Vandal posprejoval podobiznu umučeného kněze Toufara před domem, kde žil jeho mučitel

bn bn
Aktualizováno 27. 11. 2018 14:00
Neznámý vandal posprejoval červenou barvou podobiznu číhošťského kněze Josefa Toufara, která se minulý týden objevila na chodníku před domem jeho mučitele, příslušníka StB Ladislava Máchy. Obrázek Toufara vytvořil neznámý umělec poté, co deník Aktuálně.cz informoval před pár dny o Máchově úmrtí. Poničení vzpomínky zvedlo na sociálních sítích vlnu nevole. Někteří ale upozorňují, že červená barva dodala dílu další význam.
Zmlácený farář Toufar při nucené "rekonstrukci" na kazatelně v Číhošti.
Zmlácený farář Toufar při nucené "rekonstrukci" na kazatelně v Číhošti. | Foto: Archiv Miloše Doležala

"Noční rudý sprejer chtěl asi poničit památku na statečného pátera, ale řekla bych, že teď je pomníček ještě výmluvnější. Člověka hned napadne, jak asi musel vypadat ubohý Toufar po estébáckém výslechu," napsala na Facebooku Lucie L., která fotografii posprejované podobizny zveřejnila.

Nenápadná připomínka kněze Toufara se před domem v pražské ulici Na Petřinách, kde dříve Mácha žil, objevila v polovině listopadu.

Styl knězova vyobrazení se zřetelně inspiroval dílem Otakara Duška, který podobné portréty Josefa Toufara a Jana Palacha v roce 2014 nasprejoval a připevnil na fasádu domu v Legerově ulici. Za komunismu se tam nacházelo sanatorium, které sloužilo zejména stranickým kádrům. Zároveň tam ale po bití a mučení 25. února 1950 zemřel Toufar a o 19 let později Jan Palach.

Tentokrát to však přímo Duškovo dílo není, ačkoli o něm dopředu věděl. "Mnou vytvořený portrét Josefa Toufara byl s mým svolením použit při gerila street artu na Petřinách. Další informace nejsem oprávněn vám sdělit," uvedl v krátkosti serveru Lidovky.cz proslulý medailér Dušek.

Někteří z komentujících upozorňují, že poničení dodalo podobizně širší význam. "Pokud to byl cíl poškodit, tak se to nepovedlo - naopak to ještě dostalo nový rozměr a přitáhlo pozornost kolemjdoucího," myslí si jeden z komentujících.

Případem se zabývala i policie. "Situaci jsme řešili již ve chvíli, kdy někdo nasprejoval na chodník obličej s nápisem. Už tehdy jsme po pečlivém vyhodnocení všech aspektů došli k závěru, že tímto jednáním nebyly naplněny znaky skutkové podstaty ani přestupku, ani trestného činu," sdělil mluvčí policie Tomáš Hulan s tím, že ani nynější posprejování červenou barvou policisté nevyhodnotili jako protiprávní. 

Brutální výslechy a mučení

Farář Toufar patří mezi první oběti komunistické diktatury. Dne 11. prosince 1949 se při jeho kázání v číhošťském kostele rozkýval a vychýlil oltářní křížek. Toufar byl poté unesen Státní bezpečností z číhošťské fary a bezmála měsíc brutálně vyslýchán a nucen k falešnému přiznání, že tento zázrak zinscenoval.

Toufarův mučitel Ladislav Mácha zemřel v 95 letech na konci září letošního roku. V roce 1950 jako velitel skupiny vyšetřovatelů sadisticky týral Toufara, který na následky mučení 25. února 1950 zemřel.

S důtkou od nadřízených pokračoval v kariéře až do pádu totality. V 90. letech byl odsouzen k pěti letům vězení, nakonec si však odseděl jen rok. Dožíval v ústraní v Českých Budějovicích, svou vinu až do smrti odmítal.

VIDEO: Má být páter Toufar blahořečen?

Lidé se k němu modlí, žádají ho o přímluvu a je mnoho hodnot, které může moderní české společnosti a českému člověku dát, vypočítává důvody, proč má být páter Toufar blahořečen, kněz Tomáš Petráček. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Požár na Říčansku mohl kontaminovat vodu v Lítožském rybníce, platí v něm zákaz koupání

V Lítožnickém rybníce v pražské Dubči a v Říčanském potoce byl v úterý vyhlášen zákaz koupání a rybolovu. Voda může být kontaminovaná po požáru skladovací haly v Uhříněvsi. Na Ttwitteru o tom dnes vpodvečer informovali pražští hasiči. Požár uhasili v úterý odpoledne.

V Lítožnickém rybníce v Praze 10 a v Říčanském potoce, který rybníkem protéká, by mohla být závadná voda z čističky odpadních vod. Byl proto vydán zákaz koupání, odebírání vody a lovu ryb v této oblasti. Na místě jsou chemici, uvedli pražští hasiči.

Hala s drogistickým zbožím v Uhříněvsi začala hořet v neděli odpoledne. Plameny se hasičům podařilo dostat pod kontrolu zhruba po dvou hodinách. Dnes dopoledne byla na místě ještě jedna jednotka, která vyhledávala a dohašovala skrytá ohniska.

Vodu použitou při hašení, která měla zvýšené pH, hasiči nejprve nechávali odtéct kanalizací do nedaleké čističky odpadních vod. Ta ale nedokázala zpracovat všechnu kontaminovanou vodu, a i když hasiči s přečerpáváním přestali, část přetekla do Říčanského potoka. Na problém podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky upozornil úhyn několika ryb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy