Hejtmanem Karlovarského kraje se stal lídr ČSSD Novotný

Domácí Domácí
13. 11. 2008 10:15
Kraj povede Josef Novotný

Karlovy Vary - V prvním hejtmanství komunisté oficiálně usedli v krajské vládě. Noví zastupitelé Karlovarského kraje jim přidělili posty dvou radních. Kulturu bude spravovat Eva Valjentová a rozhodující slovo v oblasti majetkoprávní získal Jaroslav Borka.

Bez jakýchkoli komplikací byli zvoleni poté, co se novým hejtmanem stal lídr kandidátky ČSSD Josef Novotný. Od 43 přítomných zastupitelů získal 29 hlasů. Ve funkci nahradí občanského demokrata Josefa Pavla.

V radě kraje kromě komunistů usednou i zástupci hnutí Doktoři (za uzdravení společnosti), které vzniklo jako reakce na dosavadní zdravotní politiku kraje. Celkově tak nová koalice disponuje osmadvacetihlavou většinu.

Vicehejtmanem se stal sociální demokrat Martin Havel, který povede ekonomický odbor. V radě kraje dále ČSSD obsadí Miloslavem Čermákem post náměstka pro sociální věci, náměstkem pro regionální rozvoj se stane Petr Navrátil. Oblast životního prostředí bude nově spravovat Jaroslav Bradač.

Nově vzniklé hnutí Doktoři (za uzdravení společnosti) obsadilo zdravotnický rezort. Jeho šéfkou se stala Berenika Podzemská - účastnice loňské vzpoury karlovarských doktorů proti managementu krajských nemocnic a vedení kraje. V čele školství stanul středoškolský pedagog Vratislav Emler.

Doposud vládnoucí ODS odešla do opozice a dokonce neobsadí ani jeden z klíčových kontrolních postů. Předsedou finančního výboru byl zvolen sociální demokrat Zdeněk Berka a šéfem kontrolního výboru se stal Bohdan Havel z opoziční Alternativy pro kraj. 

Na ustavujícím jednání chyběl senátor Jan Horník zvolený za Alternativu pro kraj, který je na pracovní cestě. Prázdné místo zůstalo také v řadách ODS. Odstupující radní pro kulturu Kamil Řezníček složil ještě před zasedáním nového zastupitelstva svůj mandát.

"Jeho rezignační dopis jsem neviděl, nemohu tedy spekulovat, co bylo jeho důvodem," sdělil mluvčí Karlovarského kraje Jan Kopál. "Na jeho místo usedne náhradník. Zastupitelstvo bude doplněno až zítra," dodal.

Podle neoficiálních informací Řezníčkova rezignace souvisí s jeho novým působením. Měl by se stát šéfem Úřadu práce v Karlových Varech.

Připravujeme další podrobnosti

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Vojáci vyslaní do Washingtonu kvůli nepokojům se stáhnou

Americký ministr obrany Mark Esper nařídil stažení vojáků vyslaných do oblasti hlavního města Spojených států kvůli nepokojům. S odvoláním na své zdroje o tom informovala agentura Reuters. Odchod vojska, které do regionu nenáleží posádkou, žádala washingtonská starostka Muriel Bowserová.

Kvůli vyhrocené situaci byli do Washingtonu vysláni vojáci a také gardisté z jiných amerických států, ačkoli hlavní město USA stejně jako všechny americké státy má vlastní národní gardu. "Chceme, aby vojsko a vojáci z jiných států opustili Washington," řekla ve čtvrtek Bowserová.

Pentagon původně vyslal do Washingtonu jako zálohu pro případ nepokojů asi 1600 vojáků, do ulic ale nasazeni nebyli. Část vojáků již oblast opustila a ti zbývající, kterých je asi 900, odejdou nyní. Podle Reuters podepsal Esper rozkaz, aby se vojáci vrátili na domovské základny Fort Bragg v Severní Karolíně a Fort Drum ve státě New York.

Zdroj: ČTK
Další zprávy