Ministerstvo chce vyloučit elektronické cigarety z protikuřáckého zákona, nejsou škodlivé pro okolí

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
13. 1. 2016 14:07
Náměstkyně ministerstva zdravotnictví Lenka Teska Arnoštová připustila, že elektronické cigarety vypustí z protikuřáckého zákona. "Jsme ochotni připustit jediný kompromis, a to, že bude možné nadále používat v restauracích elektronické cigarety," upřesnila náměstkyně. Elektronické cigarety totiž podle ní svým dýmem neohrožují lidi v okolí kuřáků, některým lidem navíc pomáhají přestat kouřit.
Podle posledních průzkumů Eurostatu přinesla elektronická cigareta úspěch až 14 procentům lidí, kteří přestávali kouřit. (Ilustrační foto)
Podle posledních průzkumů Eurostatu přinesla elektronická cigareta úspěch až 14 procentům lidí, kteří přestávali kouřit. (Ilustrační foto) | Foto: Thinkstock

Praha - Elektronické cigarety možná dostanou milost. Náměstkyně ministerstva zdravotnictví Lenka Teska Arnoštová připustila, že je vedení resortu vypustí z protikuřáckého zákona. Lidé je tak budu moci i nadále kouřit v barech i restauracích.

"Jsme ochotni připustit jediný kompromis, a to, že bude možné nadále používat v restauracích elektronické cigarety," řekla na středečním jednání sněmovního zdravotního výboru Arnoštová.

Elektronické cigarety totiž podle ní svým dýmem neohrožují lidi v okolí kuřáků, některým lidem navíc pomáhají přestat kouřit. Podle posledních průzkumů Eurostatu přinesla e-cigatera úspěch až 14 procentům lidí, kteří na ni přešli právě kvůli odvykání. 

Náměstkyni v tom podpořila i docentka Eva Králíková z Centra pro závislé na tabáku při Všeobecné fakultní nemocnici v Praze. Nikotin, který lidi inhalují z e-cigaret, je sice podle ní silně návykový, není ale oproti jiným látkám obsaženým v obyčejných cigaretách karcinogenní.

Na křižovatce také berete ohled na ostatní

O dalších výjimkách ale není podle ministerstva zdravotnictví řeč. "Všichni hosté i zaměstnanci stravovacích zařízení a dalších podniků mají právo dýchat čistý vzduch," vysvětlila Lenka Teska Arnoštová.

Argumenty, podle kterých mají kuřáci na cigaretu ve svobodné zemi právo, jsou podle ní liché. "Pokud přijedeme na křižovatku na červenou, tak taky na chvíli zastavíme a omezíme tím v podstatě právo na volný pohyb. Uděláme to ale proto, aby přes křižovatku všichni bezpečně projeli," souhlasila s tím Eva Králíková.

Nejsme příliš tvrdí?

Na sněmovním výboru se totiž znovu objevilo několik pokusů, jak do protikuřáckého zákona některé výjimky propašovat. Třeba komunistická poslankyně Alena Nohavová zopakovala, že kouřit by se mohlo alespoň ve vymezených prostorách barů a hospod, ve kterých se nevaří jídlo.

"Nejsme příliš tvrdí?" obracela se na kolegy poslance i zástupce ministerstva zdravotnictví. Na Slovensku si podle ní v baru hosté zapálit mohou a dobře to funguje.

Poslanec Milan Brázdil (ANO) dokonce navrhl princip zákazu kouření obrátit: "Nevím, proč chceme vyhánět kuřáky z restaurací ven na ulici, kde se procházejí děti a kde chce spousta lidí na čerstvém vzduchu například sportovat. V Japonsku to mají přesně naopak," řekl Brádil. Kuřáky by naopak zatlačil do uzavřených prostor, kde by je "izoloval".

Podle Lenky Tesky Arnoštové je ale povinností ministerstva chránit zdraví lidí – a to kuřáků i nekuřáků. "Kuřáci jsou nemocní lidé, kteří trpí silnou závislostí, a my jim s tím chceme pomoct. Z jiných zemí přitom víme, že zákaz kouření přispívá k tomu, že se počet kuřáků snižuje, a to nejméně o pětinu," dodala Arnoštová.

Kouření způsobuje smrt

Kouření je navíc podle ní jediné zboží, které při správném použití způsobuje smrt. Zvyšuje také výdaje zdravotních pojišťoven na léčení. Podle Státního zdravotního ústavu stojí likvidace škod z nezřízeného života - kouření a nadměrného pití alkoholu - kolem půl miliardy korun ročně.

Současný vládní návrh protikuřáckého zákona, jehož hlavním cílem je zakázat kouření v restauracích, vypracovalo ministerstvo zdravotnictví. Návrh vznikl už za exministra Leoše Hegera (TOP 09), nyní ho předložil Svatopluk Němeček (ČSSD). Při posledním jednání Sněmovny si k jeho obhajobě vzal s sebou na pomoc pohřební urnu. V souvislosti s kouřením totiž ročně v Česku zemře okolo 18 tisíc lidí.

Po elektronických cigaretách prozatím sáhla podle výsledků šetření Státního zdravotního ústavu asi desetina české populace. Největší část z nich – asi 8,5 procenta – je ale zkusila jen jednou. Uživatelé elektronických cigaret jsou většinou stávající nebo bývalí kuřáci. Jen necelé procento lidí začalo inhalátor používat, aniž by předtím mělo zkušenosti s kouřením klasických tabákových výrobků.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Schodek rozpočtu vzrostl od ledna o více než 54 miliard korun

Schodek státního rozpočtu ke konci února stoupl na 86,1 miliardy korun z lednových 31,5 miliardy korun. V tiskové zprávě o tom v pondělí informovalo ministerstvo financí. Jde o nejhorší únorový výsledek od vzniku ČR. Loni ke konci února, tedy ještě před propuknutím pandemie, vykázal rozpočet schodek 27,4 miliardy korun. Tehdy to bylo také nejhorší únorové číslo od roku 1993.

Prohloubení deficitu je podle ministerstva financí výsledkem dopadů pandemie, což vedlo k poklesu daňových příjmů způsobenému mimo jiné snížením daní a zrušením superhrubé mzdy, změnou rozpočtového určení daní ve prospěch krajů a obcí a pokračující podporou ekonomiky.

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

Sarkozy musí na rok do vězení. Je vinen z korupce, rozhodl francouzský soud

Pařížský soud v pondělí uznal francouzského exprezidenta Nicolase Sarkozyho vinným z korupce a obchodování s vlivem a uložil mu tříletý trest, z toho jeden rok nepodmíněně. Šestašedesátiletý Sarkozy je podle agentury Reuters druhým francouzským prezidentem usvědčeným z korupce v novodobé historii země.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Juška, Svoboda a Švábíková přijdou o halové ME

Tři čeští atleti přijdou o halové mistrovství Evropy, které začne ve čtvrtek v Toruni. Ze zdravotních důvodů nepojedou do Polska někdejší šampioni Petr Svoboda a Radek Juška ani tyčkařka Amálie Švábíková. Česká výprava bude mít 23 závodníků, řekl dnes novinářům při on-line tiskové konferenci reprezentační šéftrenér Jan Netscher.

Halový mistr Evropy v běhu na 60 metrů překážek z roku 2011 Svoboda, kterému zranění už v minulosti výrazně narušila kariéru, se potýká s bolavou achilovkou. Nejlepší český dálkař Juška, šampion z HME v Praze 2015, je nachlazený. "Vypadli nám dva matadoři, to je razantní oslabení výpravy," konstatoval Netscher.

Se Švábíkovou mluvil půl hodiny před tiskovkou. "Zkoušela poslední trénink a bolavá záda jí neumožní odcestovat," řekl šéftrenér.

Díky tomu bude mít v Toruni osobního trenéra čtvrtkařka Lada Vondrová, jejíž kouč Jaroslav Jón zaplní uvolněné místo po trenéru Švábkové Pavlu Beranovi.

Další zprávy