DPP testuje na cestujících nový navigační systém

Domácí Domácí
21. 5. 2010 13:55
Zatím ho ukázkově nainstalovali ve stanici metra Karlovo náměstí

Praha - Dopravní podnik Praha (DPP) testuje přímo v provozu nový navigační a informační systém, který by měl cestujícím usnadnit orientaci. Zatím se tak proměnila pouze stanice metra Karlovo náměstí.

Projekt, který začal dopravní podnik připravovat na podzim roku 2008, využil systému MHD, který běžně funguje například v Londýně, Paříži, Madridu či Vídni. Podle předsedy představenstva DPP Davida Vodrážky by měl být srozumitelnější a přehlednější.

"Při jeho přípravě jsme především kladli důraz na to, aby se v něm každý cestující co nejrychleji zorientoval a aby byl navíc dostatečně výrazný. Jeho vícejazyčnost navíc usnadňuje orientaci zahraničním návštěvníkům Prahy," uvedl.

Foto: Dopravní podnik hl. m. Prahy

Nový informační systém na nástupišti ve stanici zahrnuje mapy, na kterých jsou očíslované jednotlivé výstupy z metra, a také informační cedule. Ty naleznou cestující i ve vestibulech. Nápisy kombinují bílou a tmavě modrou barvu a jsou psané bezpatkovým písmem. Podle podniku jsou tak čitelnější a viditelnější než ty předchozí.

Pokud bude pilotní projekt navigačního systému úspěšný, plánuje ho dopravní podnik zavést do dalších stanic metra a postupně do celého systému Pražské integrované dopravy.

"Jeho realizace bude záviset na finančních prostředcích. Dopravní podnik zažádá na uskutečnění projektu o dotaci z fondů Evropské unie," řekl mluvčí podniku Ondřej Pečený.

"Náklady na vybavení jedné stanice se pohybují v řádech desítek tisíc korun, postupné přeznačení celé pražské MHD vyjde až na desítky milionů," dodala Eva Dydová z oddělení komunikace.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Stovky dětí odebraných na mexicko-americké hranici hledají rodiče

Právníkům a nevládním organizacím se nedaří najít rodiče 545 dětí, které byly odděleny od svých rodin na mexicko-americké hranici kvůli uplatňování politiky "nulové tolerance" vůči migrantům v letech 2017 a 2018. Na problém tento týden upozornil Americký svaz pro občanské svobody (ACLU).

Rozdělování rodin migrantů na hranici s Mexikem se uskutečňovalo na základě politiky nulové tolerance, kterou představila administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa v dubnu 2018. Postup vedl rozdělení mnoha rodin, než Bílý dům pod náporem kritiky od této praxe ustoupil. V roce 2018 bylo migrantům po překročení hranice odebráno asi 2700 dětí, uvádí deník The New York Times.

V červnu 2018 pak americký soud na základě žaloby podané organizací ACLU rozhodl, že úřady musejí do 30 dní zajistit opětovné spojení rozdělených rodin. Shledání dětí s rodiči se díky tomu podařilo dosáhnout u několika tisíc rodin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy