Foto: Svátek piva. Jak ho Češi pili kdysi a dnes

Foto: Svátek piva. Jak ho Češi pili kdysi a dnes
Ač by se mohlo zdát, že patronem českého piva je Švejk, není tomu tak.
Tradice českého pivovarnictví sahá pochopitelně mnohem dál do naší historie. V roce 1357 jmenoval Karel IV. patronem českého piva svatého Václava. Karel IV. podporoval rozvoj pivovarství a svatého Václava
si velmi vážil.
Sv. Václav byl v té době již patronem  české země a také sladovníků.
Proto se Český svaz pivovarů a sladoven rozhodl stanovit svátek českého piva v předvečer dne, kdy si připomínáme mučednickou smrt svatého Václava.
Foto: Reuters
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
27. 9. 2013 10:15

Více než 800 tuzemských hospod a restaurací a desítky domácích pivovarů a minipivovarů se v pátek 27. září zapojují do prvního ročníku Dne českého piva. Pivovarníci chtějí v předvečer svátku svatého Václava, patrona českého piva, vytvořit novou tradici oslavy "národního nápoje" Čechů.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Pokus o start rakety společnosti Virgin Orbit miliardáře Richarda Bransona se nezdařil

První testovací let rakety vesmírné společnosti Virgin Orbit miliardáře Richarda Bransona se nezdařil kvůli blíže nespecifikované poruše. Raketa vypuštěná ze speciálně upraveného letounu měla na oběžnou dráhu dopravit satelit, selhala však krátce po startu. S odvoláním na prohlášení společnosti o tom dnes informovala agentura Reuters.

Více než 21 metrů dlouhá raketa LauncherOne měla odstartovat ve výšce 10.600 metrů ze speciálně upraveného letounu boeing 747 pojmenovaného jako Cosmic Girl (Vesmírná dívka).

Zdroj: ČTK
Další zprávy