Gazdík: Ať Věci veřejné okamžitě ukážou své hospodaření

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
13. 5. 2011 14:07
S Petrem Gazdíkem o tajných nahrávkách porady Věcí veřejných
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík vyzval stranu Věci veřejné, aby po posledních nahrávkách zveřejnila své kompletní hospodaření.

Vedení strany na nich mluví o tom, jak se financovala loňská kampaň do sněmovny.

ODS zatím nechce zveřejněné nahrávky příliš komentovat.  "Svět tajných nahrávek není mým světem. O jejich obsah se nezajímám a tudíž ho ani nemohu komentovat," uvedl pro Aktuálně.cz premiér a předseda ODS Petr Nečas.

"Nelíbí se mi tato metoda nahrávání. Je to zodpovědnost VV, nevidím důvod, proč komentovat vnitřní porady strany Věci veřejné," říká nový šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura.

Petr Gazdík s ním souhlasí ohledně tajných nahrávek: "Politická kultura založená na tajných nahrávkách a šmírování je naprosté dno."

A.cz: Na nahrávkách ale zaznívají problémy s financováním strany VV. Budete po nich chtít vysvětlení?

Není na nás, abychom do toho šťourali, ale je v zájmu samotných VV tyto věci vysvětlit. Předně je tam zmíněn pan prezident, že někoho poslouchá a dělá, co mu někdo říká. Očekávám, že mě pan prezident jako občana ujistí, že to tak není.

A.cz: Co ale ony výroky týkající se financování strany?

Nahrávka jen doplňuje mnohá podezření - že je strana financována přes vydavatelství, podezření na pana Babáka a jeho půjčky i podezření ve výroční zprávě strany VV, o které pan Škárka tvrdil, že tam jsou některé věci zmanipulované.

A.cz: Co by tedy měly VV udělat?

Pokud má strana VV ve štítu boj proti korupci - alespoň to tvrdí, tak nemůže potírat korupci jinde a její financování je přitom předmětem pochybností, ne-li korupce. Pochybností, kdo ji financuje a jakým způsobem. Já teď očekávám, že VV zveřejní veškeré své účetnictví i účetnictví vydavatelství, které vydává jejich časopis.

A.cz: Vít Bárta na nahrávce mluví i o hnutí Starostové a nezávislí a o jednáních s vámi o kandidátkách...

Nikdy jsme s VV oficiálně nejednali.

A.cz: A pokud to neudělá?

Nebudu předjímat, měli bychom to řešit s partnery na koaličních jednáních.

A.cz: Náš deník psal o plánu VV, podle kterého se chce Vít Bárta vrátit do vlády. Je to v tuto chvíli možné?

Ani to nechci předjímat. Ale zatím jsem žádné důrazné vyvrácení této ani předchozích kauz neslyšel. Nedovedu si představit, že by se vrátil, aniž by tyto věci vysvětlil.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Slavia si v Lize mistryň zahraje s Fiorentinou, Spartu vyzve Glasgow

Fotbalistky Slavie se v prvním kole fotbalové Ligy mistryň utkají s italskou Fiorentinou, sparťanky čeká v souboji o postup mezi 16 nejlepších týmů Evropy Glasgow City. První zápasy se hrají ve dnech 8. a 9. prosince, odvety o týden později. 

před 50 minutami

Do Bečvy u Valašského Meziříčí opět unikly chemikálie, v řece je pěna

Do řeky Bečvy u Valašského Meziříčí opět unikly nebezpečné látky, na místě se tvoří pěna, uvedl server iDnes.cz. U břehu zasahují hasiči, policie a odborníci na životní prostředí, kteří odebírají vzorky. K úniku došlo v místě zvaném Juřinka.

Zářijový únik kyanidu zničil život v řece mezi Valašským Meziříčím a Přerovem, zabil přes 40 tun ryb. Policie případ stále vyšetřuje.

před 52 minutami

Zeman nevyloučil, že za stále vyšetřovaným pádem vrtulníku s Tichou byli teroristé

Příčinou pádu vrtulníku na vojenské misi na Sinaji, při němž zemřela i štábní praporčice Michaela Tichá, nemusela být podle prezidenta Miloše Zemana nehoda. Nevyloučil útok islámských radikálů. Řekl to na úterním velitelském shromáždění české armády. Náčelník generálního štábu Aleš Opata uvedl, že takové informace armáda nemá. Zeman připomněl, že Tiché příští rok ve státní svátek 28. října udělí in memoriam medaili Za hrdinství. Tichá je první vojákyní české armády, která zemřela při plnění úkolů na zahraniční misi.

"Jsme součástí boje proti islámskému terorismu, který se nyní opět projevil, ať už ve Francii, nebo v Rakousku, a který samozřejmě ohrožuje i nás. Bude mi ctí 28. října příštího roku vyznamenat vojákyni, která padla v tomto boji. Mimochodem nejsem si zcela jist, zda to byla dopravní nehoda, protože na Sinajském poloostrově působí islámští radikálové a není vyloučeno, že ten vrtulník sestřelili. Doufám, že se to řádně vyšetří," řekl Zeman.

Náčelník generálního štábu Aleš Opata uvedl, že takové informace armáda nemá. "Každopádně na místě je vyšetřovací tým americké armády, který celou věc bude vyšetřovat. Nejsme schopni dneska předjímat," řekl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy