Hlídá státu miliardy. Sám však krátil daně, tvrdí soud

Domácí Domácí
28. 8. 2009 6:44
Ředitel mezinárodněprávního odboru ministerstva financí údajně podvedl stát na daních
Radek Šnábl, ředitel mezinárodně právního odboru MF
Radek Šnábl, ředitel mezinárodně právního odboru MF | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Vysoce postavený úředník ministerstva financí, který má v popisu práce zachraňovat státu miliardy, sám podváděl stát na daních. A připravil ho tak o miliony korun.

Jak zjistil deník Mladá fronta Dnes, ředitel mezinárodněprávního odboru Radek Šnábl byl letos v dubnu pravomocně odsouzen za daňový podvod. Dostal dvouletý podmíněný trest a pokutu.

Ve funkci ale dál zůstal. Kdyby platil nový služební zákon, musel by odejít, připomíná deník.

O co v případu šlo? Tři podnikatelé, mezi které Šnábl patřil, vykázali v roce 1999 fiktivní vývoz hracích automatů do Arménie. Pak požádali stát o vrácení daně z přidané hodnoty a získali 5,5 milionu korun. Druhý pokus, kdy chtěli přes 7 milionů, jim už nevyšel, popisuje MfD.

Šnábl, který má na starosti zejména arbitráže vedené proti České republice, přes již druhoinstanční rozhodnutí soudu tvrdí, že je nevinný. Má na to prý pět rozhodnutí správních soudů.

O Šnáblově odsouzení současný ministr Eduard Janota neví. Jeho předchůdce Miroslava KAlouska však Šnábl obratem informoval a ten jej ve funkci nechal.

"Přestupek, kterého se dopustil, je nesrovnatelný vůči desítkám miliard, které Česku zachránil. Já jsem ho tam prostě potřeboval," řekl včera Kalousek.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy