Hrad promítl Krtka s pandou, reakce filmařů jsou smíšené

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 6. 2015 21:30
První díl vypráví o tom, jak se Krtek, kterého stvořil před desítkami let Zdeněk Miler, seznámí s pandou a dostane se do Číny.
Krtek a panda
Krtek a panda | Foto: CCTV Animation a Little mole cartoon

Praha - Desítky českých a čínských dětí společně s prezidentem Milošem Zemanem a místopředsedkyní čínské Státní rady Liou Jen-tung zhlédly ve středu na Pražském Hradě pilotní díl nové série o Krtkovi a Pandě.

Seriál vzniká pro čínskou státní televizi CCTV. Jeho vznik již dříve kritizovali někteří čeští filmaři a spolupracovníci Krtečkova autora Zdeňka Milera, který zemřel v listopadu 2011.

Premiéry pilotního dílu se na Hradě zúčastnila Milerova vnučka Karolína, která koprodukční smlouvu na projekt 52 nových dílů loni koncem října podepsala. "Pro mě osobně je tohle jeden z nejkrásnějších okamžiků mého života. Myslím si, že můj dědeček by byl na naši práci hrdý," řekla před promítáním. Poděkovala prezidentu Zemanovi a předsedovi česko-čínské komory Jaroslavu Tvrdíkovi.

Krtek a panda
0:16
Krtek a panda | Video: CCTV Animation a Little mole cartoon

První díl ze zamýšlené první série, která bude mít 52 dílů, vypráví o tom, jak se Krtek, kterého pro film stvořil před desítkami let Zdeněk Miler, seznámí s pandou a dostane se do Číny.

Zeman Krtečka propagoval i při své loňské návštěvě Číny, kdy byl se svým tamním protějškem přítomen podpisu smlouvy o filmové koprodukci.

Trojrozměrný krtek

Krtek, který má ve filmu na rozdíl od původních Milerových kreseb trojrozměrnou podobu, najde doma v Čechách ztracenou plyšovou hračku, medvídka pandu.

Z textu na visačce se dozví, že pochází z Číny, a snaží se s pandou skamarádit. Ta ale zůstává hračkou a po čase ji najde holčička, které se ztratila.

Pro Krtka je to ale impuls odjet do Číny a najít živou pandu. Prohrabe se na druhý konec zeměkoule a dostane se do pandí rodiny právě ve chvíli, kdy ta sleduje v televizi oblíbeného kresleného Krtka.

Animovaný seriál Panda a Krtek v mezinárodní koprodukci společně natáčí čínská společnost CCTV Animation a česká společnost Little Mole Cartoon, jež patří Milerově vnučce Karolíně.

Spolu s ní do koprodukce vstoupil soukromý čínský investor, který působí i v Česku.

Čínské odhady: 300 milionů diváků

Počítá se s 52 díly, které budou mít stopáž přibližně jako tuzemské večerníčky. S dokončením se počítá v začátku roku 2016, kdy by se také filmy měly začít vysílat.

Očekává se, že jen v Číně bude sledovat seriál na 300 milionů dětí i dospělých diváků.

"Nový Krtek není úplně stejný, ostatně děda si to nepřál, nechtěl, aby v jeho díle někdo pokračoval, považoval ho za uzavřené," řekla Milerová.

Uvedla, že tvůrci se ale snažili udržet známé atributy filmového Krtka, byť v příbězích z Číny musejí být lokální odlišnosti.

"Myslím ale, že tyto odlišnosti dnes české děti, které žijí ve více otevřeném světě než jejich rodiče či prarodiče, nevnímají jako něco cizorodého," míní Milerová.

Zvědavá je na jedinou věc - jak se budou nové filmy s Krtkem líbit dětem.

"Lepší než vám dávat lekce, je ukázat vám krtečka." Smysl to nedává, ale to nevadí. A teď něco pro anglické labužníky: "Dzis is egejn konkrýt ikzampl of fredly comparejšn. Not mjůčel kriticizm."
"Lepší než vám dávat lekce, je ukázat vám krtečka." Smysl to nedává, ale to nevadí. A teď něco pro anglické labužníky: "Dzis is egejn konkrýt ikzampl of fredly comparejšn. Not mjůčel kriticizm." | Video: YouTube

Druhá série by mohla být v Česku

Pokud bude úspěšná první série, uvažuje se prý o tom, že by se druhá mohla odehrávat v Česku. Nové příběhy zatím píše tým čínské televize, výsledek vzniká po konzultaci s Prahou, říká Milerová.

"Dětský divák má čisté srdce, pohádkové postavy mu pomohou vytvořit si představu o budoucím světě, ve kterém se všichni mohou mít rádi," dodává.

Koprodukční smlouva mezi CCTV a společností Little Mole Cartoon zaručuje, že vysílací práva budou mít obě strany, za českou stranu je hlavní vysílací partner Česká televize.

Jedinečnost se nedá napodobit

Skladatel hudby k večerníčkům o Krtkovi Vadim Petrov si nemyslí, že by Miler nové díly chtěl. "Vzniklá jedinečnost autorské symbiózy se nikým nedá napodobit. Vždy to už bude krtek jiný, s jiným myšlením a egem. To vše si Zdeněk Miler jasně uvědomoval a nesčíslněkrát prohlásil, že si po své smrti nepřeje, aby v jeho díle bylo pokračováno," řekl již dříve Petrov.

Milerová s ním částečně souhlasí: "Nový Krtek není úplně stejný, ostatně děda si to nepřál, nechtěl, aby v jeho díle někdo pokračoval, považoval ho za uzavřené," řekla ČTK. Uvedla, že tvůrci se ale snažili udržet známé atributy filmového Krtka, byť v příbězích z Číny musejí být lokální odlišnosti. "Myslím ale, že tyto odlišnosti dnes české děti, které žijí ve více otevřeném světě než jejich rodiče či prarodiče, nevnímají jako něco cizorodého," míní Milerová. Zvědavá je na jedinou věc - jak se budou nové filmy s Krtkem líbit dětem.

Proti seriálu o Krtkovi a Pandě se ohradili také například místopředseda Asociace animovaného filmu Michal Podhradský nebo scenárista a profesor animované tvorby na pražské FAMU Jiří Kubíček.

Milerová se při ohlášení projektu zaštiťovala tím, že se na něm podílí mezinárodní tým "včetně českých odborníků". Podhradský ale uvedl, že o žádných neví.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Keravnos - Dijon 44:79 (29:43)

Konečná tabulka:

1. Bursa 6 4 2 529:482 10
2. Nymburk 6 4 2 546:473 10
3. Dijon 6 4 2 457:449 10
4. Keravnos 6 0 6 402:530 6
Zdroj: ČTK
Další zprávy