Exředitel zkrachovalých Kovohutí Břidličná se odvolal, chce 234 milionů

ČTK ČTK
21. 11. 2015 10:07
Bývalý generální ředitel zkrachovalých Kovohutí Břidličná Ondřej Hradil podal odvolání proti zamítnutí své žaloby. Hradil požaduje po státu více než 234 milionů korun za obstavení akcií kovohutí v souvislosti s jeho někdejším trestním stíháním, což prý zmařilo jejich prodej. Hradil čelil společně s předlistopadovým ministrem paliv a energetiky Antonínem Krumniklem a podnikatelkou Marcelou Gajdovou obžalobě z nezákonných transakcí při nákupu většinového podílu akcií hutí. Soudy však trojici v roce 2010 pravomocně zprostily viny.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Praha - Bývalý generální ředitel zkrachovalých Kovohutí Břidličná Ondřej Hradil se odvolal proti zamítnutí své žaloby, ve které požaduje po státu více než 234 milionů korun.

Hradil chce peníze za obstavení akcií kovohutí v souvislosti s jeho někdejším trestním stíháním, což prý zmařilo jejich prodej. Sporem se bude v polovině ledna zabývat pražský městský soud, podle jeho mluvčí podalo odvolání proti verdiktu i žalované ministerstvo spravedlnosti.

Hradil čelil společně s předlistopadovým ministrem paliv a energetiky Antonínem Krumniklem a podnikatelkou Marcelou Gajdovou obžalobě z nezákonných transakcí při nákupu většinového podílu akcií hutí. Soudy však trojici v roce 2010 pravomocně zprostily viny.

Ministerstvo přiznalo přes 600 tisíc

Ministerstvo spravedlnosti osvobozenému Hradilovi už dříve přiznalo 471 000 korun jako náhradu nákladů obhajoby a 147 000 korun jako zadostiučinění za nepřiměřenou délku trestního řízení. Podle úřadu nemá na víc peněz nárok. Hradil ovšem tvrdí, že příliš dlouhým blokováním akcií utrpěl škodu mnohem vyšší. Akcie firmy údajně chtěla odkoupit slovenská firma Kerametal, což ve svědecké výpovědi potvrdil i její šéf.

Obvodní soud pro Prahu 2 však letos v květnu rozhodl, že žaloba nemůže být úspěšná. Blokování akcií totiž začalo v říjnu 1998, přičemž obchod se měl uskutečnit do konce roku 1998. Nelze tak prý hovořit o tom, že blokování akcií bylo v té době nepřiměřeně dlouhé. Hradil navíc podle soudu o obchodu nikdy nehovořil před policisty nebo státními zástupci, kteří se jeho kauzou zabývali. Kdyby tak učinil, mohl případnému vzniku škody sám předejít.

Kauza Kovohutí Břidličná se táhla od roku 1995. Hradil, Krumnikl a Gajdová podle obžaloby fingovali prodej části výrobního zařízení podniku a jeho zpětný odkup za značně nadhodnocenou sumu. Žalobce tvrdil, že tak vznikla neexistující pohledávka, kterou obžalovaní využili k dalším operacím mezi navzájem provázanými firmami, jež zcela ovládali. Obžaloba dále uváděla, že Hradilova společnost Lombard tak získala bez vynaložení jediné koruny akcie v hodnotě 310 milionů korun.

Kovohutě Břidličná skončily v roce 2000 v konkurzu. Věřitelé uplatnili pohledávky ve výši 3,5 miliardy korun.

 

Právě se děje

Další zprávy