Předseda Rady ČT sjednal výhody při zadávání veřejné zakázky, tvrdí dva její členové

ČTK ČTK
13. 7. 2021 14:07
Radní České televize Zdeněk Šarapatka a René Kühn podali k Vrchnímu státnímu zastupitelství v Praze trestní oznámení na předsedu rady Pavla Matochu kvůli výběru právní kanceláře, která má posoudit možný střet zájmů generálního ředitele ČT Petra Dvořáka. Matocha je podle nich podezřelý ze sjednání výhody při zadávání veřejné zakázky, z porušení povinností při správě cizího majetku a podvodu.
Předseda rady ČT Pavel Matocha.
Předseda rady ČT Pavel Matocha. | Foto: DVTV

"Oznámení podáváme ve snaze zajistit ochranu majetku České televize, respektive majetku televizních koncesionářů. Pana Matochu jsem na zasedání rady 23. června výslovně upozornil, že postupuje v rozporu s právními předpisy, avšak bez jakékoliv relevantní argumentace upozornění bagatelizoval," uvedl Šarapatka.

Oznámení podle Šarapatky vychází z podezřelého jednání předsedy rady v souvislosti s výběrem, respektive okolnostmi volby advokátní kanceláře REX LAW pro přípravu právní analýzy. Analýza má posoudit možný střet zájmů generálního ředitele ČT, který je spoluvlastníkem počítačové školy Gopas a zasedá v orgánech Leica Gallery.

Matocha obvinění odmítl, výběr podle něj proběhl v souladu s usnesením rady. Trestní oznámení neviděl a policie jej prý zatím nekontaktovala. 

Na základě usnesení radních vybralo podle Matochy vedení Rady ČT, tedy společně předseda a tři místopředsedové, tři kandidáty a z nich radní hlasováním per-rollam, tedy mimo zasedání, vybrali právní kancelář REX.LAW. Nikdo z radních své hlasování nerozporoval.

"K jedinému porušování toho usnesení dochází ze strany generálního ředitele Petra Dvořáka, který do dnešního dne neuzavřel s vybranou právní kanceláří smlouvu o zpracování právní analýzy, jak na květnovém jednání Rady ČT přislíbil a jak byl i následně vyzván tím usnesením. Zjevně tedy k žádnému porušení zákona z mé strany nedošlo a vzhledem k tomu, že to údajné trestní oznámení jsem neviděl, policie mě nekontaktovala, tak se k tomu nemohu detailněji vyjádřit, protože není k čemu," uvedl Matocha.

"Máme za to, že se pan Matocha mohl svým jednáním dopustit přečinu podvodu, a to minimálně ve stadiu pokusu. Tohoto přečinu se dopustí ten, kdo sebe nebo jiného obohatí tím, že uvede někoho v omyl, využije něčího omylu nebo zamlčí podstatné skutečnosti, a způsobí tak na cizím majetku škodu nikoli nepatrnou. V uvedených souvislostech jsme požádali o neprodlené zahájení úkonů trestního řízení a vyrozumění o učiněných opatřeních," uvedli Šarapatka a Kühn.

V radě panuje napjatá atmosféra po loňské obměně části členů, kdy do ní nastoupil novinář Matocha, ekonomka Hana Lipovská a moderátor Luboš Veselý. Na podzim rada odvolala svou dozorčí komisi a neustále upozorňuje na možný Dvořákův střet zájmů. Podle některých odborníků tak připravuje kroky k možnému odvolání generálního ředitele ČT.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy