Důvěra ve vládu a sněmovnu v dubnu vzrostla, nejpopulárnější jsou stále starostové

ČTK ČTK
27. 4. 2017 17:23
V dubnu oproti předchozím měsícům vzrostla důvěra v Poslaneckou sněmovnu, vládu i Senát. Podpora prezidenta je stabilní, tedy 55 procent. Nejdůvěryhodnějšími však nadále zůstávají starostové a obecní zastupitelstva, kterým věří dvě třetiny obyvatel. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).
Poslanecká sněmovna (ilustrační foto).
Poslanecká sněmovna (ilustrační foto). | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Prezidentovi nyní důvěřuje 55 % dotázaných, tedy stejně jako v březnu, zatímco důvěra vládě vzrostla o pět procentních bodů na 40 %. Z ústavních institucí na tom ale jsou stále nejlépe starostové a obecní zastupitelstva, kterým důvěřují téměř dvě třetiny dotázaných. Vyplývá to z aktuálního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Důvěra ve starosty vzrostla stejně jako u vlády o pět procentních bodů na 65 %. Obecní zastupitelstva si polepšila na 63 %. Krajská zastupitelstva mají důvěru 44 % občanů a hejtmani 43 %. Poslanecká sněmovna a Senát jsou pak shodně na 30 % důvěry. Od březnového výzkumu si všechny instituce polepšily, pouze důvěra v prezidenta zůstala beze změny.

"U vlády, u Poslanecké sněmovny a v menší míře i u Senátu pak v dlouhodobější perspektivě vidíme podstatné zvýšení důvěry v porovnání s předchozím volebním obdobím Poslanecké sněmovny ukončeným předčasnými volbami na podzim roku 2013," uvedlo CVVM.

Celková spokojenost s politickou situací vzrostla v dubnu o dva procentní body na 19 %. Nespokojeno je 41 % Čechů, o šest procentních bodů méně než v březnu. "Aktuální spokojenost se současnou politickou situací se významně neliší od výsledku zaznamenaného před rokem v dubnu 2016," dodali statistici.

Průzkum se uskutečnil od 3. do 13. dubna a zúčastnilo se ho 1033 lidí.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Patnáctiletý chlapec přežil pád z 19. patra panelového domu v Praze

V Praze na Hájích v pátek odpoledne spadl zřejmě z 19. patra panelového domu patnáctiletý chlapec. Pád přežil, záchranáři ho po uvedení do umělého spánku převezli s vážným úrazem hlavy a pánve do Thomayerovy nemocnice, řekly mluvčí policie Eva Kropáčová a záchranné služby Jana Poštová.

Událost se stala v Kupeckého ulici po 15:00. "Hasiči na místě osobu vyprostili z přístavby, kam dopadla," řekla Kropáčová. Záchranáři podle Poštové ošetřili na místě patnáctiletého mladíka. "Uvedli jsme ho do umělého spánku, zajistili dýchací cesty, žilní vstup, zajistili podle traumaprotokolu a převezli s vážným úrazem hlavy a pánve do Thomayerovy nemocnice na traumatologii," uvedla. Policisté nyní zjišťují veškeré okolnosti události a příčinu pádu, dodala Kropáčová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy