Gazdík: Ať Věci veřejné okamžitě ukážou své hospodaření

Jan Němec Jan Němec
13. 5. 2011 14:07
S Petrem Gazdíkem o tajných nahrávkách porady Věcí veřejných
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík vyzval stranu Věci veřejné, aby po posledních nahrávkách zveřejnila své kompletní hospodaření.

Vedení strany na nich mluví o tom, jak se financovala loňská kampaň do sněmovny.

ODS zatím nechce zveřejněné nahrávky příliš komentovat.  "Svět tajných nahrávek není mým světem. O jejich obsah se nezajímám a tudíž ho ani nemohu komentovat," uvedl pro Aktuálně.cz premiér a předseda ODS Petr Nečas.

"Nelíbí se mi tato metoda nahrávání. Je to zodpovědnost VV, nevidím důvod, proč komentovat vnitřní porady strany Věci veřejné," říká nový šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura.

Petr Gazdík s ním souhlasí ohledně tajných nahrávek: "Politická kultura založená na tajných nahrávkách a šmírování je naprosté dno."

A.cz: Na nahrávkách ale zaznívají problémy s financováním strany VV. Budete po nich chtít vysvětlení?

Není na nás, abychom do toho šťourali, ale je v zájmu samotných VV tyto věci vysvětlit. Předně je tam zmíněn pan prezident, že někoho poslouchá a dělá, co mu někdo říká. Očekávám, že mě pan prezident jako občana ujistí, že to tak není.

A.cz: Co ale ony výroky týkající se financování strany?

Nahrávka jen doplňuje mnohá podezření - že je strana financována přes vydavatelství, podezření na pana Babáka a jeho půjčky i podezření ve výroční zprávě strany VV, o které pan Škárka tvrdil, že tam jsou některé věci zmanipulované.

A.cz: Co by tedy měly VV udělat?

Pokud má strana VV ve štítu boj proti korupci - alespoň to tvrdí, tak nemůže potírat korupci jinde a její financování je přitom předmětem pochybností, ne-li korupce. Pochybností, kdo ji financuje a jakým způsobem. Já teď očekávám, že VV zveřejní veškeré své účetnictví i účetnictví vydavatelství, které vydává jejich časopis.

A.cz: Vít Bárta na nahrávce mluví i o hnutí Starostové a nezávislí a o jednáních s vámi o kandidátkách...

Nikdy jsme s VV oficiálně nejednali.

A.cz: A pokud to neudělá?

Nebudu předjímat, měli bychom to řešit s partnery na koaličních jednáních.

A.cz: Náš deník psal o plánu VV, podle kterého se chce Vít Bárta vrátit do vlády. Je to v tuto chvíli možné?

Ani to nechci předjímat. Ale zatím jsem žádné důrazné vyvrácení této ani předchozích kauz neslyšel. Nedovedu si představit, že by se vrátil, aniž by tyto věci vysvětlil.

 

Právě se děje

Další zprávy