Převoz munice z Vrbětic začne po půli ledna, obce jsou proti

ČTK ČTK
Aktualizováno 23. 12. 2014 16:53
Firma Imex Group ale tvrdí, že do poloviny ledna nestihne vyřídit všechna povolení pro mezinárodní přepravu. Část munice chce převážet do zahraničí.
Vrbětice
Vrbětice | Foto: Vojtěch Marek

Vlachovice (Zlínsko) - Odvoz munice ze skladů u Vrbětic na Zlínsku bude možné zahájit nejdříve v druhé polovině ledna, tedy později, než se očekávalo. Po zasedání Bezpečnostní rady státu to uvedl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Starostové okolních obcí ale termín zpochybňují a věří, že odvoz munice začne co nejdříve. Naopak společnost Imex Group tvrdí, že ani do poloviny ledna nestihne vyřídit všechna povolení pro mezinárodní přepravu.

Pyrotechnici začali v pondělí čistit vymezený okruh kolem obou vybuchlých skladů. Podle policie bude areál připravený k odvozu munice v lednu. V samotném transportu nevidí Chovanec žádný zásadní problém.

"Spočítáme každou bednu, každý náboj, každou minu, která se bude odvážet. Udělá se precizní kontrola, to můžeme veřejnosti slíbit. A udělá se harmonogram odvozu za účasti policistů," slíbil ministr.

Pozdější termín odvozu ovšem zpochybnil například Zdeněk Hověžák (STAN), starosta Vlachovic, pod které Vrbětice spadají. "Nevím, kde ho pan ministr vzal. My to necháváme na odbornících, kteří dělají vše pro to, aby se odváželo co nejdříve," řekl ČTK.

Pyrotechnici podle něj dělají maximum, areál budou čistit i na Štědrý den. Starosta Lipové Miroslav Pala (nez.) podotkl, že do skladů byla munice navezena "bleskově" bez zvláštních bezpečnostních opatření. "Teď se vykládá, že kvůli bezpečnosti odvoz munice potrvá. Tohle naši obyvatelé nemůžou pochopit," dodal.

Radek Ondruš, právník společnosti Imex Group, která si pronajímala oba vybuchlé sklady, ale tvrdí, že lednový termín pro přepravu munice z Vrbětic do skladů v Květné na Svitavsku je nereálný.

Společnost chce část materiálu převážet do zahraničí a nestihne do té doby vyřídit všechna povolení. Stát s ní navíc prý nekomunikuje. "Nikdo nás nekontaktoval. Budeme proto psát veliteli zásahu, aby nám termín sdělil," řekl.

Imex Group chce maximálně 200 tun munice odvézt do Květné. Tamní starosta Petr Škvařil zdůraznil, že převoz musí provázet velká bezpečnostní opatření. Pozdější termín podle něj umožní všem složkám, které se na transportu budou podílet, lepší přípravu.

Rozsáhlý armádní areál v Květné zabírá asi 215 hektarů, zasahuje do katastrů několika obcí. Munice z Vrbětic by měla zabrat zhruba polovinu kapacity, 2800 tun má být uloženo v 15 objektech. Jde ale jen o dočasné řešení. Po 1. lednu 2016 musí být sklady v Květné prázdné.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

teď

Soud potrestal tříletou podmínkou někdejšího zaměstnance chemičky v Děčíně v souvislosti s únikem fenolu před třemi lety. Zemřeli kvůli tomu dva lidé

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

V Německu zadrželi čtyři lidi, podle policie chystali útok na synagogu v Hagenu

Německá policie uvedla, že v souvislosti s možným útokem na synagogu ve městě Hagen zadržela čtyři lidi. Jedním z nich je 16letý mladík, který se podle médií chystal zaútočit výbušninou. O hrozbě před nejdůležitějším židovským svátkem Jom Kipur (Den smíření) informovala policie ve středu večer.

"Vyšetřování vedlo k identifikaci a zatčení 16letého Hageňana. V průběhu vyšetřování byli zadrženi celkem čtyři lidé," uvedla místní policie na Twitteru.

Magazín Der Spiegel a deník Bild předtím uvedly, že se k útoku na synagogu s pomocí výbušniny chystal 16letý Syřan. Jeho byt v Hagenu nyní podle agentury DPA prohledává policie. Informaci o hrozícím útoku podle zmíněných médií obdržely německé úřady od zahraniční zpravodajské služby, která zaznamenala islamistovo podezřelé chování na internetu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy