Elitní jednotce s Čechy budou velet Poláci. Z Německa

Jan Gazdík Jan Gazdík
15. 10. 2013 14:45
Česko přispěje do visegrádské jednotky rychlé reakce přibližně 600 vojáky .
Český voják v akci.
Český voják v akci. | Foto: Reuters

Praha -  Lehká, vysoce mobilní, a tudíž i akceschopná společná jednotka rychlého nasazení, kterou dohodli premiéři zemí Visegrádské čtyřky, by měla mít kolem 2800 vojáků, velet jí bude polský generál a navíc zřejmě z německé Postupimi anebo francouzského Mont Valérien.

Aktuálně.cz to řekl náčelník českého generálního štábu Petr Pavel. Jak ale předesílá, nepůjde o obcházení Severoatlantické aliance, jejímiž členy Poláci, Češi, Slováci i Maďaři jsou.

Pondělní oznámení čtyř premiérů o vzniku jednotky nepřišlo náhodou. Čtveřice zemí společnou jednotku s operačním dosahem 6000 kilometrů již delší dobu připravuje.

Tyto plány zapadají do projektu evropských bojových uskupení, o jejichž vyslání rozhoduje v rámci evropské bezpečnostní politiky Evropská rada.

Hlavní úkol: prosazování míru

"Půjde o uskupení bojových a podpůrných jednotek schopné samostatného působení po dobu až čtyř měsíců (poté bude brigáda vystřídána hlavními silami armád Unie - pozn. red.)," vysvětluje generál Pavel.

Počítá se, že základ lehké brigády vytvoří mechanizované jednotky doplněné dělostřelci, vrtulníky, ženisty či zdravotníky. A jak generál dodává, půjde o jednotku rychlé reakce, kterou Unie hodlá reagovat na nejrůznější krizové situace. A nejen na ty válečné, ale třeba i humanitární, jako například v súdánském Dárfúru.

Přece jen ale půjde o bojové uskupení, jehož prvořadým úkolem bude prosazování míru v krizových oblastech. "Můžeme to nazvat i vstupní a poté i stabilizující silou," vysvětluje Pavel.

Kromě bojových schopností musí brigáda zvládnout i stabilizaci, ale i obnovu válkou rozvrácených regionů. Její součástí jsou proto týmy civilně vojenské spolupráce (CIMIC).

Pomůže i CASA

Česko přispěje do této visegradské jednotky rychlé reakce přibližně 600 vojáky a štábními veliteli nejrůznějších odborností.

Přímo do bojových jednotek vyšle experty na likvidaci výbušných a nástražných zařízení, vrtulníkovou jednotku, dopravní a ženijní rotu, už zmíněný CIMIC, vojenskou policii, experty elektronického boje, ale také jeden transportní letoun CASA pro transport raněných či nemocných.

Řečeno generálovými slovy: půjde o samostatně operující brigádu schopnou působit čtyři měsíce v oblasti krize a reagovat na i nevyzpytatelné situace. Národem, který nese odpovědnost za výstavbu uskupení, jsou Poláci. Ostatní státy jsou v roli přispívajících.

"Evropská unie se tímto projektem částečně emancipuje i v oblasti obrany. Své kroky přitom koordinuje se Severoatlantickou aliancí," zdůrazňuje generál Pavel.

Spojené státy či Kanada se podle něj v budoucnu nemusí angažovat při řešení všech krizí, na jejichž uklidnění bude mít naopak zájem Unie. Do pohotovostního režimu přejde "visegradská brigáda" ve druhé polovině roku 2016.

Jednotky a štáby, které tvoří formující se bojové uskupení, budou plnit běžné úkoly v mírových posádkách a do společné operace mají vyjíždět jen v případě krize.

 

Právě se děje

Další zprávy