Hasenkopf napsal amnestii, další ji změnil, navrhoval Hrad

Karel Hrubeš Karel Hrubeš
26. 8. 2014 21:05
Pavel Hasenkopf byl autorem amnestie, ale další autor ji pak pozměnil. Takový text smíru navrhoval Hrad svému bývalému zaměstnanci.
Pavel Hasenkopf u soudu
Pavel Hasenkopf u soudu | Foto: ČTK

Praha - Právník Pavel Hasenkopf, který se s Pražským hradem soudil o spoluautorství na novoroční amnestii, dostal před pondělním rozhodnutím soudu od zástupců Kanceláře prezidenta republiky návrh na mimosoudní dohodu. Hrad mu předal společné prohlášení, které byl ochotný přijmout výměnou za stažení žaloby.

Text smíru konstatuje, že Hasenkopf amnestii skutečně vypracoval, její text však poté někdo změnil. "Hasenkopf se podílel na přípravě textu amnestie na základě zadání svého nadřízeného s tím, že zcela finální návrh textu amnestie byl jiným spoluautorem textu zásadně pozměněn do konečné podoby, kterou neměl možnost Mgr. Pavel Hasenkopf ovlivnit," píše se v textu, který Hasenkopf poskytl redakci Aktuálně.cz.

Oproti soudem schválené verzi především neobsahuje výčet konkrétních oblastí, na kterých se Hasenkopf nepodílel.

Bývalý hradní zaměstnanec proto uvedené znění nepřijal. "Bylo to pro mne nepřijatelné, protože to tak nebylo a dnes se už i ví, jak to bylo, takže by se každý ptal, proč jsem s takto formulovaným prohlášením souhlasil," sdělil Hasenkopf. “Zjevně jim šlo o to, aby mohli tvrdit, že zas až tak moc se Mynář nespletl," myslí si právník.

Nová žaloba

Spor o amnestii však ještě nekončí. Po dnešní tiskové konferenci kancléře Mynáře s právníkem zastupujícím Hrad Markem Nespalou oznámil Hasenkopf, že podá další trestní oznámení. Podle něj se Mynář dopustil pomluvy. "Pokud by ve smíru mělo být uvedeno, že se nepodílel na přípravě amnestie, nikdy bych s ním nesouhlasil,” řekl mimo jiné kancléř na úterní tiskové konferenci.

Podle advokáta Marka Nespaly navíc za nápadem s takzvanou abolicí, tedy nejkontroverznější částí amnestie, díky které unikli spravedlnosti například architekti H-Systému, přišel právě Hasenkopf. “Byl první, kdo tento postup navrhl,” řekl novinářům Nespala.

Mynář dále vyvracel Hasenkopfovo tvrzení, že nežádá odškodnění, protože by jej museli uhradit daňoví poplatníci. Kancléř poukázal na to, že původně žaloval prezidenta i kancléře jako fyzické osoby o milion korun. “Neobdrží žádnou omluvu, žádné finanční vyrovnání a kancelář pouze upřesní svá předchozí vyjádření,” dodal kancléř.

Výsledný text smíru specifikuje oblasti, které Hasenkopf v amnestii nenavrhoval a stejně jako Hradem navrhovaná verze konstatuje, že právník nemohl znění, které vyhlásil prezident Václav Klaus, ovlivnit.

“Návrh Pavla Hasenkopfa neobsahoval zmírnění nebo prominutí trestů nebo zastavení trestních stíhání pachatelů závažné hospodářské trestné činnosti. Vyhlášené znění amnestie neměl Pavel Hasenkopf možnost ovlivnit,” píše se v soudem posvěcené verzi prohlášení.

Že by ho taková formulace vyviňovala z autorství abolice, však Nespala odmítl. “Nikde nevaroval, že do abolice by se mohla dostat i skupina obviněných či obžalovaných za závažné hospodářské trestné činnosti nebo majetkové trestné činnosti,” řekl k tomu Nespala.

Žalobu na kancléře Mynáře podá Hasenkopf podle svého vyjádření do konce týdne.

 

Právě se děje

Další zprávy