Grantová agentura ČR si volí vedení jako za socialismu

Jakub Novák
4. 8. 2012 22:00
Neobvyklý způsob volby předsednictva GA ČR vzbudil u vědců pobouření
Foto: Jakub Novák

Praha - Grantová agentura České republiky, instituce disponující více jak třemi miliardami pro český výzkum, dala nedávno některým trochu připomenout minulý režim.

Důvodem byla volba jejího předsednictva, která proběhla ve stylu jednotné kandidátky tvořené staronovým předsednictvem.

A ačkoliv zde nedošlo k žádnému porušení zákona, poněkud neobvyklý způsob volby, bez snahy o vypsání výběrového řízení a debaty o kvalitě práce vrcholného orgánu GA ČR, vyvolal vlnu nevole mezi vědeckými pracovníky.

Ta vedla mimo jiné k petici organizované občanským sdružením "Fórum Věda žije!", pod níž bylo na začátku srpna podepsáno asi 680 lidí - a to zejména právě vědeckých pracovníků a studentů.

Jedním z nich je i profesor Jiří Zlatuška z brněnské Masarykovy univerzity.

Ten připomněl situaci, kdy došlo ke kolapsu aplikace Grantové agentury. Podle Zlatušky není možné, aby v situaci, kdy došlo k průšvihu v podobě pádu celého systému během podávání grantů a ztrátě všech dat, která byla v databázi, bylo předsednictvo odměněno automatickým prodloužením mandátu.

"Byla to nezodpovědnost, problém to byl srovnatelný s registrem dopravních vozidel. Za toto měl rozhodně někdo nést odpovědnost," říká Zlatuška.

Foto: National Institute of Mental Health, National Institutes of Health, Department of Health and Human Services

A jak celé volby vlastně probíhaly?

Na konci května schválila Rada pro výzkum, vývoj a inovace návrh na jmenování současného předsednictva Grantové agentury ČR na druhé funkční období a uložila sekretariátu, aby materiál pro schválení připravila na jednání vlády.

Rada se tak rozhodla navzdory tomu, že měla na stole pozměňovací návrh profesora Tomáše Jungwirtha, který však v konečném rozhodnutí ignorovala.

Jungwirth v něm usiloval o to, aby byla nejprve vyhlášena výzva na kandidáty do předsednictva GA ČR.

"Ještě jsem se ve své praxi nesetkal s takto navrhovanou kolektivní volbou členů předsednictva významné vědecké organizace, které by nepředcházela výzva na kandidáty a tím daná možnost volby," vysvětluje Jungwirth, proč tento návrh podal.

Foto: Rada pro výzkum, vývoj a inovace, Úřad vlády ČR

Neobvyklá a neobhajitelná varianta

Variantu, kterou nakonec Rada schválila, označuje ve svém návrhu za "velmi neobvyklou a před odbornou veřejností proto neobhajitelnou".

Devatenáctého června potom tento materiál schválila vláda.

Předsedou tak byl "zvolen" sociolog Petr Matějů a místopředsedou potom ředitel Matematického ústavu Ivan Netuka.

Dalšími členy předsednictva se stali děkan Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy Bohuslav Gaš, psychiatr a přednosta kliniky Cyril Höschl a hydrobiolog Otomar Linhart.

 

Právě se děje

Další zprávy