Falešný Dobrý anděl rozesílá podvodné e-maily a na dojemný příběh láká z lidí peníze

Domácí Domácí
4. 1. 2016 17:38
Neznámí lidé pod jménem nadace Dobrý anděl rozesílají podvodné e-maily a snaží se z lidí vyloudit peníze. Falešný e-mail se jeví poměrně věrohodně. V příloze se příjemce dočte dojemný příběh malé Saši, které může finančně pomoci. Poslané peníze ale skončí jinde. "Číslo účtu rozhodně není bankovním účtem Dobrého anděla," upozornila manažerka nadace Markéta Křížová s tím, aby lidé na něj lidé své peníze neposílali. Nadace již proti neznámému pachateli podniká právní kroky.
Foto: Dobrý anděl

Praha - Doposud neznámí podvodníci zneužili dobrého jména nadace Dobrý anděl. Lidem rozesílají podvodné e-maily a pod zástěrkou příběhu Saši, která byla tváří loňské kampaně nadace Dobrý anděl, se z lidí snažili vymámit peníze. Nadace již v souvislosti s podvodnými e-maily podniká právní kroky.

"Tento příběh byl, společně s dalšími informacemi o nadaci, okopírován z našeho webu," upřesnila marketingová manažerka nadace Markéta Křížová a dodala: "Odesílatel také vyzývá k odeslání příspěvků na číslo účtu, které rozhodně není bankovním účtem Dobrého anděla."

Podvodný e-mail se tváří velmi věrohodně. E-maily lidem chodí z adresy [email protected], který nadace skutečně používá. Ve skutečnosti je však odesílán z adresy [email protected] "Nadace Dobrý anděl neregistrovaným uživatelům žádné direct maily neposílá," upřesnila Křížová s tím, že chtějí, aby lidé pomáhali ze své vůle, ne aby je někdo nutil a přesvědčoval.

Jediné správné číslo účtu nadace, na které je rovněž vyhlášena veřejná sbírka, je 8001008/5500. Nadace Dobrý anděl, která byla založena v roce 2011, pomáhá navýšit měsíční příjem rodin s dětmi, které přivedla těžká nemoc do tíživé finanční situace. "Příspěvky přijaté na tento účet jsou pravidelně každý měsíc rozdělovány do posledního haléře rodinám, které se vlivem vážné nemoci dostaly do finanční tísně," uzavřela Křížová.

Foto: Dobrý anděl
 

Právě se děje

před 46 minutami

V konfliktu na východě Ukrajiny dochází k porušování příměří, dva vojáci zabiti

Situace na frontě v Donbasu na východě Ukrajiny, částečně ovládaném proruskými separatisty, se zhoršila. Během uplynulých 24 hodin separatisté pětkrát porušili příměří, dvakrát pak během pátku. Dva ukrajinští vojáci byli zabiti a další dva utrpěli zranění, hlásí ukrajinská média s odvoláním na velení ukrajinské armády. Separatisté naopak obviňují z porušování příměří ukrajinské jednotky.

"Během uplynulého dne ukrajinské jednotky zaznamenaly pět porušení příměří ze strany ozbrojených uskupení Ruské federace," uvedla armáda podle agentury Interfax-Ukrajina. "V důsledku nepřátelské palby utrpěli dva ukrajinští vojáci zranění neslučitelná se životem," dodalo armádní komuniké.

Kyjev obviňuje Rusko z vojenské podpory separatistů, což Moskva popírá. Ukrajinské úřady a média běžně označují nepřátelské vojáky za "ruské žoldnéře" a "okupanty". Konflikt si od jara 2014 vyžádal více než 13 000 mrtvých. Velké boje ustaly po uzavření mírových dohod v Minsku v únoru 2015, ale přestřelky čas od času propukají bez ohledu na nově uzavíraná příměří a v politickém urovnání konfliktu se dosud žádného průlomu nedosáhlo.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Novém Zélandu schválili v referendu eutanazii a odmítli rekreační marihuanu

Novozélanďané schválili v referendu legalizaci eutanazie, odmítli ale legalizovat marihuanu pro rekreační účely. Vyplývá to z předběžných výsledků, které dnes zveřejnila místní volební komise. Konečné výsledky budou k dispozici až příští týden. Podle listu The New Zealand Herald je ale možnost, že budou příznivci marihuany nakonec přece jen slavit vítězství, nepatrná.

Obyvatelé Nového Zélandu v obou referendech hlasovali 17. října, kdy se konaly i parlamentní volby. V nich zvítězila Strana práce dosavadní premiérky Jacindy Ardernové.

Podle předběžných výsledků, které dnes zveřejnila volební komise, se pro legalizaci eutanazie vyslovilo 65,2 procenta voličů. Legalizaci marihuany pro rekreační účely odmítlo 53,1 procenta hlasujících.

Nyní zbývá sečíst ještě asi 17 procent odevzdaných hlasů. Jedná se z velké části o hlasy Novozélanďanů žijících v zahraničí. Konečné výsledky obou referend by měly být k dispozici 6. listopadu.

Podle novozélandských médií je výsledek v případě hlasování o eutanazii prakticky jistý. Dodatečný téměř půlmilion hlasů by ještě mohl změnit výsledek referenda o marihuaně, šance je ale podle médií relativně nízká.

Mluvčí novozélandské premiérky k výsledkům referend uvedla, že Ardernová v obou případech hlasovala pro legalizaci. Před samotným hlasováním předsedkyně vlády odmítla říci, jak bude sama hlasovat. "Po zveřejnění konečných výsledků příští týden bude postupovat v souladu s vůlí lidu," řekla premiérčina mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy