Evropu čeká o víkendu nejteplejší den od začátku roku. Úřady varují před požáry

ČTK ČTK
17. 6. 2022 20:55
Francie, Španělsko či Německo o víkendu zřejmě zažijí nejteplejší den od začátku roku. Může za to vlna vedra, která z Iberského poloostrova postupuje dále na východ. V řade zemí tak teploty vystoupají na hodnoty, které jsou obvyklé v červenci či srpnu, uvedla agentura AP. Úřady vyzývají, aby na sebe lidé dávali větší pozor, a varují před vznikem požárů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Radek Vebr

Na většině francouzského území se čekají teplotní maxima v sobotu, ukazuje předpověď agentury Météo-France. V některých oblastech na jihu a západě země by se teploty mohly vyšplhat nad 40 stupňů. Úřady vyhlásily varování před horkem v 70 ze 101 departementů. Velmi teplé budou přitom i noci.

Například stanice ve městě Tarascon na jihu Francii v noci na pátek naměřila přes 26 stupňů, což je nejvíce od jejího spuštění v roce 1990. Kvůli velkému znečištění vzduchu a vysoké koncentraci ozonu v Paříži a Lyonu úřady nařídily omezení automobilové dopravy a snížily maximální povolenou rychlost.

Vlna veder bude trvat v sobotu také ve Španělsku, kde teploty začaly výrazně stoupat už na začátku týdne. Nejtepleji má podle meteorologů být na východě země. V pátek odpoledne bylo na většině španělského území (mimo Kanárské ostrovy) přes 35 stupňů, uvedla meteorologická služba Aemet. Velmi teplé počasí a sucho vytváří příznivé podmínky pro vznik lesních požárů.

Největších z nich hoří v oblasti města Zamora u portugalských hranic. Oheň tam zničil na 9000 hektarů porostu a stále není pod kontrolou. Z oblasti muselo být evakuováno na 250 lidí, uvedla agentura EFE. Požáry ale sužují i další regiony, například Katalánsko či Navarru. Podle serveru veřejnoprávní stanice RTVE bylo zničeno na 13 000 hektarů lesů a porostů.

Varování před lesními požáry platí i v Německu. Podle meteorologické služby DWD na západě země teploty v sobotu vystoupají až na 38 stupňů a velmi teplá bude i neděle.

Část Anglie v pátek zažila nejteplejší den od začátku roku. Stanice v Londýně-Heathrow naměřila přes 32 stupňů a meteorologové očekávají ještě vyšší údaje na jihovýchodě země. Teploty by ale od soboty měly začít klesat, uvedla stanice BBC.

Vlna veder ze severní Afriky dorazila na Iberský poloostrov v neděli a meteorologové ji považují za předčasnou. Podle Světové meteorologické organizace (WMO) však budou brzké vlny veder kvůli globálním změnám klimatu čím dál častější a také intenzivnější. "To co zažíváme nyní je bohužel jen ochutnávkou budoucnosti," uvedla mluvčí organizaci Clare Nullisová. OSN v pátek také vyzvala státy, aby se více zapojily do boje proti suchu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Francie chystá úplné znárodnění EDF. Zadlužená firma musí prodávat proud se slevou

Francouzská vláda chystá úplné znárodnění energetické společnosti EDF, uvedla dnes podle agentury Reuters premiérka Élisabeth Borneová. Akcie společnosti po jejím výroku prudce zpevnily. Francouzský stát nyní vlastní 84 procent akcií tohoto zadluženého jaderného giganta.

"Potvrzuji vám dnes, že stát má v úmyslu kontrolovat 100 procent kapitálu EDF," uvedla Borneová ve svém projevu v dolní komoře parlamentu. V promluvě formulovala priority své menšinové vlády.

Společnost EDF nabrala zpoždění a překročila rozpočet při stavbě jaderných elektráren ve Francii a v Británii. Potýká se také s korozí u některých svých stárnoucích reaktorů. Polovina jejích reaktorů ve Francii je nyní mimo provoz.

Energetický podnik dále poškodilo vládou nastavené pravidlo, podle něhož musí elektřinu prodávat konkurentům se slevou. Nařízení přišlo před dubnovými prezidentskými volbami, v nichž Emmanuel Macron obhajoval mandát. Podle Reuters se tak snažil odvrátit hněv veřejnosti kvůli rostoucím účtům za energii.

EDF odhaduje ušlý zisk na 18,5 miliardy eur (458,4 miliardy Kč) a předpokládá, že prodej elektřiny se slevou ji bude stát kolem 10,2 miliardy eur. Její dluh se letos zvýší o 40 procent na více než 61 miliard eur, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Počet potvrzených obětí nedělního sesuvu ledovce v italských Alpách vzrostl na devět

Čtyři osoby již byly identifikované rodinnými příslušníky, pět dosud ne, oznámil dnes šéf Tridentské provincie Maurizio Fugatti. Česká diplomacie již v úterý potvrdila, že mezi oběťmi jsou dva čeští občané. Sedm osob utrpělo zranění, některá jsou vážná.

Záchranáři zapojili do pátrání i vrtulníky a bezpilotní letouny. Podle italského deníku La Repubblica se dronům podařilo vypátrat pozůstatky dvou osob, které nejspíš patří mezi dosud pohřešované horolezce.

Drony rovněž objevily pozůstatky ženy, není však jasné, zda jde o již potvrzenou oběť či osobu pohřešovanou. Nalezené pozůstatky je nyní potřeba důkladně prozkoumat a identifikovat.

Další zprávy