Sporný nákup pro univerzitu: Policie zajistila miliony

Radek Nohl Radek Nohl
21. 8. 2013 19:25
Jde o případ, při němž podle protikorupční policie přišel stát o 445 milionů korun.
Univerzita Karlova.
Univerzita Karlova. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - V kauze nákupu budov pro pražskou Univerzitu Karlovu, při níž podle protikorupční policie přišel stát o 445 milionů korun, byl zajištěn majetek hlavního aktéra případu.

Vyšetřovatelé, jak deník Aktuálně.cz zjistil z dokumentů Vrchního státního zastupitelství v Praze, zajistili více než 26 milionů korun a k tomu i pozemky o rozloze 3700 metrů čtverečních v Kolíně, které patří podnikateli Pavlu Kabátovi.

Ten patří do skupiny osmi obviněných a v minulosti byl podle obchodního rejstříku jedním z vlastníků firmy Apuro. Kromě Kabáta čelí stíhání ještě čtyři znalci, dva pracovníci Univerzity Karlovy a jeden zástupce obchodní společnosti.

Celý příběh se točí právě kolem firmy Apuro. Společnost, která je nyní v likvidaci, koupila od Českých drah v roce 2007 budovy v Opletalově ulici za 203 milionů korun.

Policie tvrdí, že znalecký posudek byl ale úmyslně podhodnocen a státní železniční společnost kvůli tomu přišla o zhruba 73 milionů korun.

Podle detektivů společnost Apuro do budov neinvestovala, přesto je o tři roky později prodala za 402,5 milionu korun Univerzitě Karlově. Koupi budov dotovalo ministerstvo školství částkou 372 milionů korun.

"Podle našich závěrů celková škoda způsobená České republice činí cca 445,5 milionu korun," řekl mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej na začátku ledna po obvinění osmičlenné skupiny.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Dálnice D1 na Benešovsku stojí, ve směru na Brno se srazila dvě auta

Dopravní nehoda u Trhového Štěpánova zastavila provoz na dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kvůli srážce nákladního a osobního auta je přerušený provoz mezi sjezdem číslo 49 u Psářů a sjezdem číslo 56 u Soutic. Vyplývá to z informací Národního dopravního informačního centra.

Nehoda na 56 kilometru uzavřela dálnici D1 kolem 6:30. Na místě zasahují složky integrovaného záchranného systému.

před 53 minutami

Tajfun v Japonsku zabil už 66 lidí

Počet obětí ničivého tajfunu Hagibis, který o víkendu zasáhl Japonsko, vzrostl na nejméně 66, dalších 15 lidí je pohřešováno. Podle agentury DPA o tom informovala japonská televize NHK.

Agentura Kjódó napsala, že bez elektřiny je stále na 34 000 domácností. Bez dodávek vody se musí obejít 138 000 domácností.

V zasažených oblastech pokračuje pátrání po nezvěstných, do kterého jsou zapojeny tisíce policistů, hasičů i vojáků.

před 1 hodinou

V centru Prahy nesmí vystupovat lidé v kostýmech ani bublifukáři

V centru Prahy od úterý nesmí vystupovat lidé v obřích kostýmech zvířat, například pand, a nesmí se tam ani dělat bubliny, po kterých jsou chodníky podle vedení města znečištěné a nebezpečné pro chodce.

Novela vyhlášky o pouličním umění, tzv. buskingu, kterou zastupitelé schválili v září, současně rozšířila zákaz pouličního umění na celé Staroměstské náměstí a na Velkopřevorské náměstí, náměstí Míru, Nerudovu ulici a část Spálené mezi křižovatkou s Purkyňovou ulicí a Národní třídou.

Vyhláška konkrétně zakazuje "vystoupení v převlecích za zvířata či postavy z filmů, televizních pořadů nebo počítačových her" a "vystoupení v převlecích svými rozměry zjevně přesahujícími proporce dospělého člověka". Zakázána jsou také vystoupení, která nepřiměřeně ruší hlukem, pachem či znečišťování.

Další zprávy