Hlásí se první zájemce na rozšíření Temelína: Američané

Pavel Baroch
4. 8. 2009 16:40
Westinghouse dokončil dva bloky, chce stavět další dva
Zatím má Temelín dva reaktory, přibudou další dva?
Zatím má Temelín dva reaktory, přibudou další dva? | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Americká společnost Westinghouse, která v devadesátých letech dostavovala Temelín, je prvním zájemcem o rozšíření elektrárny o další dva reaktory.

Američané se přihlásili pouhý den poté, co společnost ČEZ oznámila, že hodlá na podzim vyhlásit výběrové řízení na vybudování dalších dvou temelínských bloků.

"Ano, Westinghouse počítá s účastí v tomto tendru," řekla Aktuálně.cz mediální zástupkyně americké firmy Katerina Wheeler.

Dostavba Temelína je poměrně lukrativní obchod. Elektrárna stála bezmála sto miliard, další dva bloky budou ovšem podle prvních odhadů výrazně dražší.

Podle společnosti Westinghouse, jedna z nejvýznamnějších světových firem ve svém oboru, je jaderná energetika v budoucnu nenahraditelná.

"Dnes už málokdo pochybuje o tom, že jaderná energie dokáže vyřešit tak naléhavé otázky, jakými jsou globální oteplování a snižování emisí CO2, a zároveň poskytnout spolehlivý a bezpečný zdroj elektrické energie v České republice," řekl Gary Shuttleworth, ředitel pro rozvoj mezinárodních zakázek.

"Myslím, že do budoucna bude jaderná energie hrát nejen zde, ale i celosvětově velmi významnou roli," dodal Shuttlewort.

Foto: ČEZ

Jádro nepotřebujeme, tvrdí odpůrci

S tím nesouhlasí ekologické organizace. Argumentují například tím, že po jaderné energetice zůstává vysoce radioaktivní odpad. Dostavba Temelína by navíc byla příliš drahá, efektivnější jsou úspory.

"Zvýšením energetické efektivity v průmyslu lze snížit naši spotřebu o ekvivalent dnešního Temelína. Pouhé dvě rozestavěné atomové elektrárny v Evropě napovídají, že doba megaelektráren skončila," řekl Martin Sedlák z ekologického Hnutí Duha.

"Hrozící stavba nových reaktorů v Temelíně především posílí již tak dominantní pozici firmy ČEZ v české elektroenergetice. Žádoucí cesta k bezpečné energetice, tedy malým, pružným a bezpečným zdrojům v blízkosti spotřeby se tak notně oddálí," dodal Edvard Sequens ze sdružení Calla.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Řidič v Saúdské Arábii autem prorazil zátarasy u Velké mešity v Mekce a najel do jednoho jejího vchodu

Řidič v Saúdské Arábii autem prorazil zátarasy u Velké mešity v Mekce a najel do jednoho jejího vchodu. Stráže ho přemohly a předaly prokurátorovi, který vznese případně obvinění. Podle saúdskoarabské tiskové agentury SPA se strážcům zdálo, že muž není v "normálním stavu".

Jde o občana Saúdské Arábie a mluvčí úřadů v provincii Mekka řekl, že se incident stal ve 22:30 v pátek místního času (20:30 SEČ). Auto najelo do brány na jižním nádvoří mešity vysokou rychlostí, ale nikdo nebyl zraněn.

Saúdská Arábie letos kvůli koronaviru omezila provoz v mešitách a modlení ve Velké mešitě povolila až na začátku října. Každý den tam může provádět rituály takzvané malé pouti, umry, 15 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy