Ministerstvo chce vyloučit elektronické cigarety z protikuřáckého zákona, nejsou škodlivé pro okolí

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
13. 1. 2016 14:07
Náměstkyně ministerstva zdravotnictví Lenka Teska Arnoštová připustila, že elektronické cigarety vypustí z protikuřáckého zákona. "Jsme ochotni připustit jediný kompromis, a to, že bude možné nadále používat v restauracích elektronické cigarety," upřesnila náměstkyně. Elektronické cigarety totiž podle ní svým dýmem neohrožují lidi v okolí kuřáků, některým lidem navíc pomáhají přestat kouřit.
Podle posledních průzkumů Eurostatu přinesla elektronická cigareta úspěch až 14 procentům lidí, kteří přestávali kouřit. (Ilustrační foto)
Podle posledních průzkumů Eurostatu přinesla elektronická cigareta úspěch až 14 procentům lidí, kteří přestávali kouřit. (Ilustrační foto) | Foto: Thinkstock

Praha - Elektronické cigarety možná dostanou milost. Náměstkyně ministerstva zdravotnictví Lenka Teska Arnoštová připustila, že je vedení resortu vypustí z protikuřáckého zákona. Lidé je tak budu moci i nadále kouřit v barech i restauracích.

"Jsme ochotni připustit jediný kompromis, a to, že bude možné nadále používat v restauracích elektronické cigarety," řekla na středečním jednání sněmovního zdravotního výboru Arnoštová.

Elektronické cigarety totiž podle ní svým dýmem neohrožují lidi v okolí kuřáků, některým lidem navíc pomáhají přestat kouřit. Podle posledních průzkumů Eurostatu přinesla e-cigatera úspěch až 14 procentům lidí, kteří na ni přešli právě kvůli odvykání. 

Náměstkyni v tom podpořila i docentka Eva Králíková z Centra pro závislé na tabáku při Všeobecné fakultní nemocnici v Praze. Nikotin, který lidi inhalují z e-cigaret, je sice podle ní silně návykový, není ale oproti jiným látkám obsaženým v obyčejných cigaretách karcinogenní.

Na křižovatce také berete ohled na ostatní

O dalších výjimkách ale není podle ministerstva zdravotnictví řeč. "Všichni hosté i zaměstnanci stravovacích zařízení a dalších podniků mají právo dýchat čistý vzduch," vysvětlila Lenka Teska Arnoštová.

Argumenty, podle kterých mají kuřáci na cigaretu ve svobodné zemi právo, jsou podle ní liché. "Pokud přijedeme na křižovatku na červenou, tak taky na chvíli zastavíme a omezíme tím v podstatě právo na volný pohyb. Uděláme to ale proto, aby přes křižovatku všichni bezpečně projeli," souhlasila s tím Eva Králíková.

Nejsme příliš tvrdí?

Na sněmovním výboru se totiž znovu objevilo několik pokusů, jak do protikuřáckého zákona některé výjimky propašovat. Třeba komunistická poslankyně Alena Nohavová zopakovala, že kouřit by se mohlo alespoň ve vymezených prostorách barů a hospod, ve kterých se nevaří jídlo.

"Nejsme příliš tvrdí?" obracela se na kolegy poslance i zástupce ministerstva zdravotnictví. Na Slovensku si podle ní v baru hosté zapálit mohou a dobře to funguje.

Poslanec Milan Brázdil (ANO) dokonce navrhl princip zákazu kouření obrátit: "Nevím, proč chceme vyhánět kuřáky z restaurací ven na ulici, kde se procházejí děti a kde chce spousta lidí na čerstvém vzduchu například sportovat. V Japonsku to mají přesně naopak," řekl Brádil. Kuřáky by naopak zatlačil do uzavřených prostor, kde by je "izoloval".

Podle Lenky Tesky Arnoštové je ale povinností ministerstva chránit zdraví lidí – a to kuřáků i nekuřáků. "Kuřáci jsou nemocní lidé, kteří trpí silnou závislostí, a my jim s tím chceme pomoct. Z jiných zemí přitom víme, že zákaz kouření přispívá k tomu, že se počet kuřáků snižuje, a to nejméně o pětinu," dodala Arnoštová.

Kouření způsobuje smrt

Kouření je navíc podle ní jediné zboží, které při správném použití způsobuje smrt. Zvyšuje také výdaje zdravotních pojišťoven na léčení. Podle Státního zdravotního ústavu stojí likvidace škod z nezřízeného života - kouření a nadměrného pití alkoholu - kolem půl miliardy korun ročně.

Současný vládní návrh protikuřáckého zákona, jehož hlavním cílem je zakázat kouření v restauracích, vypracovalo ministerstvo zdravotnictví. Návrh vznikl už za exministra Leoše Hegera (TOP 09), nyní ho předložil Svatopluk Němeček (ČSSD). Při posledním jednání Sněmovny si k jeho obhajobě vzal s sebou na pomoc pohřební urnu. V souvislosti s kouřením totiž ročně v Česku zemře okolo 18 tisíc lidí.

Po elektronických cigaretách prozatím sáhla podle výsledků šetření Státního zdravotního ústavu asi desetina české populace. Největší část z nich – asi 8,5 procenta – je ale zkusila jen jednou. Uživatelé elektronických cigaret jsou většinou stávající nebo bývalí kuřáci. Jen necelé procento lidí začalo inhalátor používat, aniž by předtím mělo zkušenosti s kouřením klasických tabákových výrobků.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Šéf uskupení Modrá a bílá Ganc informoval izraelského prezidenta, že se mu nepodařilo sestavit vládu. Zemi tak nejspíš čekají již třetí volby za rok.

před 25 minutami

Trump se distancoval od výpovědi velvyslance při Evropské unii Sondlanda

Prezident Spojených států Donald Trump se distancoval od středeční veřejné výpovědi amerického velvyslance při Evropské unii Gordona Sondlanda v Kongresu zmínkou o rozhovoru, kdy mu řekl, že od Ukrajiny nic nechce. Šéf Bílého domu novinářům zároveň řekl, že Sondlanda příliš dobře nezná a nijak často s ním nehovořil.

Trump citoval z jiné Sondlandovy výpovědi, ve které velvyslanci na dotaz, co žádá od Ukrajiny, odpověděl, že nic nechce. Sondland pod přísahou vypověděl, že nebylo pochyb, že Trump k Ukrajině přistupuje stylem "něco za něco", a že každý ve vedení Trumpovy administrativy o této politice věděl.

"Moc dobře ho neznám. Nemluvil jsem s ním často. Není to člověk, kterého dobře znám. Jeví se ale jako dobrý chlapík," řekl Trump novinářům o Sondlandovi. Velvyslanec v minulosti podporoval Trumpovu prezidentskou kampaň a na volby mu skrze své společnosti podle médií poslal milion dolarů (23 milionů korun).

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Pravomoci prezidenta se zřejmě nezmění. Nemáme k tomu mandát, tvrdí poslanci

Pravomoci prezidenta republiky pravděpodobně Parlament v současném složení nezmění. Proti se na středečním jednání ústavních komisí sněmovny a Senátu postavili zástupci ANO a SPD, které svými hlasy mohou ústavní změny ve Sněmovně zablokovat. Většinu možných úprav kompetencí hlavy státu odmítla i KSČM.

"Nemáme mandát k otevření této otázky," uvedla za ANO její poslankyně Helena Válková. Debatu komisí o možných změnách ústavních pravomocí prezidenta před svým předčasným odchodem označila za "zajímavou akademickou diskusi, které se ráda zúčastní, až bude mít čas". "Nevnímáme to jako zásadní nebo akutní problém," dodal poslanec ANO Milan Feranec.

Změnu prezidentských pravomocí odmítl také předseda SPD Tomio Okamura, který s ohledem na nemožnost je prosadit jednání komisí také předčasně opustil.

Předseda KSČM Vojtěch Filip byl ochoten podpořit odvolání přímo voleného prezidenta v referendu. Ochoten byl i k tomu, aby Sněmovna schvalovala kandidáty na ministry před jejich jmenováním tak, jako to činí Evropský parlament u adeptů na eurokomisaře. Bylo by to přijatelné i pro předsedkyni sněmovní komise Kateřinu Valachovou (ČSSD).

před 54 minutami

Djokovič pomohl Srbsku k vítěznému vstupu do Davisova poháru

Druhý hráč světového žebříčku Novak Djokovič vstoupil do finálového turnaje Davisova poháru hladkou výhrou nad Jošihitem Nišiokou. Po nevydařeném vystoupení na Turnaji mistrů zvítězil ve druhé dvouhře 6:1, 6:2 a zpečetil vítězství Srbů nad Japonskem, které po druhé porážce přišlo o šanci postoupit ze skupiny. Srbsko se o první místo utká ve čtvrtek s Francií.

Vítězný návrat do týmové soutěže oslavil Andy Murray a v úvodním utkání Velké Británie v Madridu udolal Tallona Griekspoora z Nizozemska 6:7, 6:4, 7:6. Trojnásobný grandslamový šampion, jenž v Davis Cupu naposledy nastoupil v roce 2016, se proti 179. hráči světového žebříčku dlouho trápil, koncovku ale zvládl a potvrdil, že je po lednové operaci kyčle naplno zpět.

O druhý bod marně bojoval Daniel Evans, který nakonec Robinu Haasemu podlehl 6:3, 6:7, 4:6. Duel rozhodne závěrečná čtyřhra.

První výhru ve skupině slaví Německo, jehož hráči v obou úvodních dvouhrách porazili soupeře z Argentiny. Druhý duel sehrají ve čtvrtek proti Chile.

před 1 hodinou

Penceův úřad popřel tvrzení velvyslance Sondlanda o Ukrajině

Americký republikánský viceprezident Mike Pence nikdy nehovořil s velvyslancem Spojených států v Evropské unii Gordonem Sondlandem o propojení vojenské pomoci Ukrajině s požadavkem, aby Ukrajina otevřela vyšetřování dřívějšího viceprezidenta za Demokratickou stranu Joea Bidena. V prohlášení, které popírá dnešní Sondlandovo tvrzení v Kongresu, to uvedl šéf Penceovy kanceláře Marc Short.

Sondland ve středu předstoupil před výbor Sněmovny reprezentantů pro kontrolu tajných služeb. Řekl mimo jiné, že prezident Donald Trump naléhal na Ukrajinu, aby zahájila vyšetřování jeho politického soka Bidena a že každý ve vedení americké administrativy včetně Pence o této politice věděl.

Ač podle televize CNN Sondlandova výpověď Bílý dům a republikány zcela jistě nepotěšila, demokratům očekávané důkazy rovněž nepřinesla. Sondland totiž opakovaně popřel, že by mu Trump přímo řekl, že by americká vojenská pomoc byla podmíněna tím, že Ukrajina oznámí vyšetřování Joea Bidena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy