Spor o amnestii: Hasenkopf podá trestní oznámení na Mynáře

Domácí Domácí
Aktualizováno 26. 8. 2014 11:00
Soudní smír spor neukončil, bývalý hradní právník považuje prohlášení kancléře za pomluvu a připravuje právní obranu.
Pavel Hasenkopf a Vratislav Mynář
Pavel Hasenkopf a Vratislav Mynář | Foto: ČTK, Ludvík Hradilek

Praha - Bývalý hradní právník Pavel Hasenkopf podá trestní oznámení za pomluvu na kancléře Vratislava Mynáře. Kvůli jeho výrokům o pondělním smíru ve sporu o autorství amnestie.

Kancléř se totiž ostře ohradil proti Hasenkopfově tvrzení, že prezident Miloš Zeman smírem uznal svou chybu. Hasenkopf podle Mynáře musel u soudu stáhnout svou žalobu na něj i na prezidenta, protože věděl, že nemá šanci uspět. Kancléř navíc trvá na tom, že právník je "duchovním otcem" kritizovaného aboličního článku, který zastavil trestní stíhání přesahující dobu osmi let.

"Budu se domáhat toho, aby soud nařídil Kanceláři prezidenta zdržet se dalších výroků, že já jsem autorem amnestie," vysvětlil Hasenkopf. Kancléřova slova považuje za výsměch a za popření pondělního smíru sporu o autorství amnestie.

"Cítil, že nemá šanci"

Trestní oznámení je výsledkem slovní přestřelky, která mezi Mynářem a Hasenkopfem začala poté, co se zdálo, že spor o amnestii končí. Hasenkopf se totiž sice u pražského soudu s právníkem prezidentské kancléře shodl na textu, který "uvede na pravou míru", že není autorem amnestie, každá ze stran ale měla jinou představu o tom, kdo smírem "vyhrál".

"Já jsem samozřejmě spokojen, protože to je v podstatě vůbec poprvé, kdy Miloš Zeman uznal svou chybu," řekl novinářům Hasenkopf v pondělí po uzavření smíru.

Proti tomu se ale Mynář v úterý ohradil. "Pan Hasenkopf musel stáhnout žalobu na prezidenta Zemana a na Mynáře, a když někdo stáhne žalobu, tak asi proto, že cítí, že nemá žádnou šanci," vysvětlil.

Formální důvody

S tvrzením Mynáře ale zase nesouhlasí Hasenkopf, Zeman podle něj totiž již před rokem v Senátu uznal, že výrazný podíl na amnestii neměl Hasenkopf, ale právník Zdeněk Koudelka. "Kdyby nebyl slaboch, mohl udělat další krok a uznat, že nejsem autorem," dodal právník.

Žaloby na Zemana i Mynáře podle svých slov stáhl z procesních důvodů. "Prezidenta republiky nelze žalovat, protože za jeho vyjádření odpovídá kancelář. Považuji konstrukci za nesmyslnou, není možné, aby kancelář diktovala prezidentovi, ale abychom se o tu formalitu nesoudili několik let až u Ústavního soudu, souhlasil jsem, že tu žalobu z formálních důvodů stáhnu," vysvětlil.

Podle kancléře navíc nemohlo dojít k tomu, že by Zeman uznal chybu, protože žádnou neudělal. "Pan Hasenkopf se podílel na přípravě amnestie a v tomto duchu je uzavřen i smír. Pokud by ve smíru bylo uvedeno, že Hasenkopf není uveden jako autor, nikdy bych se smírem nesouhlasil," dodal.

Jen jméno, ne návrh

Autorství Hasenkopfa podle Mynáře dokazuje korespondence, v níž právě Hasenkopf poprvé použije termín abolice. První, kdo použil pojem a navrhl proces, byl Hasenkopf," upozornil hradní právník Marek Nespala.

Já jsem pouze v rámci zadání pojmenoval odborným výrazem, jak se tomu říká. To neznamená, že bych ji navrhoval. Oni mi řekli, co chtějí, já jsem řekl, jak se to jmenuje.

Hasenkopf se ale brání. "Já jsem pouze v rámci zadání pojmenoval odborným výrazem, jak se tomu říká. To neznamená, že bych ji navrhoval. Oni mi řekli, co chtějí, já jsem řekl, jak se to jmenuje," dodal.

Mynář ve sporu pokračovat nechce. "Byl bych rád, aby byla událost smetena ze stolu. Za sebe bych to považoval za uzavřené," vysvětlil.

Soud projedná i právníkovu výpověď

Kontroverzní amnestie, kterou loni na Nový rok vyhlásil tehdejší prezident Václav Klaus, zahrnula více než 111 tisíc odsouzených a obviněných. Kancléř Mynář loni Hasenkopfa veřejně nazval, společně s Klausovými spolupracovníky Ladislavem Jaklem a Petrem Hájkem, jedním ze tří "spoluotců" amnestie.

Hlavní fakta k amnestii

Amnestie!
  • počet propuštěných z vězení: 6317
  • počet amnestovaných, kteří byli znovu obviněni: 2366
  • počet amnestovaných, kteří se vrátili do vězení: 988 
  • počet případů majetkové trestné činnosti: 2912
  • počet případů násilné trestní činnosti: 362
  • počet vězňů k 31. 12. 2012: 22 645
  • počet vězňů k 10. 12. 2012: 16 662

Toto tvrzení později převzal i Zeman, který navíc právníka výslovně označil za hlavního autora kritizovaného aboličního článku.

Hasenkopf autorství dlouhodobě popíral a kromě žaloby na ochranu osobnosti požadoval i finanční kompenzaci - po Zemanovi chtěl 300 tisíc korun, prezidentská kancelář a Mynář pak měli společně uhradit dalších 700 tisíc.

Bývalý hradní právník zažaloval prezidentskou kancelář také kvůli výpovědi, kterou z ní loni dostal pro údajné pracovní absence poté, co se začal přít o autorství amnestie. Obvodní soud mu dal v březnu nepravomocně za pravdu v tom, že výpověď je neplatná. Odvolání Hradu bude pražský městský soud projednávat v září.

_____

Máte rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Nominujte nás v anketě českého internetu Křišťálová lupa. Hlasovat můžete zde. Za Váš hlas děkujeme!

 

Právě se děje

před 11 minutami

Dallas v NBA nestačil doma na Clippers, navíc přišel o Powella

Jediný zápas úterního programu NBA vyhráli basketbalisté Los Angeles Clippers, kteří v souboji předních celků Západní konference zvítězili v Dallasu 110:107. Hostům s 36 body a 11 doskoky vévodil Kawhi Leonard, 36 bodů nastřílela i domácí hvězda Luka Dončič. Mavericks však přišli o pivota Dwighta Powella, jenž si zřejmě přetrhl Achillovu šlachu.

Osmadvacetiletý Kanaďan Powell se v závěru první části skácel při pokusu o únik, nikdo ze soupeřů se ho přitom nedotkl. "Jistě to budeme vědět až po rentgenu. Bojím se nicméně, že situace je vážná," řekl novinářům trenér Rick Carlisle. Podle prvních prognóz se klíčový pivot Mavericks, jenž má v ročníku zápasové průměry 9,6 bodu a 5,7 doskoku, bude léčit minimálně do konce sezony.

před 31 minutami

V Ochotském moři hoří ruská rybářská loď, všech 47 námořníků je v bezpečí

Ruskou loď plavící se v Ochotském moři přibližně 130 kilometrů od Magadanu postihl požár a následně výbuch. Oznámila to agentura TASS s tím, že celou posádku 47 námořníků se podařilo evakuovat do bezpečí. Na rybářské lodi Enigma Australis však ještě zůstává palivo a hrozí další výbuch, dodala agentura s odvoláním na nejmenovaného záchranáře z místa nehody.

Loď začala hořet už v úterý, kdy to ale vypadalo, že se požár podařilo uhasit. Oheň ale večer znovu vzplál a v noci následoval silný výbuch na palubě. V současnosti je loď dál v plamenech, i když téměř vyhořela. Záchranná loď kvůli obavám z dalšího výbuchu není v přímém kontaktu s hořícím plavidlem, na kterém požár nejspíše zasáhl strojovnu.

Evakuovaná posádka mezitím na plovoucí rybářské základně podstoupila lékařskou prohlídku, při níž nebyla zjištěna žádná zranění. 

Další zprávy