Svědek z kauzy CASA vysoudil statisíce. Obvinili ho ze zneužití dívky, ta si to vymyslela

Radek Nohl Radek Nohl
Aktualizováno 20. 11. 2015 8:49
Bývalému armádnímu pilotovi Karlu Daňhelovi přiznal soud odškodné 400 tisíc korun. Peníze má svědek z kauzy nákupu letounů CASA dostat za to, že byl obviněn kvůli údajnému zneužití nezletilé dívky. Jenže Daňhel byl soudy zproštěn obžaloby, a tak se poté začal soudit o odškodné. Rozhodnutí o jeho výši není zatím pravomocné. Daňhelova právní zástupkyně se nicméně odvolávat nebude.
Karel Daňhel.
Karel Daňhel. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Soud přiznal bývalému armádnímu pilotovi a svědkovi z kauzy nákupu letounů CASA Karlu Daňhelovi odškodné ve výši 400 tisíc korun. Peníze má dostat za to, že byl obviněn kvůli údajnému zneužití nezletilé dívky. Jenže Daňhel byl nakonec zproštěn obžaloby, a tak se poté začal soudit o odškodné.

Celkově požadoval odškodné dva miliony korun, ministerstvo spravedlnosti mu chtělo dát 130 tisíc. Proto případ skončil u soudu.

"Soud rozhodl, že mému klientovi náleží celkové odškodné ve výši 400 tisíc korun, což je s jedinou výjimkou zatím nejvyšší přiznané odškodné za neoprávněné trestní stíhání," řekla Aktuálně.cz advokátka Lucie Hrdá, která Daňhela zastupuje.

"Podle soudu byl případ bezprecedentní, zejména masivními zásahy do soukromí, jelikož byl pan Daňhel mimo jiné neoprávněně označován za pedofila a veřejně zostouzen. Přesto s výší částky nesouhlasíme," podotkla.

Její slova potvrdila také mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 2 Marcela Pröllerová. Ta uvedla, že soudce Daňhelovi peníze přisoudil vzhledem k povaze trestní věci, z níž byl obviněn, masivní medializaci jeho případu a významným dopadům stíhání do jeho osobnostní sféry.

Rozhodnutí soudu zatím není pravomocné. Daňhel se ale zřejmě odvolávat nebude. "Vidíme, že to nemá cenu, bez ohledu na to, jak neoprávněné trestní stíhání dokáže zničit slušnému člověku život i kariéru," dodala Hrdá.

Odvolání však ještě může podat ministerstvo spravedlnosti. "Rozsudek nebyl na ministerstvo v tuto chvíli ještě doručen, ministerstvo tedy ještě není seznámeno s jeho obsahem, na jehož základě může zvažovat další kroky v této věci," uvedl Jakub Říman z ministerstva spravedlnosti. Podle něj už ministerstvo Daňhelovi původní částku 130 tisíc korun vyplatilo. "K ní mu bylo rovněž přiznáno a proplaceno celkem 88 tisíc korun za náklady obhajoby," dodal Říman.

Daňhela zprostil Městský soud v Praze viny definitivně v roce 2013. Nenašly se důkazy o tom, že by bývalý armádní pilot dívku zneužil. Hlavní svědkyně se dříve policistům přiznala, že si pohlavní styk vymyslela.

Tlaky politiků na nákup letadel

Daňhel dával své obvinění do souvislosti také s kauzou letounů CASA, jako expert na vojenskou techniku na generálním štábu zpracovával posudky k jejich nákupu. Podle něj projekt nákupu letadel pro armádu od začátku provázela nestandardní rozhodnutí a tlak politiků.

Nákup letounů pro českou armádu byl podle policie předražený o více než 650 milionů korun. Protikorupční policie kvůli tomu obvinila z porušování povinnosti při správě cizího majetku a zneužití pravomoci bývalou ministryni obrany Vlastu Parkanovou (TOP 09), ta vinu odmítá.

 

Právě se děje

Další zprávy