DPP testuje na cestujících nový navigační systém

Domácí Domácí
21. 5. 2010 13:55
Zatím ho ukázkově nainstalovali ve stanici metra Karlovo náměstí

Praha - Dopravní podnik Praha (DPP) testuje přímo v provozu nový navigační a informační systém, který by měl cestujícím usnadnit orientaci. Zatím se tak proměnila pouze stanice metra Karlovo náměstí.

Projekt, který začal dopravní podnik připravovat na podzim roku 2008, využil systému MHD, který běžně funguje například v Londýně, Paříži, Madridu či Vídni. Podle předsedy představenstva DPP Davida Vodrážky by měl být srozumitelnější a přehlednější.

"Při jeho přípravě jsme především kladli důraz na to, aby se v něm každý cestující co nejrychleji zorientoval a aby byl navíc dostatečně výrazný. Jeho vícejazyčnost navíc usnadňuje orientaci zahraničním návštěvníkům Prahy," uvedl.

Foto: Dopravní podnik hl. m. Prahy

Nový informační systém na nástupišti ve stanici zahrnuje mapy, na kterých jsou očíslované jednotlivé výstupy z metra, a také informační cedule. Ty naleznou cestující i ve vestibulech. Nápisy kombinují bílou a tmavě modrou barvu a jsou psané bezpatkovým písmem. Podle podniku jsou tak čitelnější a viditelnější než ty předchozí.

Pokud bude pilotní projekt navigačního systému úspěšný, plánuje ho dopravní podnik zavést do dalších stanic metra a postupně do celého systému Pražské integrované dopravy.

"Jeho realizace bude záviset na finančních prostředcích. Dopravní podnik zažádá na uskutečnění projektu o dotaci z fondů Evropské unie," řekl mluvčí podniku Ondřej Pečený.

"Náklady na vybavení jedné stanice se pohybují v řádech desítek tisíc korun, postupné přeznačení celé pražské MHD vyjde až na desítky milionů," dodala Eva Dydová z oddělení komunikace.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

LFA nabízí fotbalovým klubům předčasné vyplacení části financí

Ligová fotbalová asociace nabídla pomoc účastníkům první a druhé ligy, jimž pandemie nového typu koronaviru způsobila finanční problémy. Jednotlivé kluby budou moci v předstihu získat část květnové splátky peněz, které od LFA dostávají.

"Ligový výbor odsouhlasil možnost podpory členských klubů LFA, které se dostaly v důsledku aktuální situace do finančních potíží. Nabídne jim možnost předčasné úhrady části květnové splátky odměny hrazené klubům ze strany LFA," uvedl v tiskové zprávě předseda LFA Dušan Svoboda. Ligový výbor schválil pomoc klubům na dnešním jednání jednomyslně.

LFA vyplácí jednotlivým účastníkům první a druhé ligy, které řídí, podíl z prodeje televizních a marketingových práv a také ze sponzorských příspěvků. Kluby získávají finance v pěti ročních splátkách a právě jedna z nich měla přijít na řadu v květnu.

Další zprávy