Prezident Zeman opět mezi svými. S Putinem a Si Ťin-pchingem zahajoval Expo 2017 v Kazachstánu

ČTK ČTK
Aktualizováno 9. 6. 2017 23:14
Výstavu Expo 2017 v kazašské Astaně v pátek slavnostně zahájili státníci jako Vladimir Putin, Si Ťin-pching, kazašský prezident Nursultan Nazarbajev či český prezident Miloš Zeman. Jedná se o první Expo na území někdejšího Sovětského svazu.
Pavilon Česka na výstavě Expo 2017 v Astaně.
Pavilon Česka na výstavě Expo 2017 v Astaně. | Foto: Ministerstvo průmyslu a obchodu

Astana - Kazašský prezident Nursultan Nazarbajev v pátek v Astaně slavnostně zahájil světovou výstavu Expo 2017. Za Českou republiku, která má v hlavním městě Kazachstánu svůj pavilon, se ceremoniálu zúčastnil prezident Miloš Zeman.

V Astaně se v pátek rovněž konalo setkání Šanghajské organizace pro spolupráci, tedy Číny, Ruska, Kazachstánu, Tádžikistánu, Kyrgyzstánu či Uzbekistánu. 

Pro veřejnost se brány výstavního areálu, který byl postaven na zelené louce, otevřou v sobotu a uzavřou se až 10. září. Mezi hosty, které prezident středoasijské republiky přivítal, byli také například šéf Kremlu Vladimir Putin, čínský prezident Si Ťin-pching, španělský král Felipe nebo generální tajemník OSN António Guterres.

Hlavním tématem prvního Expa na území bývalého Sovětského svazu je "Energie budoucnosti: opatření pro celosvětovou udržitelnost". Akce má pomoci odpovědět na otázku, jak zajistit dostatek energie při současném snižování emisí. Představí se proto alternativní zdroje energie nebo takzvané zelené technologie.

Areálu Expa dominuje podle Kazachů největší koule na světě s názvem "Nur Alem". Je vysoká 100 metrů a je v ní umístěn kazašský pavilon. Celkem se na výstavě představí 115 zemí včetně Spojených států, Ruska, Číny, Německa či Japonska a čeká se až pět milionů návštěvníků.

Český pavilon, který v sobotu otevře prezident Zeman, má dvě patra a vévodí mu koncept sportovního letounu na elektrický pohon. V expozici jsou i další moderní technologie zaměřené na snižování emisí.

Ve formě modelů jsou v českém pavilonu k vidění také například elektrobus využívající nejnovější poznatky z oblasti nanotechnologií, elektrárna produkující energii při likvidaci běžných komunálních odpadů, a dům, který si sám vyrábí a hlídá spotřebu energie. Pro návštěvníky bude také připraveno české jídlo a pivo i ukázky českých památek. Rozpočet české účasti byl stanoven na 98 milionů korun.

Kazachstán podle diplomatů doufá, že mu Expo pomůže s propagací ve světě. Do jeho přípravy proto proudily velké sumy peněz, což si bývalá republika Sovětského svazu může dovolit díky příjmům z prodeje ropy. Na výstavu hodlají Kazaši přilákat nejen odborníky, ale i turisty, kterým chtějí ukázat moderní metropoli Astanu.

Nazarbajev ohlásil, že Kazachstán má v úmyslu do roku 2050 pokrýt polovinu své energetické spotřeby z obnovitelných zdrojů.

Kvůli Expu bylo vyzdobeno celé hlavní město středoasijské země a ceny v hotelích vzrostly až na desetinásobek. V centru metropole každý z účastnických států představuje symbolická figura, na které jsou namalovány tematické obrazy. Česko reprezentuje pohled na typické městečko s červenými střechami a na orloj.

Astanská výstava patří mezi takzvaná malá Expa, která se pořádají v pětiletém mezidobí mezi konáním velkých světových výstav Expo. Podle znalců místního prostředí se ale Kazachstán rozhodl přistupovat ke "svému" Expu mnohem velkoryseji.

 

Právě se děje

Další zprávy