Hlavolam Prunéřov rozlouskne nový ministr až za pár dní

Pavel Baroch
22. 3. 2010 18:45
Nový ministr životního prostředí se k elektrárně vyjádří příští týden
Foto: MZe

Praha - Nový ministr životního prostředí Jakub Šebesta, který zároveň vede ministerstvo zemědělství, se bezprostředně po jmenování odmítl vyjádřit k tomu, jak se postaví k plánům společnosti ČEZ na stavbu nové elektrárny Prunéřov v severozápadních Čechách.

Po pondělním uvedení do funkce uvedl, že nejprve potřebuje několik dní na to, aby se s celým problémem seznámil.

Právě kvůli sporu o podobě nového Prunéřova rezignoval minulý týden na svou funci ministr životního prostředí Jan Dusík. Spor se vede zejména o účinnost nové elektrárny, tedy o to, kolik exhalací včetně skleníkových plynů vypustí do ovzduší a do atmosféry.

Dusík chtěl více času

Aby mohl Dusík rozhodnout, zda elektrárnu v rámci posuzování vlivu na ži votní prostředí posvětí, či nikoli, žádal delší dobu na přípravu dalších podkladů.

"Premiér mé rozhodnutí neakceptoval a požádal mne o bezodkladné vydání stanoviska EIA. Nejsem vnitřně přesvědčen, že v situaci, ve které se nachází proces EIA (hodnocení vlivu na životní prostředí - pozn. red.), je nyní možné s čistým svědomím vydat kladné či záporné stanovisko," vysvětlil Dusík důvod své rezignace.

Premiér Jan Fischer předpokládal, že Šebesta potřebuje nějaký čas na to, aby se s problematikou Prunéřova seznámil.

"Já nevím, jak on se rozhodne a ani na vteřinu nedopustím úvahu, že bych to rozhodnutí nějak ovlivňoval. Je to ryze správní úkon v rukou ministra životního prostředí," odpověděl na otázku Aktuálně.cz Fischer.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Turecké pobřeží Egejského moře nadále sužují požáry, z letovisek se tam musely evakuovat tisíce lidí. Kvůli ohni přišli o život již čtyři lidé.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Na D1 na Benešovsku zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, tvoří se kolony

Na dálnici D1 na Benešovsku v sobotu zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, které se staly kolem 29. kilometru ve směru na Prahu. Obešly se bez vážných následků, dálnice je průjezdná, ale tvoří se kolony, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová.

Podle prvotních informací jde o dvě nehody zhruba po čtyřech autech. "Jsou to všechno ťukance, není tam žádné zranění, maximálně nějaké lehčí. Dálnice není uzavřená, ale samozřejmě se tvoří kolony. Provoz je tam komplikovaný," uvedla mluvčí kolem 12:30.

Zdroj: ČTK
Další zprávy