VZP dva roky marně prodávala dům. Nakonec ho pod cenou koupil obviněný podnikatel

Radek Nohl Radek Nohl
20. 12. 2015 18:31
Největší tuzemská zdravotní pojišťovna VZP letos prodala čtyři budovy za více než 55 milionů korun. Jednu z nich si koupil i podnikatel z Kolínska Pavel Kabát, kterého stíhá protikorupční policie za podezřelý obchod, na kterém dvě státní instituce – České dráhy a Univerzita Karlova – podle detektivů tratily téměř 200 milionů korun. Kabát tvrdí, že vyšetřování nemůže nijak ohrozit jeho nový nákup. Žalobci z Vrchního státního zastupitelství v Praze by se však o něj mohli brzy zajímat.
Budovu v Kutné Hoře prodala VZP teprve po dvou letech.
Budovu v Kutné Hoře prodala VZP teprve po dvou letech. | Foto: VZP

Praha - Teprve po dvou letech se největší tuzemská zdravotní pojišťovna VZP zbavila jedné ze svých nemovitostí. Na začátku letošního roku budovu v Kutné Hoře prodala dvojici podnikatelů ve stavebnictví Pavlu Kabátovi a Jiřímu Fořtovi a jejich manželkám.

VZP nakonec dům v blízkosti centra města prodala pod cenou. Podle znaleckého posudku byla jeho hodnota 16,5 milionu korun, pojišťovna za něj získala o 2,8 milionu méně. "Nejvyšší nabídka, kterou VZP na tento objekt obdržela, byla ve výši 13,7 milionu. Za tuto částku byl objekt po dvou letech prodán," uvedla náměstkyně ředitele Markéta Slavíková ve zprávě, kterou tento týden projednala správní rada pojišťovny.

Z dokumentu také vyplývá, že Všeobecná zdravotní pojišťovna letos prodala čtyři budovy celkově za více než 55 milionů korun. Dalších pět nemovitostí by chtěla prodat v následujícím roce.

Nový majitel domu čelí stíhání

Pavel Kabát, nový vlastník domu v Kutné Hoře, je v současné době také jedním z obviněných v případu obchodu, na kterém dvě státní instituce – České dráhy a Univerzita Karlova – podle protikorupční policie tratily téměř 200 milionů korun.

V kauze jde o transakci, při které si dráhy a vysoká škola přes firmu Apuro přeprodaly komplex dvou budov na lukrativní adrese v centru Prahy. Apuro je dnes v likvidaci a jejím akcionářem byl v minulosti mimo jiné právě Kabát.  

Přestože policisté vyšetřování tohoto případu ukončili již před rokem a navrhli žalobcům, aby podali obžalobu, Vrchní státní zastupitelství v Praze ji k soudu zatím neodeslalo. "Ve věci dosud státní zástupce nerozhodl," potvrdil Aktuálně.cz ředitel odboru závažné hospodářské a finanční kriminality Marek Bodlák.

Kabát se nebojí, že by vyšetřování mohlo nějak ohrozit jeho nákup ze začátku letošního roku. "V žádném případě strach nemám. Vím, že jsem se ničeho nedopustil," prohlásil Kabát. Vedle trestního řízení řeší se svým advokátem i další problém - exekuci.

Ta by podle Kabáta však měla být brzo ukončena. Již se prý na jeho stranu postavil i soud, který mu dal za pravdu. "Pravomocné rozhodnutí jsme již předali exekutorovi a ten by se měl postarat o to, aby došlo k výmazu na katastru nemovitostí," uvedl Kabát. 

Zajištěné peníze i pozemky

Vyšetřovatelé mu dříve zmrazili zhruba 26 milionů a dali policejní plombu i na pozemky, které vlastnil. Zajímat by se nyní mohli i o novou nemovitost. Částku 13,7 milionu podnikatelé zaplatili VZP jedním převodem. "V řízení, které probíhá, tyto informace zvážíme," řekla pražská vrchní žalobkyně Lenka Bradáčová.

Státního zástupce prý Kabát opakovaně žádal, aby jeho stíhání zastavili. Zatím ale bezúspěšně. "Žádal jsem, aby mě zprostili obvinění, ale zatím z toho není žádný výsledek," dodal Kabát.

Budovu v Kutné Hoře v současné době využívají lékaři. Noví vlastníci s ní mají své plány - chtějí například rekonstruovat byt správce domu a připravují studii na opravu půdních prostor.   

Plán: vydělat 86 milionů

Vedle této nemovitosti prodala letos VZP také další v Novém Jičíně, Karviné a Liberci. Nejvyšší částku 28,3 milionu inkasovala od Krajské nemocnice Liberec. Za nižší cenu, než stanovil posudek, byl prodán i dům v Karviné, naopak na budově v Novém Jičíně vydělala pojišťovna oproti částce, kterou určil znalec, 1,7 milionu.

Nemovitost v Bruntále pojišťovna z nabídky stáhla. V rámci církevních restitucí na ní koncem října vznesla nárok Česká provincie Řádu bratří Panny Marie v Jeruzalémě. "Do vyřešení určení vlastnického práva byl objekt stažen z prodeje," podotkla Slavíková.

V roce 2016 by pak VZP chtěla prodat budovy v Sokolově, Ostravě, Ústí nad Orlicí, Frýdku-Místku a Trutnově. Předpokládá, že za ně dostane okolo 86 milionů korun.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Při nehodě autobusu s poutníky v Saúdské Arábii zemřelo nejméně 35 lidí

Nejméně pětatřicet mrtvých a čtyři zraněné si ve středu vyžádala dopravní nehoda v saúdskoarabské provincii Medína. Informoval o tom podle agentury Reuters policejní mluvčí s tím, že šlo o občany Saúdské Arábie a asijských zemí. Zpravodajský web Arab News uvedl, že nehoda se stala, když se osobní auto střetlo s autobusem s muslimskými poutníky asi 170 kilometrů od města Medína. Web zároveň zveřejnil fotografii hořícího autobusu. Policie uvedla, že incident nadále vyšetřuje a bližší podrobnosti o totožnosti obětí neposkytla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy