Dva měsíce protikuřáckého zákona překvapily. Přestupků až na výjimky moc nepřibylo

Michal Polák Michal Polák
5. 8. 2017 18:14
Městská policie v anketě Aktuálně.cz přiznává, že přestupků za dva měsíce, které protikuřácký zákon platí, příliš nepřibývá. Významný nárůst zaznamenali pouze policisté v Plzni. V Praze, Brně, Ostravě a Pardubicích je však přírůstek přestupků minimální nebo vůbec žádný. Zákaz kouření ve vnitřních prostorách restaurací, divadel či kin a dalších veřejných prostorách platí od 31. května 2017.
Kouření. Ilustrační foto
Kouření. Ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha/Brno/Plzeň/Ostrava/PardubiceProtikuřácký zákon nepřidělal za první dva měsíce městským strážníkům příliš nové práce.

Z výsledků ankety Aktuálně.cz vyplývá, že nejhorší situace je v Plzni, kde se razantně zvětšil počet přestupků. V Praze, Brně, Ostravě a Pardubicích zaznamenali policisté pouze minimální nebo žádný nárůst problémů, které by měly přímou souvislost s protikuřáckým zákonem.

V Plzni zaznamenali policisté významný nárůst oznámení. "Evidujeme zvýšený počet oznámení na hluk vycházející jak z restauračních zařízení, tak od lidí postávajících před nimi. Jde o nárůst zhruba o padesát procent. S kuřáky na zastávkách v Plzni problém nemáme," řekla Aktuálně.cz mluvčí plzeňské městské policie Jana Pužmanová.

V hlavním městě protikuřácký zákon podle mluvčí policie Ireny Seifertové nové problémy nepřinesl.

"Od začátku platnosti protikuřáckého zákona do konce června městská policie zaznamenala bezmála 1 213 přestupků. Nejčastěji se jedná o porušení zákazu kouření v místech, kde je to zakázáno," informovala mluvčí pražské městské policie. Zároveň ale Seifertová dodává, že proti loňskému roku je to pokles přestupků. Data za červenec pražská policie nemá k dispozici.

Protikuřácký zákon nepřinesl významné změny v moravské metropoli Brně. "Městská policie v Brně nezaznamenala nějaký markantnější nárůst. V tom nárůstu budou převažovat ty přestupky, které se vážou ke kouření na zastávkách. To je věc, ke které nás občané někdy i sami zavolají," popsal mluvčí brněnské policie Jakub Ghanem.

"U pohostinství nás velmi ojediněle někdo upozorňuje na to, že mu jde kouř do oken od kuřáků, kteří stojí před restaurací," informoval mluvčí. Je to ale podle něj nárůst v řádu jednotlivých případů za měsíc.

Klid nás překvapil

K žádným dramatickým změnám v souvislosti s protikuřáckým zákonem nedošlo ani v Ostravě. "Větší nárůst přestupků vztahující se k zákazu kouření nenastal. Nás samotné to překvapilo, čekali jsme mnohem větší nárůst, ale v tomto směru máme minimální problémy," informovala mluvčí ostravské městské policie Michaela Michnová.

Podobná situace panuje také v Pardubicích. "Za dva měsíce platnosti zákona jsme celkem řešili 52 oznámení na rušení nočního klidu před provozovnou," řekla Aktuálně.cz mluvčí pardubické městské policie Lucie Klementová. Jen v pěti případech se oznámení týkalo hlučících kuřáků.

Od 31. května platí v Česku zákaz kouření ve vnitřních prostorách restaurací, divadel či kin a dalších veřejných prostorách. Protikuřácký zákon upravuje například i předpisy pro prodej alkoholu.

Podle Jindřicha Cinky některé poslance nenapadlo, že by se plánovaný zákaz kouření v restauracích vztahoval i na čajovny. Jde podle něj o unikátní podniky a zákaz kouření by je ekonomicky ohrozil. | Video:
 

Právě se děje

před 59 minutami

Vědci zkoumali tweety o klimatu, čtvrtinu vytvořili falešní "boti"

Za čtvrtinou příspěvků stály v průměrný den automatizované účty, neboli "boti". Takové je hlavní zjištění badatelů z americké Brownovy univerzity, kteří zkoumali miliony tweetů z roku 2017 na téma klimatických změn. Výsledná studie ještě nebyla zveřejněna, přístup k ní ale získal deník The Guardian. Ten na základě zjištění píše, že diskuse na Twitteru jsou "překrucovány armádou botů" ve prospěch popírání vědeckých poznatků.

Předmětem výzkumu bylo 6,5 milionů tweetů z více než měsíčného období kolem 1. června 2017, kdy americký prezident Donald Trump ohlásil odstoupení své země od pařížské klimatické dohody. Příspěvky o klimatických změnách pocházely od neautentických účtů. Ty neovládají běžní uživatelé, ale spíše software, jehož prostřednictvím může jediná osoba zadávat instrukce skupině profilů, které pak samostatně vytvářejí obsah nebo sdílejí a "lajkují" existující sdělení.

"Tato zjištění nasvědčují tomu, že mechanizovaní boti mají významný dopad při zvyšování dosahu odmítavých tvrzení o klimatické změně, včetně podpory pro Trumpovo odstoupení od pařížské dohody," cituje The Guardian z dosud nezveřejněné studie.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 59 minutami

Na SP v Rašnově bodoval z Čechů jen Koudelka, vyhrál Geiger

V závodě Světového poháru ve skocích na lyžích v Rašnově bodoval z Čechů pouze Roman Koudelka, který obsadil 27. místo. Viktor Polášek, Vojtěch Štursa ani Čestmír Kožíšek nepostoupili do druhého kola. Vyhrál Němec Karl Geiger, který na středním můstku jako jediný dosáhl hranice sta metrů.

Koudelka skočil v prvním kole 89 metrů a mezi bodovanou třicítku postoupil z 27. místa. Ve druhém si připsal o metr kratší pokus, ale v pořadí si nepohoršil. Polášek skončil osmatřicátý těsně před Štursou, Kožíšek obsadil 45. místo.

Geiger vedl už po prvním kole, ve druhém zopakoval stometrový pokus a druhého krajana Stephana Leyheho porazil o necelých šest bodů. Třetí místo obsadil lídr Světového poháru Rakušan Stefan Kraft, průběžně druhý Geiger stáhl jeho náskok na 118 bodů.

V Rašnově dosud v rámci SP skákaly pouze ženy. Muži se po dnešní premiéře v transylvánském areálu utkají o body i v sobotu.

Další zprávy