Mrtvej šovinista, dobrej šovinista, hlásaly feministky. Univerzita se od nich distancovala

Markéta Hronová Lenka Havelková, Markéta Hronová
18. 3. 2016 10:58
Feministická společnost Univerzity Karlovy uspořádala minulou sobotu v centru Prahy karnevalový průvod, který měl upozornit na boj proti fašismu a zároveň propagovat svoje vlastní hnutí. Jenže se na něm objevily transparenty s hesly typu "Mrtvej šovinista, dobrej šovinista". Univerzita se na feministky následně obrátila s tím, aby ze svého názvu odstranily spojitost s Univerzitou Karlovou, a rektor Tomáš Zima se od jejich akce distancoval. "Říkat, že někdo má být mrtvý, je dehonestující," míní. Feministky s postojem vedení univerzity nesouhlasí.
Foto: ČTK

Praha - Karnevalového průvodu s názvem Feminismus žije! se v sobotu v centru Prahy zúčastnila asi čtyřicítka lidí. Feministky v něm chtěly zdůraznit, že feminismus a antifašismus mají společné cíle.

Účastnice si však s sebou přinesly transparent s nápisem „mrtvej šovinista - dobrej šovinista“. Transparent způsobil, že se od univerzitního feministického spolku Karlova univerzita distancovala a nadále s ním nechce mít nic společného. Právní oddělení feministky vyzvalo, aby z názvu své organizace odstranily spojení s univerzitou.

"Kolegyně, které jsou v tomto hnutí, by měly vědět, jak se mají chovat, aby nepoškozovaly dobré jméno Univerzity Karlovy. Jakákoli výzva k násilí, říkat, že někdo má být mrtvý, je dehonestující, a jestli kolegyně budou tímto trendem pokračovat, tak to není dobrý směr," řekl Aktuálně.cz rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima.

Podle něj transparenty veřejnost vnímá tak, že je to názor Karlovy univerzity, a to opravdu není. "Ony tomu nezabránily," míní. 

Feministky se za nevhodný transparent na svých webových stránkách omluvily. „Jako organizátoři akce jsme měli zajistit, aby tam nezaznívala násilná nebo jinak nevhodná hesla, což se nám bohužel nepodařilo,“ stojí v prohlášení.

Univerzita přesto na odstranění označení "UK" z názvu Feministické společnosti dále trvá. "Beru, že se kolegyně omluvily, ať si žijí a rozvíjí se, ale ať ve svém názvu nemají Univerzita Karlova, to ostatně nemá devadesát procent spolků na univerzitě," říká rektor univerzity Tomáš Zima.

Aféra spíš ukazuje, jak veřejnost vnímá feminismus, míní spolek

"Přístup univerzity, která se rozhodla zcela ignorovat naše prohlášení a přehlížet naši veřejnou omluvu, nás velmi mrzí, stejně tak neochota vést dialog, jenž by mohl přispět k smírčímu řešení celé kauzy. Odsoudit spolek na základě jediného transparentu (za nějž se omluvil) a odmítnout jakékoli vysvětlení nám přijde zcela absurdní," uvádí k tomu Feministická společnost.

Výrok "Mrtvej šovinista, dobrej šovinista" nebyl podle nich v žádném případě myšlen jako výzva k násilí, nebo jeho schvalování. "Byl nadsázkou a také parodií na hesla extremistů a xenofobů (je důležité si uvědomit, že se jednalo o karnevalovou akci)," říkají.

Domnívají se, že omluva stačí. "Otázkou je, jestli tato aféra není spíše ukázkou vztahu, který většinová společnost k feminismu má," píší ve svém prohlášení. Na podporu spolku vznikla už petice za zachování feministického spolku na Karlově univerzitě, která má nyní téměř čtyři sta podpisů.

Zima ale odmítá, že by chtěl spolek rušit. "Ať se dál rozvíjí, v tom jim skutečně nebráníme," podotkl.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 40 minutami

Muž odpovědný za havárii v děčínské chemičce dostal tříletý podmíněný trest

Okresní soud v Děčíně ve čtvrtek rozhodl o tříletém trestu s odkladem 54 měsíců pro bývalého zaměstnance chemičky v Děčíně, kde před třemi lety unikl fenol a dva lidé zemřeli. Rozsudek není pravomocný, zmocněnec poškozené strany si ponechal lhůtu na odvolání.

Při havárii 26. dubna 2018 zemřel jeden člověk, další následkům zranění podlehl o necelý měsíc později. Státní zástupce muže obžaloval z obecného ohrožení z nedbalosti. Podle znalců šlo o důsledek nevhodného způsobu připojování přečerpávací hadice. Zdravotníci při havárii ošetřili 14 lidí.

Policie nejprve obvinila tři pracovníky společnosti, v níž jedovatá leptavá chemikálie unikla. Jedním z nich byl pracovník, který podle kriminalistů zahájil čerpání fenolu v rozporu s předpisy a měl zvolit jinou metodu při čerpání. Právě ten jako jediný stanul před soudem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Německu zadrželi čtyři lidi, podle policie chystali útok na synagogu v Hagenu

Německá policie uvedla, že v souvislosti s možným útokem na synagogu ve městě Hagen zadržela čtyři lidi. Jedním z nich je 16letý mladík, který se podle médií chystal zaútočit výbušninou. O hrozbě před nejdůležitějším židovským svátkem Jom Kipur (Den smíření) informovala policie ve středu večer.

"Vyšetřování vedlo k identifikaci a zatčení 16letého Hageňana. V průběhu vyšetřování byli zadrženi celkem čtyři lidé," uvedla místní policie na Twitteru.

Magazín Der Spiegel a deník Bild předtím uvedly, že se k útoku na synagogu s pomocí výbušniny chystal 16letý Syřan. Jeho byt v Hagenu nyní podle agentury DPA prohledává policie. Informaci o hrozícím útoku podle zmíněných médií obdržely německé úřady od zahraniční zpravodajské služby, která zaznamenala islamistovo podezřelé chování na internetu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy