Foto: Trofeje pro vítěze Tour de France se vyrábějí v malé české vesnici. Podívejte se jak

Podívejte se, jak čeští skláři vyrábí trofej pro vítěze Tour de France.
Takto vypadají trofeje, které letos převezmou vítězové Tour de France. Bílá bude pro celkového vítěze, zelená pro nejlepšího sprintera závodu. Jejich design má na svědomí tento muž, slovenský designér Škody auto Peter Olah.
Od roku 2011 se tyto trofeje vyrábí v Česku - a to právě díky mladoboleslavské automobilce, která slavný francouzský závod sponzoruje.
Poháry pro sportovní událost, kterou po celém světě sleduje víc jak miliarda lidí, se přitom vyrábí zde. Ve sklárně firmy Lasvit v obci Svitava.
Každá trofej se vyrábí pochopitelně ručně. Nejdříve se nabere rozžhavený surový materiál, tedy sklo.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
22. 7. 2018 16:11
Podívejte se do sklářské dílny, jejíž skláři vyfoukávají poháry pro jednu z nejsledovanějších událostí světa, Tour de France.
 

Právě se děje

před 10 hodinami

Turecká zpěvačka Böleková zemřela po 288 dnech hladovky

V Turecku dnes po 288 dnech protestní hladovky zemřela zpěvačka Helin Böleková, členka populární folkové skupiny Grup Yorum. Informovala o tom agentura AP. Osmadvacetiletá hudebnice zahájila hladovku v době, kdy byla loni ve vězení kvůli údajnému napojení na zakázanou Stranu kurdských pracujících (PKK). Protestovala tak proti perzekuci členů skupiny a proti zákazu vystupovat, který těleso dostalo už v roce 2016.

Böleková a její kolega z kapely Ibrahim Gökçek přestali přijímat potravu poté, co skončili na mřížemi kvůli vyšetřování údajných styků s PKK. Ta vede ozbrojený boj za kurdskou autonomii a turecká vláda, ale také Evropská unie a Spojené státy ji považují za teroristickou organizaci. Z vězení vyšli loni v listopadu, ale s hladovkou ani poté neskončili. Jejich cílem bylo, aby byli propuštěni i zbývající členové skupiny a aby skupina známá svými protestsongy mohla opět vystupovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy