Elitní jednotce s Čechy budou velet Poláci. Z Německa

Jan Gazdík Jan Gazdík
15. 10. 2013 14:45
Česko přispěje do visegrádské jednotky rychlé reakce přibližně 600 vojáky .
Český voják v akci.
Český voják v akci. | Foto: Reuters

Praha -  Lehká, vysoce mobilní, a tudíž i akceschopná společná jednotka rychlého nasazení, kterou dohodli premiéři zemí Visegrádské čtyřky, by měla mít kolem 2800 vojáků, velet jí bude polský generál a navíc zřejmě z německé Postupimi anebo francouzského Mont Valérien.

Aktuálně.cz to řekl náčelník českého generálního štábu Petr Pavel. Jak ale předesílá, nepůjde o obcházení Severoatlantické aliance, jejímiž členy Poláci, Češi, Slováci i Maďaři jsou.

Pondělní oznámení čtyř premiérů o vzniku jednotky nepřišlo náhodou. Čtveřice zemí společnou jednotku s operačním dosahem 6000 kilometrů již delší dobu připravuje.

Tyto plány zapadají do projektu evropských bojových uskupení, o jejichž vyslání rozhoduje v rámci evropské bezpečnostní politiky Evropská rada.

Hlavní úkol: prosazování míru

"Půjde o uskupení bojových a podpůrných jednotek schopné samostatného působení po dobu až čtyř měsíců (poté bude brigáda vystřídána hlavními silami armád Unie - pozn. red.)," vysvětluje generál Pavel.

Počítá se, že základ lehké brigády vytvoří mechanizované jednotky doplněné dělostřelci, vrtulníky, ženisty či zdravotníky. A jak generál dodává, půjde o jednotku rychlé reakce, kterou Unie hodlá reagovat na nejrůznější krizové situace. A nejen na ty válečné, ale třeba i humanitární, jako například v súdánském Dárfúru.

Přece jen ale půjde o bojové uskupení, jehož prvořadým úkolem bude prosazování míru v krizových oblastech. "Můžeme to nazvat i vstupní a poté i stabilizující silou," vysvětluje Pavel.

Kromě bojových schopností musí brigáda zvládnout i stabilizaci, ale i obnovu válkou rozvrácených regionů. Její součástí jsou proto týmy civilně vojenské spolupráce (CIMIC).

Pomůže i CASA

Česko přispěje do této visegradské jednotky rychlé reakce přibližně 600 vojáky a štábními veliteli nejrůznějších odborností.

Přímo do bojových jednotek vyšle experty na likvidaci výbušných a nástražných zařízení, vrtulníkovou jednotku, dopravní a ženijní rotu, už zmíněný CIMIC, vojenskou policii, experty elektronického boje, ale také jeden transportní letoun CASA pro transport raněných či nemocných.

Řečeno generálovými slovy: půjde o samostatně operující brigádu schopnou působit čtyři měsíce v oblasti krize a reagovat na i nevyzpytatelné situace. Národem, který nese odpovědnost za výstavbu uskupení, jsou Poláci. Ostatní státy jsou v roli přispívajících.

"Evropská unie se tímto projektem částečně emancipuje i v oblasti obrany. Své kroky přitom koordinuje se Severoatlantickou aliancí," zdůrazňuje generál Pavel.

Spojené státy či Kanada se podle něj v budoucnu nemusí angažovat při řešení všech krizí, na jejichž uklidnění bude mít naopak zájem Unie. Do pohotovostního režimu přejde "visegradská brigáda" ve druhé polovině roku 2016.

Jednotky a štáby, které tvoří formující se bojové uskupení, budou plnit běžné úkoly v mírových posádkách a do společné operace mají vyjíždět jen v případě krize.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy