Dva měsíce protikuřáckého zákona překvapily. Přestupků až na výjimky moc nepřibylo

Michal Polák Michal Polák
5. 8. 2017 18:14
Městská policie v anketě Aktuálně.cz přiznává, že přestupků za dva měsíce, které protikuřácký zákon platí, příliš nepřibývá. Významný nárůst zaznamenali pouze policisté v Plzni. V Praze, Brně, Ostravě a Pardubicích je však přírůstek přestupků minimální nebo vůbec žádný. Zákaz kouření ve vnitřních prostorách restaurací, divadel či kin a dalších veřejných prostorách platí od 31. května 2017.
Kouření. Ilustrační foto
Kouření. Ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha/Brno/Plzeň/Ostrava/PardubiceProtikuřácký zákon nepřidělal za první dva měsíce městským strážníkům příliš nové práce.

Z výsledků ankety Aktuálně.cz vyplývá, že nejhorší situace je v Plzni, kde se razantně zvětšil počet přestupků. V Praze, Brně, Ostravě a Pardubicích zaznamenali policisté pouze minimální nebo žádný nárůst problémů, které by měly přímou souvislost s protikuřáckým zákonem.

V Plzni zaznamenali policisté významný nárůst oznámení. "Evidujeme zvýšený počet oznámení na hluk vycházející jak z restauračních zařízení, tak od lidí postávajících před nimi. Jde o nárůst zhruba o padesát procent. S kuřáky na zastávkách v Plzni problém nemáme," řekla Aktuálně.cz mluvčí plzeňské městské policie Jana Pužmanová.

V hlavním městě protikuřácký zákon podle mluvčí policie Ireny Seifertové nové problémy nepřinesl.

"Od začátku platnosti protikuřáckého zákona do konce června městská policie zaznamenala bezmála 1 213 přestupků. Nejčastěji se jedná o porušení zákazu kouření v místech, kde je to zakázáno," informovala mluvčí pražské městské policie. Zároveň ale Seifertová dodává, že proti loňskému roku je to pokles přestupků. Data za červenec pražská policie nemá k dispozici.

Protikuřácký zákon nepřinesl významné změny v moravské metropoli Brně. "Městská policie v Brně nezaznamenala nějaký markantnější nárůst. V tom nárůstu budou převažovat ty přestupky, které se vážou ke kouření na zastávkách. To je věc, ke které nás občané někdy i sami zavolají," popsal mluvčí brněnské policie Jakub Ghanem.

"U pohostinství nás velmi ojediněle někdo upozorňuje na to, že mu jde kouř do oken od kuřáků, kteří stojí před restaurací," informoval mluvčí. Je to ale podle něj nárůst v řádu jednotlivých případů za měsíc.

Klid nás překvapil

K žádným dramatickým změnám v souvislosti s protikuřáckým zákonem nedošlo ani v Ostravě. "Větší nárůst přestupků vztahující se k zákazu kouření nenastal. Nás samotné to překvapilo, čekali jsme mnohem větší nárůst, ale v tomto směru máme minimální problémy," informovala mluvčí ostravské městské policie Michaela Michnová.

Podobná situace panuje také v Pardubicích. "Za dva měsíce platnosti zákona jsme celkem řešili 52 oznámení na rušení nočního klidu před provozovnou," řekla Aktuálně.cz mluvčí pardubické městské policie Lucie Klementová. Jen v pěti případech se oznámení týkalo hlučících kuřáků.

Od 31. května platí v Česku zákaz kouření ve vnitřních prostorách restaurací, divadel či kin a dalších veřejných prostorách. Protikuřácký zákon upravuje například i předpisy pro prodej alkoholu.

Podle Jindřicha Cinky některé poslance nenapadlo, že by se plánovaný zákaz kouření v restauracích vztahoval i na čajovny. Jde podle něj o unikátní podniky a zákaz kouření by je ekonomicky ohrozil. | Video:
 

Právě se děje

Další zprávy