Hejtmanem Karlovarského kraje se stal lídr ČSSD Novotný

Domácí Domácí
13. 11. 2008 10:15
Kraj povede Josef Novotný

Karlovy Vary - V prvním hejtmanství komunisté oficiálně usedli v krajské vládě. Noví zastupitelé Karlovarského kraje jim přidělili posty dvou radních. Kulturu bude spravovat Eva Valjentová a rozhodující slovo v oblasti majetkoprávní získal Jaroslav Borka.

Bez jakýchkoli komplikací byli zvoleni poté, co se novým hejtmanem stal lídr kandidátky ČSSD Josef Novotný. Od 43 přítomných zastupitelů získal 29 hlasů. Ve funkci nahradí občanského demokrata Josefa Pavla.

V radě kraje kromě komunistů usednou i zástupci hnutí Doktoři (za uzdravení společnosti), které vzniklo jako reakce na dosavadní zdravotní politiku kraje. Celkově tak nová koalice disponuje osmadvacetihlavou většinu.

Vicehejtmanem se stal sociální demokrat Martin Havel, který povede ekonomický odbor. V radě kraje dále ČSSD obsadí Miloslavem Čermákem post náměstka pro sociální věci, náměstkem pro regionální rozvoj se stane Petr Navrátil. Oblast životního prostředí bude nově spravovat Jaroslav Bradač.

Nově vzniklé hnutí Doktoři (za uzdravení společnosti) obsadilo zdravotnický rezort. Jeho šéfkou se stala Berenika Podzemská - účastnice loňské vzpoury karlovarských doktorů proti managementu krajských nemocnic a vedení kraje. V čele školství stanul středoškolský pedagog Vratislav Emler.

Doposud vládnoucí ODS odešla do opozice a dokonce neobsadí ani jeden z klíčových kontrolních postů. Předsedou finančního výboru byl zvolen sociální demokrat Zdeněk Berka a šéfem kontrolního výboru se stal Bohdan Havel z opoziční Alternativy pro kraj. 

Na ustavujícím jednání chyběl senátor Jan Horník zvolený za Alternativu pro kraj, který je na pracovní cestě. Prázdné místo zůstalo také v řadách ODS. Odstupující radní pro kulturu Kamil Řezníček složil ještě před zasedáním nového zastupitelstva svůj mandát.

"Jeho rezignační dopis jsem neviděl, nemohu tedy spekulovat, co bylo jeho důvodem," sdělil mluvčí Karlovarského kraje Jan Kopál. "Na jeho místo usedne náhradník. Zastupitelstvo bude doplněno až zítra," dodal.

Podle neoficiálních informací Řezníčkova rezignace souvisí s jeho novým působením. Měl by se stát šéfem Úřadu práce v Karlových Varech.

Připravujeme další podrobnosti

 

Právě se děje

před 44 minutami

Lékárníci požadují přístup k záznamům o lécích, které pacienti pobírají

Lékárníci chtějí mít stejný přístup do lékového záznamu pacienta jako lékaři. Jen tak podle nich mohou poskytnout pacientům co nejlepší péči. Léková novela nyní čeká ke schválení ve Sněmovně. Lékárníkům vadí, že Senát navrhl, aby si pacienti mohli vybrat, kteří lékaři a lékárníci budou moci nahlížet do pacientových lékových záznamů.

Vládní novela má v duchu původního záměru zajistit, že ošetřující lékaři a lékárníci budou sdílet údaje o lécích, které má pacient předepsané. Smyslem je zabránit předepisování léků, jejichž vzájemné užívání by mělo nežádoucí účinky na pacienta.

Návrh senátorů Jitky Seitlové a Václava Hampla z klubu KDU-ČSL má však umožnit, aby pacient mohl souhlas s nahlížením do lékového záznamu udělit všem lékařům a lékárníkům, nebo pouze vybraným. Souhlas by mohl udělit kdykoliv a kdykoli jej také odvolat. Senátoři to zdůvodnili mimo jiné obavami ze zneužití možnosti zjistit, jaké léky pacient bere.

"Obavy ze zneužití údajů jsou naprosto zbytečné. Lékárníci jsou jednak vázáni mlčenlivostí stejně jako lékaři, lékový záznam je navíc opatřen řadou zabezpečení. Pouze lékárník, ze všech pracovníků v lékárně, bude moci na základě vlastního osobního bezpečnostního certifikátu vstupovat do tohoto systému," sdělil dnes prezident lékárnické komory Lubomír Chudoba. Navíc, v lékovém záznamu bude zaznamenána kompletní elektronická stopa a případné zneužití bude podléhat významným finančním sankcím i trestněprávní odpovědnosti, dodal.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Skončila odstávka druhého bloku jaderné elektrárny Dukovany

V jaderné elektrárně Dukovany v sobotu skončila odstávka druhého bloku. Výroba elektřiny měla původně začít na konci června, ale kvůli opravě netěsnosti v parogenerátoru se odstávka o téměř tři měsíce prodloužila.

"Elektřinu začal blok dodávat ve 12:57 hodin", řekl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. V Dukovanech tak nyní pracují tři ze čtyř výrobních bloků. Na prvním výrobním bloku energetici dokončují plánovanou odstávku pro výměnu paliva.

"Přednost má vždy bezpečnost a jistota o stavu zařízení. Proto jsme si na diagnostice stavu, přípravě postupu, samotné opravě i následných zkouškách dali mimořádně záležet. Teprve na základě vyhovujících výsledků jsme se rozhodli druhý výrobní blok Jaderné elektrárny Dukovany opět uvést do provozu," uvedl ředitel Jaderné elektrárny Dukovany Miloš Štěpanovský.

Plánovaná odstávka prvního bloku skončí na přelomu září a října. Elektrárna Dukovany je v provozu od roku 1985. Loni dodala do sítě 14,25 TWh elektřiny. ČEZ prověřuje možnosti provozu nynějších bloků přibližně do roku 2045.

Zdroj: ČTK
Další zprávy