Hackeři ženě za tři dny provolali 1,4 milionu

Report
2. 11. 2009 14:00
Podnikatelka bude muset kvůli hackerům zaplatit milion
Foto: Aktuálně.cz

Žďár nad Sázavou - Podnikatelka Blanka Přibylová musí uhradit půldruhého milionu za telefon. Majitelka malého hotelu doplatila na internetovou telefonní ústřednu.

Jak informovala Česká televize, zřejmě hackeři se do ústředny "nabourali" a přesměrovali tisíce hovorů do Lichtenštějnska.

Na podvod se přišlo až po třech dnech, to už se ale faktura místo běžné pětistovky vyšplhala na 1,4 milionu korun.

Společnost, která telefonické spojení poskytuje, reklamaci neuznala.

"Tahle ústředna nebyla zvenku zabezpečena, my jsme ji nespravovali, nebyla připojena k naší distribuční síti, pouze byla námi dodána," vysvětlil spolumajitel firmy Wia Filip Malina.

"Je zpracováván znalecký posudek z oboru kybernetiky - odvětví výpočetní techniky, který by měl stanovit způsob a rozsah zneužití IP telefonní ústředny," vysvětlila mluvčí policie ve Žďáru nad Sázavou Jana Martincová.

Kromě českých kriminalistů se o případ zajímá i Interpol.

Český telekomunikační úřad se podle veřejnoprávní stanice s něčím podobným ještě nesetkal. Odborník na telekomunikace Patrick Zandl ale tvrdí, že podobných případů v poslední době přibývá.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

TOP 09 povede do voleb Pekarová Adamová, schválil výbor

TOP 09 v rámci koalice Spolu s ODS a KDU-ČSL povede do sněmovních voleb předsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová, která bude zároveň v čele společné kandidátky v Praze. Výkonný výbor dnes večer schválil kandidáty pro všechny kraje, informovala strana po skončení jednání. Debata se podle informací ČTK vedla zejména o pražské kandidátce, kde členové výboru prohodili kandidáty na třetím a čtvrtém místě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy