"Dvojitý podvod za miliony." Policie si došlápla na dětský kříž, jenž podpořil Babiše

Jan Horák Jan Horák
16. 4. 2021 5:30
Policie podle zjištění Aktuálně.cz obvinila představitele samozvané humanitární organizace Mezinárodní dětský kříž ze dvou případů podvodu. Týkají se projektu nemocnice pro děti z válečných zón, jež se nikdy nepostavila. Finančně ho přitom podpořily Vatikán i Plzeňské biskupství. Organizace na sebe upozornila tím, že ve sporu o přijetí 50 syrských dětí podpořila premiéra Andreje Babiše (ANO).
Andrej Babiš
Andrej Babiš | Foto: Reuters

"Okresní státní zastupitelství v Benešově vykonává dozor nad vyšetřováním zločinu podvodu, způsobena značná škoda, a přečinu podvodu, způsobena větší škoda. Usnesení o zahájení trestního stíhání jedné fyzické osoby bylo vydáno 17. března tohoto roku," potvrdila Aktuálně.cz náměstkyně benešovských žalobců Jana Sůsová.

Pod značnou škodou se podle trestního zákoníku rozumí částka ve výši minimálně jednoho milionu korun, za větší škodu se považuje újma nejméně ve výši sto tisíc. "Celková výše škody je v řádech milionů korun," upřesnila pro Aktuálně.cz mluvčí středočeské policie Barbora Schneeweissová. V případě uznání viny hrozí pachateli až pět let za mřížemi.

"Kdo sebe nebo jiného obohatí tím, že uvede někoho v omyl, využije něčího omylu nebo zamlčí podstatné skutečnosti, a způsobí tak na cizím majetku škodu (…), bude potrestán odnětím svobody (…)," zní definice podvodu podle trestního zákona. Kauzu rozkrývá oddělení obecné a hospodářské kriminality benešovské policie. Jak podotkla státní zástupkyně Sůsová, vyšetřování by se mohlo uzavřít v červnu.

Sto tisíc dolarů od Vatikánu

Identitu stíhané osoby policie ani žalobci neupřesnili. Za Mezinárodní dětský kříž však vystupovala coby ředitelka Taťjana Horáková. Právě ona představila projekt na vybudování nemocnice pro děti z válečných zón, pro který sháněla peníze a jejž nyní policie vyšetřuje. Špitál měl vyrůst ve vísce Zahořany, jež je součástí města Bystřice na Benešovsku. Horáková tam nějaký čas žila. Nemocnice nikdy nevznikla.

"Tenkrát žádala papeže Františka o příspěvek na to, že by se léčily děti postižené válkou v Sýrii a Iráku. Papeži jsem to doporučil, opravdu jí pak poslali 100 tisíc dolarů. Nakonec z toho nevzešlo nic," řekl Aktuálně.cz emeritní plzeňský biskup František Radkovský, který Horákovou podle svých slov zná více než dvacet let. Částkou přes padesát tisíc korun přispělo na projekt i biskupství. Radkovský vykonával úřad do roku 2016.

Dvojice podvodů se podle žalobkyně Sůsové odehrála v letech 2013 až 2018. Právě na počátku tohoto období se projekt začal připravovat. Vatikán oslovila Horáková v roce 2015. "Na místě, kde měla klinika vzniknout, stojí zrekonstruovaná roubená chalupa. Na zápraží je zaparkované kolečko, vedle plynový gril a na stěnách domu visí historické zemědělské nástroje," uvedl předloni Deník N, jenž okolnosti záměru popsal.

Kauzu měla na stole nejdříve GIBS

Trestní oznámení podal v roce 2018 Finanční analytický útvar. Útvar je správním úřadem ministerstva financí, funguje jako zpravodajská jednotka monitorující podezřelé toky peněz. "Finanční prostředky, které byly na podporu této organizace darovány tuzemskými i zahraničními subjekty, skončily na účtech dalších osob," vysvětlil tehdy útvar důvody k podání oznámení.

Jak zjistilo Aktuálně.cz, podání útvaru postoupilo policejní prezidium nejprve Generální inspekci bezpečnostních sborů. Inspekce vyšetřuje delikty policistů, celníků či dalších ozbrojených složek. "Tento případ jsme Generální inspekci bezpečnostních sborů předali dle věcné příslušnosti," potvrdil mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík.

Údajné sídlo Mezinárodního dětského kříže v Dobětické ulici v Ústí nad Labem.
Údajné sídlo Mezinárodního dětského kříže v Dobětické ulici v Ústí nad Labem. | Foto: Google Maps

Podle informací Aktuálně.cz si věc původně převzala inspekce kvůli tomu, že s Horákovou se měl v záměru angažovat jeden policista. Šetření inspekce ale žádné podezření neprokázalo. Kauza proto putovala k benešovské hospodářské kriminálce, v jejímž rajonu se měly podvody odehrát. Ještě před zahájením stíhání byli podávat vysvětlení Radkovský i současná hlava plzeňského biskupství Tomáš Holub.

"Při podání svědectví jsme řekli, že uvažujeme o tom, že se jako poškození připojíme k trestnímu řízení. Ale v tuto chvíli nevím, jestli k tomu fakticky došlo. Každopádně takový záměr jsme měli. Děkuji, že mi to říkáte, zjistím aktuální stav," řekl Aktuálně.cz biskup Holub. Svého předchůdce opakovaně upozornil, že záměr vybudovat v malé vísce nemocnici provozující válečnou chirurgii je podezřelý.

Radkovský: Přerušil jsem s ní veškeré kontakty

Sám Radkovský si dlouho odmítal připustit, že ho Horáková obelhala. Po těžké nemoci například vyprovázel na poslední cestu jejího manžela. Sám Horákové finančně pomáhal ze svých zdrojů. Kupoval jí potraviny či platil za nájem její kanceláře. Horákové poskytl několik desítek tisíc korun.

"Myslel jsem, že má dobré úmysly. Ale biskup Tomáš mi říkal, že to pro mě skončí špatně. Pochopil jsem to až ve chvíli, když jsem viděl, že ne všechno z toho, co mi říkala, je pravdivé. Pak jsem v to ztratil důvěru. V srpnu nebo v září 2019 jsem s ní přerušil veškeré kontakty," vypráví Radkovský.

Emeritní plzeňský biskup František Radkovský.
Emeritní plzeňský biskup František Radkovský. | Foto: Jakub Plíhal

Podle informací Aktuálně.cz je Horáková nejméně poslední měsíc ve stálé péči lékařů ve Fakultní nemocnici v Plzni. Radkovský potvrdil, že ho v tomto týdnu kontaktovala. Požádala ho o návštěvu, zastavit se u ní měl právě uplynulý čtvrtek. "Lekl jsem se, že by to zase začalo celé znovu. Proto jsem to odmítl," vysvětlil emeritní biskup.

Ze slov mluvčí středočeské policie Schneeweissové nepřímo plyne, že zdravotní stav obviněné osoby berou v úvahu. "V současné době probíhají ještě další úkony vyšetřování, zejména vypracování znaleckého posudku, od jehož zpracování se budou odvíjet další úkony," podotkla mluvčí. V obdobných případech mají posudky objasnit, zda je dotyčný způsobilý podstoupit trestní řízení.

Dopis přeposlaný z Úřadu vlády

Mezinárodní dětský kříž v průběhu řady let vystupoval především v zahraničí i na domácí scéně jako aktivní, respektovaný a zavedený. Organizace o sobě opakovaně tvrdila, že pomáhá raněným dětem ve válečných zónách, zajišťuje činnost mezinárodního týmu lékařů a dodává humanitární pomoc. V oboru však nemá žádné reference, stejně jako nelze dohledat její skutečné aktivity.

Organizace podle oficiálních údajů v minulosti sídlila v budově v pražské ulici Politických vězňů, již vlastní a kde má zázemí centrála KSČM. Dětský kříž také uváděl své sídlo na adrese Krajského výkonného výboru KSČM v Ústí nad Labem. Podle svědectví však na žádném z míst reálně nepůsobil. V listopadu 2019 organizaci zrušil Městský soud v Praze a nařídil její likvidaci. Dětský kříž v rejstříku neuváděl úplné a pravdivé údaje.

Široká veřejnost se o Mezinárodním dětském kříži dozvěděla v září 2018. Lidovecká europoslankyně Michaela Šojdrová tehdy iniciovala návrh, zda by se Česko nepostaralo o 50 syrských dětí. Premiér Andrej Babiš (ANO) se proti jejímu nápadu ohradil. Následně jeho postoj podpořil dětský kříž, jehož prohlášení zveřejnil web Lidovky.cz patřící vydavatelství Mafra z Babišova svěřenského fondu.

Prohlášení do redakce zaslal Úřad vlády. Lidovky.cz ho po dvou hodinách stáhly, když se nepodařilo ověřit důvěryhodnost organizace. "Kdybych to dal do jiných novin, tak by to bylo v pohodě, ale to mě mrzí, nebyl to účel. Není pravda, že je ovlivňuji," reagoval tehdy premiér Babiš. Za zveřejnění stanoviska se omluvil také tehdejší šéfredaktor István Léko.

 

Právě se děje

před 21 minutami

K českým skokanům na lyžích se po 15 letech vrací úspěšný Slovinec Bajc

Po 15 letech se vrací k české reprezentaci skokanů na lyžích slovinský kouč Vasja Bajc, který v roce 2006 dovedl Jakuba Jandu k historickému triumfu ve Světovém poháru. Nahradí Františka Vaculíka, jenž po nepovedené sezoně u týmu skončil.

Devětapadesátiletý Bajc bude mít vedle reprezentace mužů na starosti také rozvoj mládežnických kategorií. "Jsem rád, poctěn a hrdý, že jsem opět získal možnost stát se hlavním trenérem českého skokanského týmu," řekl Bajc v tiskové zprávě lyžařského svazu.

Současná reprezentace v uplynulé zimě propadla. Kvůli problémům s kolenem prakticky neskákala česká jednička Roman Koudelka a po operaci vazů se chystá na návrat. Z ostatních se ve Světovém poháru dostali mezi třicítku jen dva - Viktor Polášek získal čtyři body a Čestmír Kožíšek dva.

"Po nevydařené sezoně jsme se rozhodli angažovat zahraničního trenéra. Po jednáních jsme se dohodli na spolupráci s Vasjou Bajcem, který dokonale zná nejen prostředí skoků na lyžích ve světě, ale i v České republice, kde před lety působil, a český skok na lyžích pod jeho vedením zažil jedny z největších úspěchů v novodobé historii," uvedl Janda, současný šéf skokanského úseku.

U českého týmu pracoval Bajc v letech 2004 až 2006 a Janda se v té době stal nejen králem seriálu SP, ale i vítězem Turné čtyř můstků a získal dvě medaile na mistrovství světa.

Nyní by slovinský kouč rád pozvedl české výsledky. "Které jsou daleko od těch z bohaté minulosti. Tradice skokanského sportu je v Česku velká, takže přijímám pozici hlavního trenéra i s vědomím, že cesta nahoru nebude snadná, což je pro mě velkou výzvou. Věřím, že společně s dalšími trenéry a novými věcmi můžeme přesměrovat křivku výsledků na pozitivní směr," uvedl.

Bajc, který umí česky díky tomu, že ho trénoval slavný Zdeněk Remsa, se jako kouč proslavil především u japonské reprezentace. Působil ve Španělsku, Nizozemsku, Švédsku, doma ve Slovinsku, Turecku, u americké ženské reprezentace a u maďarských skokanů.

Zahraniční trenér se k českým skokanům vrací po třech letech. V letech 2014 až 2018 trénoval národní výběr Rakušan Richard Schallert.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Hertha po výhře nad Freiburgem opustila sestupové pásmo, Darida odehrál 75 minut

Fotbalisté Herthy Berlín získali v boji o záchranu v německé lize důležité tři body za výhru 3:0 nad Freiburgem. K vítězství přispěl i český záložník Vladimír Darida, který odehrál 75 minut. Chvíli před odchodem ze hřiště obdržel žlutou kartu za faul.

O výhře Herthy rozhodli už v prvním poločase Krzysztof Piatek a Peter Pekarík, v závěru zápasu přidal třetí gól Nemanja Radonjič. Berlínský tým bodoval i ve druhém duelu po návratu z karantény, v níž byl kvůli množství případů koronaviru. Bez porážky je už pět zápasů.

Hertha opustila sestupové pásmo a z předposlední příčky poskočila na 14. místo. Navíc má k dobru utkání s posledním Schalke. Freiburgu patří devátá pozice.

Německá fotbalová liga - 30. kolo:

Hertha Berlín - Freiburg 3:0 (13. Piatek, 22. Pekarík, 85. Radonjič).

1. Bayern Mnichov 31 22 5 4 86:40 71
2. Lipsko 31 19 7 5 55:25 64
3. Wolfsburg 31 16 9 6 54:32 57
4. Eintracht Frankfurt 31 15 11 5 62:47 56
5. Dortmund 31 17 4 10 66:42 55
6. Leverkusen 31 14 8 9 51:35 50
7. Mönchengladbach 31 12 10 9 59:46 46
8. Union Berlín 31 11 13 7 47:38 46
9. Freiburg 31 11 8 12 45:46 41
10. Stuttgart 31 10 9 12 52:51 39
11. Hoffenheim 31 9 9 13 45:50 36
12. Mohuč 31 9 8 14 34:50 35
13. Augsburg 31 9 6 16 31:47 33
14. Hertha Berlín 30 7 9 14 38:49 30
15. Brémy 31 7 9 15 34:51 30
16. Bielefeld 31 8 6 17 23:51 30
17. Kolín nad Rýnem 31 7 8 16 32:56 29
18. Schalke 30 2 7 21 18:76 13
Zdroj: ČTK
Další zprávy