Foto: Praha 1 zvažuje plošný zákaz kol na pěších zónách. Cyklisté sebou na protest praštili na zem

Cykloležba obrazem.
Několik desítek cyklistů se v podvečer sešlo na Václavském náměstí.
Přišli protestovat proti snaze Prahy 1 zakázat plošně jízdu na kole skrze pěší zóny. Čili skrze centrum, třeba právě přes Václavské náměstí.
Zákaz by platil každý den od deseti do pěti, návrh už schválila rada města.
Vratislav Filler ze sdružení Auto*mat, které akci svolalo, ale tvrdí, že je naděje. "Ministerstvo dopravy vydalo na žádost magistrátu stanovisko, že elektrokoloběžka není jízdní kolo," říká Filler s tím, že s tím hodlá Prahu 1 konfrontovat.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
11. 12. 2017 21:35
Několik desítek cyklistů sebou v pondělí praštilo na zem na rušném průjezdu u Karlova mostu. Chtěli upozornit na snahu Prahy 1 plošně zamezit jízdě na kole po pěších zónách centra. Ta to zdůvodňuje snahou vytlačit z centra elektrokoloběžky, s kterými ale musí zakázat i kola. Právě půjčovny koloběžek s motory (v podstatě malé motorky) nahradily v pěších zónách nedávno zakázané segwaye. Objížďky plošného zákazu kol by navíc měly vést po lehce absurdních místech, třeba skrze průchody domů. Záměr ale ještě musí schválit zastupitelstvo Prahy 1 na úterním zasedání.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Česko a Japonsko podepsaly nový plán strategické spolupráce

Český ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek a jeho japonský protějšek Tomišicu Motegi dnes ve Varšavě podepsali nový plán strategické spolupráce mezi oběma zeměmi. Učinili tak na okraj jednání ministrů visegrádské čtyřky (V4 - Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko) a Japonska, které zorganizovalo polské předsednictví V4.

Mezi prioritní oblasti spolupráce Česka a Japonska budou na základě akčního plánu pro období 2021 až 2025 patřit kromě ekonomiky také věda, inovace a obchod. Součástí je i spolupráce v oblasti bezpečnosti a multilaterální diplomacie. Japonsko je po Číně a Jižní Koreji třetí zemí v Asii, se kterou má Česko takto upravené vztahy.

Podle tiskové zprávy českého ministerstva zahraničí je Japonsko je druhým největším investorem v ČR a druhým nejdůležitějším obchodním partnerem Česka v Asii. Obrat obchodní výměny v roce 2020 dosáhl 3,8 miliardy dolarů (80,2 miliardy korun). Celkem 260 japonských firem v současné době zaměstnává v ČR přes 50 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nadal prohrál v madridském čtvrtfinále se Zverevem

Německý tenista Alexander Zverev potřetí za sebou porazil Rafaela Nadala a postoupil do semifinále antukového turnaje v Madridu. Čtyřiadvacetiletý hráč zvítězil nad světovou dvojkou 6:4, 6:4 a jeho dalším soupeřem bude Rakušan Dominic Thiem.

Nejvýše nasazený Nadal, pětinásobný vítěz madridského turnaje, prolomil soupeřův servis jako první, jenže vedení 4:2 neudržel. Zverev čtyřmi gamy za sebou získal úvodní set a ve druhém mu pak stačil brejk v páté hře. "Tohle je jedna z největších výher mojí kariéry. Ale turnaj ještě nekončí," radoval se Zverev po mečbolu.

Nadal má sice se Zverevem dál aktivní bilanci 5:3, jenže německého protivníka naposledy zdolal před třemi lety. Dvakrát mu pak podlehl na tvrdém povrchu. Právě v roce 2018 Zverev ovládl madridský turnaj, o titul se tehdy utkal s Thiemem.

Thiem porazil Američana Johna Isnera 3:6, 6:3, 6:4 a do semifinále se v Madridu probojoval počtvrté za sebou. Na první triumf ale zatím čeká, ve finále byl dvakrát.

Další zprávy