Ghetto bezdomovců je msta za volby, zní z Jižního Města

Michal Štůsek Michal Štůsek
19. 8. 2010 13:00
Magistrát se v tuto chvíli rozhoduje mezi trojicí lokalit na okraji města
Hlavní zastánce plánu - radní Jiří Janeček
Hlavní zastánce plánu - radní Jiří Janeček | Foto: www.jirijanecek.cz

Praha - Plán na zřízení tábora pro bezdomovce, který v úterý schválila Rada hlavního města, má další odpůrce mezi obyvateli Prahy.

Členům Občanského sdružení Hezké Jižní Město se nelíbí, že jedna z uvažovaných lokalit je i v ulici Stříbrského na jihu Prahy.

"Důvodem je jednak nesouhlas s koncentrováním bezdomovců do jakékoli pražské lokality, a tím spíše do již tak přehuštěné zástavby jakou je největší pražské sídliště," uvedl člen výboru sdružení Zděnek Kvítek.

Podle něj působí záměr umístit tábor na Jižní Město jako pomsta radního Jiřího Janečka (ODS) místním obyvatelům, kteří jej nepodpořili ve volbách do parlamentu. "Velmi dobře ví, že na Jižním Městě chybí občanská vybavenost a že se Jižní Město potýká s hrozbou vzniku městského ghetta," dodává Kvítek.

Ve hře jsou tři místa

Další členka sdružení Radka Soukupová vidí ve vzniku tábora pro bezdomovce populistické gesto. "Místo skutečného řešení to vypadá na předvolební snahu vyjít vstříc volání po jednoduchém odklizení problému bezdomovectví z očí pražanů, bohužel, na úkor obyvatel některých městských částí," tvrdí.

Akční plán problematiky bezdomovectví, který v úterý schválili pražští radní, chce odsunout bezdomovce z centra Prahy na její periferii. V tuto chvíli přicházejí v úvahu tři místa, kde by mohl tábor vzniknout.

Radní Janeček uvedl, že v současné době je nejpravděpodobnější Průmyslová ulice v Malešicích. Jako další lokality se objevily pozemky u ďáblické skládky a na Jižním Městě.

Koncentrák, ghetto nebo pomoc

Přijetí plánu vyvolalo vlnu nevole jak mezi opozicí tak i neziskovými organizacemi, které s bezdomovci pracují.

Kandidát ČSSD na primátora Jiří Dienstbier mladší označil bezdomovecký tábor za koncentrák a populistické předvolební řešení, které nemůže přinést žádost změnu.

"Nemohu se ubránit dojmu, že místo pomoci pro osoby bez domova a snahy o jejich návrat do běžné společnosti přichází pražská ODS s plány na jejich definitivní vyčlenění," uvedla v tiskové zprávě zelených zastupitelka Prahy 10 za SZ Ivana Cabrnochová.

Zelení zároveň nazvali tábor ghettem a vyzvali radního Jiřího Janečka, aby do konce svého mandátu nedělal ve věci žádné další kroky. Ten od začátku projekt obhajuje.

"Jedná se o materiál, který nemá ambice nahradit koncepci řešení bezdomovectví, ale snaží se řešit do hloubky pouze některé aktuální problémy bezdomovectví na území hlavního města Prahy," sdělil Janeček v den schválení.

Podle radního si akční plán klade za cíl pomoci osobám bez přístřeší a zmírnit negativní jevy, které bezdomovectví doprovázejí a usnadnit tak běžným občanům hlavního města jejich každodenní život.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 30 minutami

Inspekce obvinila detektiva NCOZ kvůli spolupráci se stíhaným lobbistou Horáčkem

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila detektiva Národní centrály proti organizovanému zločinu kvůli spolupráci se stíhaným lobbistou Tomášem Horáčkem, uvedla Česká televize. Obvinění podle ní čelí také jeden z bývalých policistů.

Severočeský podnikatel Horáček spolu s dalšími lidmi podle policie ovlivňoval přidělování zakázek v nemocnicích, za což měl žádat úplatky. Vedle Horáčka policie už dříve zahájila stíhání bývalé ředitelky Nemocnice na Bulovce Andrey Vrbovské, někdejšího ředitele nemocnice Františka Nováka nebo bývalého poslance ODS Marka Šnajdra.

Kvůli údajné manipulaci zakázek v některých pražských nemocnicích začali detektivové Horáčka stíhat v červnu 2018. Policisté v kauze prověřovali například veřejné zakázky na ostrahu objektů, dodávku hygienických potřeb nebo pořízení osobních aut.

Kromě Horáčka, kterého policisté považují za ústřední postavu kauzy, bylo v červnu 2018 obviněno ještě dalších osm lidí. Okruh obviněných se ale později ještě rozrostl. Počátkem června 2019 státní zástupce Zdeněk Matula uvedl, že ve věci je stíháno šest právnických a 14 fyzických osob.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Žalobce navrhl vazbu pro tři lidi, kteří se zapojili do bojů na Ukrajině. Čelí obvinění z terorismu

Státní zástupce navrhl vazbu pro tři z pěti obviněných, kteří se podle vyšetřovatelů zapojili do bojů na východě Ukrajiny na straně samozvané Doněcké lidové republiky. V tiskové zprávě o tom informoval Martin Bílý z Vrchního státního zastupitelství v Praze. Pětici policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu obvinili ve čtvrtek z teroristického útoku, účasti na teroristické skupině, financování terorismu a podpory a propagace terorismu. Obvinění čelí i jedna právnická osoba.

Bílý navrhuje na tři stíhané uvalit vazbu kvůli tomu, že by mohli uprchnout nebo působit na dosud nevyslechnuté svědky. Obviněným hrozí za trestný čin teroristického útoku až 20 let vězení, u trestného činu financování terorismu až 12 let vězení a v případě podpory a propagace terorismu může soud uložit maximálně patnáctileté vězení.

Policie podezřelé zadržela ve středu. Kvůli případu zasahovala po celém Česku. Zadržení čeští občané podle kriminalistů jezdili bojovat na Ukrajinu na straně proruských separatistů nebo takové cesty chystali či organizovali. Server Aktuálně.cz uvedl, že podle zjištění jeho a Respektu je mezi zadrženými předseda spolku Českoslovenští vojáci v záloze za mír Ivan Kratochvíl.

Podle informací serveru iROZHLAS.cz se vyšetřování soustředí kolem paramilitárního spolku Českoslovenští vojáci v záloze za mír. Policie zjistila, že jeden z jeho členů v minulosti odjel na Donbas, kde se údajně zapojil do bojů na straně separatistů. Po návratu spolek začal shánět peníze, aby do válčící zóny mohli vycestovat další zájemci. Policisté údajně zasahovali na sídlišti ve Slaném v domě, kde bydlí šéf spolku Kratochvíl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy