Hackeři ženě za tři dny provolali 1,4 milionu

Report
2. 11. 2009 14:00
Podnikatelka bude muset kvůli hackerům zaplatit milion
Foto: Aktuálně.cz

Žďár nad Sázavou - Podnikatelka Blanka Přibylová musí uhradit půldruhého milionu za telefon. Majitelka malého hotelu doplatila na internetovou telefonní ústřednu.

Jak informovala Česká televize, zřejmě hackeři se do ústředny "nabourali" a přesměrovali tisíce hovorů do Lichtenštějnska.

Na podvod se přišlo až po třech dnech, to už se ale faktura místo běžné pětistovky vyšplhala na 1,4 milionu korun.

Společnost, která telefonické spojení poskytuje, reklamaci neuznala.

"Tahle ústředna nebyla zvenku zabezpečena, my jsme ji nespravovali, nebyla připojena k naší distribuční síti, pouze byla námi dodána," vysvětlil spolumajitel firmy Wia Filip Malina.

"Je zpracováván znalecký posudek z oboru kybernetiky - odvětví výpočetní techniky, který by měl stanovit způsob a rozsah zneužití IP telefonní ústředny," vysvětlila mluvčí policie ve Žďáru nad Sázavou Jana Martincová.

Kromě českých kriminalistů se o případ zajímá i Interpol.

Český telekomunikační úřad se podle veřejnoprávní stanice s něčím podobným ještě nesetkal. Odborník na telekomunikace Patrick Zandl ale tvrdí, že podobných případů v poslední době přibývá.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

V Praze se zřítila část domu, nikdo není zraněný

V pražském Braníku se v úterý večer zřítila část opravovaného rodinného domu. V sutinách nikdo nebyl. Na místě byli hasiči, policisté, záchranáři i kynologové městské policie se psy. Na twitteru to sdělili pražští hasiči. Stav domu prověří statik.

Oznámení o sesutí části domu v Údolní ulici dostali policisté krátce po 19:00. "Podle prvotních informací je dům v rekonstrukci a nikdo by se tam neměl nacházet," řekl ČTK mluvčí policie Jan Rybanský. Následně byli nasazeni psi na vyhledávání lidí ze sutin, kteří podle hasičů nikoho nenašli.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

USA zruší některé sankce proti Venezuele, aby podpořily dialog mezi vládou a opozicí. Povolí některá jednání s venezuelskou ropnou společností PDVSA

Zdroj: ČTK
Další zprávy