Hackeři ženě za tři dny provolali 1,4 milionu

Report
2. 11. 2009 14:00
Podnikatelka bude muset kvůli hackerům zaplatit milion
Foto: Aktuálně.cz

Žďár nad Sázavou - Podnikatelka Blanka Přibylová musí uhradit půldruhého milionu za telefon. Majitelka malého hotelu doplatila na internetovou telefonní ústřednu.

Jak informovala Česká televize, zřejmě hackeři se do ústředny "nabourali" a přesměrovali tisíce hovorů do Lichtenštějnska.

Na podvod se přišlo až po třech dnech, to už se ale faktura místo běžné pětistovky vyšplhala na 1,4 milionu korun.

Společnost, která telefonické spojení poskytuje, reklamaci neuznala.

"Tahle ústředna nebyla zvenku zabezpečena, my jsme ji nespravovali, nebyla připojena k naší distribuční síti, pouze byla námi dodána," vysvětlil spolumajitel firmy Wia Filip Malina.

"Je zpracováván znalecký posudek z oboru kybernetiky - odvětví výpočetní techniky, který by měl stanovit způsob a rozsah zneužití IP telefonní ústředny," vysvětlila mluvčí policie ve Žďáru nad Sázavou Jana Martincová.

Kromě českých kriminalistů se o případ zajímá i Interpol.

Český telekomunikační úřad se podle veřejnoprávní stanice s něčím podobným ještě nesetkal. Odborník na telekomunikace Patrick Zandl ale tvrdí, že podobných případů v poslední době přibývá.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 hodinami

Kvůli lesnímu požáru na východě Španělska úřady evakuovaly 1800 lidí

Už na 1800 lidí z osmi obcí muselo být preventivně evakuováno kvůli lesnímu požáru, který vypukl ve čtvrtek na východě Španělska. Plameny sežehly zatím na 3800 hektarů porostu a stále se je nedaří dostat pod kontrolu, informoval v pátek deník ABC. Na místě během pátku zasahovalo zhruba 500 hasičů, kterým pomáhalo ze vzduchu 18 vrtulníků a hasicích letadel.

První velký lesní požár letošního roku ve Španělsku vypukl u obce Villanueva de Viver, která leží asi 90 kilometrů severně od města Valencie. Už ve čtvrtek byly preventivně evakuovány stovky lidí, včetně obyvatel domova pro seniory. Hasiči s plameny bojují v provinciích Castellón a Teruel.

Plameny ohrožují i národní park Sierra de Espadan, který leží v provincii Castellón. Starosta obce Montanejos Miguel Sandalinas vyjádřil velké znepokojení, že živel ohrozí turistiku v oblasti vyhledávané kvůli krásné přírodě i termálním pramenům.

Španělský premiér Pedro Sánchez poukázal, že oheň vypukl mimo období, kdy lesní požáry obvykle vznikají. "Tento požár v tak brzkém měsíci představuje další důkaz klimatické krize, kterou lidstvo zažívá," uvedl premiér, který vyzval obyvatele k "nejvyšší opatrnosti".

Zdroj: ČTK
Další zprávy