Fotoblog: Jak jít do práce, když nemáte kde spát? Prahou prošla demonstrace za sociální bydlení

Fotoblog: Jak jít do práce, když nemáte kde spát? Prahou prošla demonstrace za sociální bydlení
Na Palackého náměstí v Praze se sešlo několik desítek lidí podpořit zákon o sociálním bydlení.
Zákon by zvýšil dostupnost bydlení pro lidi na okraji společnosti - žijící na ulici, v ubytovnách, nebo těch, kteří dávají za bydlení nepřiměřeně velkou část svých příjmů. Tedy třeba i důchodců.
Jedním z argumentů pro přijetí zákona je výchova dětí, kteří na ulici nebo v ubytovnách často trpí. Samozřejmostí by přitom byla státní kontrola, zastánci se navíc opírají i o studie dokazující, že náklady na podporu bydlení jsou po zavedení zákona pro stát ve výsledku nižší, než kolik dnes vynaloží na řešení bezdomovectví a problémů s ním spojených.
Problém je, že zákon - ačkoliv dlouho připravovaný a často připomínkovaný například Svazem obcí a měst, kterým se nelíbí - nakonec poslanci ani nestihnou projednat.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
19. 6. 2017 22:10
Prahou prošel skromný průvod za podporu zákona o sociálním bydlení. Ten sice měly všechny koaliční strany v programu, ale v platnost ho nakonec neuvedly, ačkoliv je připravený. Desítky tisíc lidí v hmotné nouzi tak musí čekat na příští vládu, jestli nejen že slíbí, že bude líp, ale i to dodrží. Přitom ne, že by stát hlasy volajících po podpoře bydlení pro chudé neslyšel - na shromáždění bylo přítomných skoro stejně policistů jako demonstrujících, píše ve svém fotoblogu Jakub Plíhal.
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře, měl urazit prezidenta a policii

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře Sjarheje Hardzijeviče, kterého shledal vinným z urážky prezidenta země a pomluvy dvou policistů. S odvoláním na Běloruskou asociaci novinářů o tom informovala agentura AP, podle níž je verdikt součástí represí, které běloruské úřady rozpoutaly proti nezávislým médiím a obhájcům lidských práv. Hardzijevič vinu nepřiznal, obhajoba se hodlá proti rozsudku odvolat.

"Nemám s těmito zločiny nic společného, nepokládám se za vinného," prohlásil u soudu ještě před vynesením rozsudku padesátiletý novinář, který nyní musí rovněž zaplatit odškodné policistům ve výši 2000 běloruských rublů každému z nich (přibližně 17 000 korun) a státu poplatek 174 rublů (1500 korun).

Hardzijevič skončil před soudem kvůli obviněním v souvislosti se zprávami v chatovací skupině v aplikaci Viber, kterou někdo loni smazal. Jeho obhájci požadovali, aby bylo obvinění staženo kvůli nedostatku důkazů a kvůli nemožnosti prokázat trestný čin, píše AP. Co konkrétně v údajně urážlivé zprávě zaznělo, nicméně agentura ani asociace nespecifikovaly.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

USA předaly Rusku seznam diplomatů, kteří musí opustit zemi

Spojené státy předaly ruskému velvyslanectví seznam 24 diplomatů, kteří musí do 3. září opustit zemi. V rozhovoru pro magazín National Interest to řekl ruský ambasador ve Washingtonu Anatolij Antonov. Z jeho vyjádření není jasné, zda požadavek Spojených států vyvolal nějaký konkrétní spor, napsala agentura Reuters. Podle agentury TASS diplomaté odjíždějí kvůli končícím vízům. Mluvčí americké diplomacie označil velvyslancovy výroky za nepřesné.

"Téměř všichni odjedou bez toho, aniž by byli nahrazeni, protože Washington náhle zpřísnil postup vydávání víz," uvedl Antonov a zároveň prohlásil, že ruské diplomatické mise ve Spojených státech jsou "bezprecedentně omezovány" a restrikce se podle něj stupňují.

"Američtí kolegové jsou v tomto ohledu vytrvalí a kreativní. Vyhošťování diplomatů se tu a tam děje pod za vlasy přitaženými záminkami. Loni v prosinci ministerstvo zahraničí jednostranně stanovilo tříletý limit pro dobu nasazení ruského personálu ve Spojených státech, které - pokud je nám známo - neuplatňuje vůči žádné jiné zemi," nechal se slyšet ruský velvyslanec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy