strážníků Pavel Čejka.

Městská policie tam měří rychlost denně, zatím odhalila více než třicet řidičů, kteří překročili povolenou padesátku.

Tachometry obvykle ukazují vyšší rychlost

Ministerstvo dopravy vyzvalo policii a strážníky, aby při měření rychlosti brali na zřetel možnou odchylku radarů, která je u většiny přístrojů plus minus tři kilometry v hodině.

Ministr Šimonovský uvedl, že tachometry jsou od výrobců nastaveny tak, aby ukazovaly vyšší rychlost, než jakou ve skutečnosti auto jede. Pokud tedy tachometr ukazuje padesát kilometrů v hodině, auto jede obvykle 46 až 47 kilometrů.

Řidiči proto podle Šimonovského nemusí jezdit s očima na tachometru, jestli ručička o jeden kilometr nepřekročila povolenou rychlost.

Foto: Aktuálně.cz

POLICIE PROVĚŘUJE ZNAČKY

Zástupce ředitele odboru agend řidičů Jan Kněžínek uvedl, že se řidiči, pokud si myslí, že je policisté či strážníci šikanují, mohou bránit.

Pokud s pokutou nesouhlasí, nemusí ji zaplatit a případ pak musí řešit úřad ve správním řízení. "To je na silnici ta nejúčinnější obrana," řekl Kněžínek.

Proti správní pokutě se motorista může odvolat ke krajskému úřadu, poslední možností je soud. Kněžínek ovšem upozornil, že se pokuta může i výrazně prodražit, pokud řidič neuspěje.

Za překročení rychlosti v obci do dvaceti kilomerů je bloková pokuta tisíc korun, ve správním řízení to ovšem je od 1,5 tisíce do 2,5 tisíc korun. Na další tisíce korun mohou přijít případné soudní výlohy.

 

Právě se děje

Další zprávy