Dotace na toasty, spojení Agrofertu s malým zámečnictvím. Co auditoři Česku vyčítají

Jakub Heller Radek Dragoun Kateřina Frouzová Jakub Heller, Radek Dragoun, Kateřina Frouzová
3. 6. 2019 19:00
Auditoři Evropské komise našli pochybení v každém druhém projektu, který prověřovali. Předběžná zpráva auditorů poukazuje především na premiérův střet zájmů. Našlo se však mnoho dalších nedostatků. Nejčastěji šlo o firmy z koncernu Agrofert, které získávaly peníze z operačních fondů na inovace, za které však nakoupily běžně dostupné technologie.
Evropská unie, ilustrační snímek.
Evropská unie, ilustrační snímek. | Foto: Lukáš Bíba

Systémové prohřešky státních kontrolorů

Kromě pochybení jednotlivých žadatelů o dotace a přímo premiéra Andreje Babiše, který se ocitl podle zprávy ve střetu zájmů, našli auditoři také mnoho systémových nedostatků na straně státních kontrolorů, kteří o přiklepnutí dotace rozhodují.

Například při rozhodování, zda je projekt, který žádá dotace z operačního programu pro inovace, skutečně dostatečně inovační, udělují mu státní kontroloři v několika kategoriích body. Auditorům ale vadí, že se mnohdy neobtěžují své rozhodnutí vysvětlit a doložit. Tak tomu bylo například v žádosti o dotaci už zmíněné Lovochemie z koncernu Agrofert.

Ta dostala plné dva body ze dvou například v kategorii získání patentu či nového know-how. Státní úředník k tomu napsal: "Žadatel doložil transfer technologie, patentu a know-how předložením potřebných dokumentů." Už ale nedoložil, o jaké dokumenty se jedná. Podobné to bylo i v dalších kategoriích. Zpětně se tak nedá ověřit, zda k přesunu nových technologií a postupů mezi firmami Lovochemie a Vucht došlo. Nehledě na to, že jsou obě součástí stejného koncernu Agrofert, a už proto by předání know-how mezi nimi nemělo být bráno za inovaci.

Auditoři kritizují také to, že při posuzování projektů v operačním programu životního prostředí chybí minimální bodová hranice, kterou žadatelé musí splnit, aby měli vůbec šanci dotaci získat. V některých případech tak na evropské peníze dosáhlo i 26 firem, které získaly jen 30 bodů ze sta. Nejednalo se však o firmy ze skupiny Agrofert. Nicméně například holdingová AGRO Jevišovice dotaci získala, i když získala jen 46,75 bodu ze sta.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Bývalý šéf Interpolu dostal 13,5 roku vězení, Čína ho viní z braní úplatků

Bývalý šéf mezinárodní policejní organizace Interpol Meng Chung-wej byl v Číně odsouzen k trestu 13,5 roku vězení za úplatkářství a zneužití moci. Verdikt vynesl soud v severočínském městě Tchien-ťin, který Mengovi rovněž udělil pokutu ve výši dvou milionů jüanů (6,55 milionu korun), informovala agentura Reuters.

Podle vyjádření soudu přijal Meng na úplatcích více než 14,46 milionu jüanů (47,4 milionu korun) a zneužíval svého postavení, když mezi roky 2005 a 2017 působil jako náměstek čínského ministra pro vnitřní bezpečnost a šéf námořní policie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při požáru ubytovny na Sibiři zemřelo 11 lidí, další dva jsou zranění

Jedenáct lidí zemřelo a další dva utrpěli zranění při požáru dřevěné ubytovny pro zahraniční pracovníky v Tomské oblasti na západní Sibiři. S odkazem na místní úřady o tom informovala agentura TASS. Podle uzbeckého ministra pro mimořádné situace pocházelo deset obětí z Uzbekistánu. Jedenáctý mrtvý byl Rus.

Podle ruského ministerstva pro mimořádné události požár vypukl v 04:00 místního času (23:00 SEČ) a zcela zničil objekt o rozloze kolem 200 metrů čtverečních. "Podle posledních informací tam žilo 14 lidí, dvěma se podařilo utéct a 11 dalších zemřelo. Osud zbývající osoby je neznámý," sdělil agentuře TASS místní představitel.

Všechny oběti pracovaly pro dřevařskou společnost Greenwood. Shořelá budova přitom podle ruských úřadů nebyla určena pro bydlení. Na místo neštěstí dorazil gubernátor Tomské oblasti Sergej Žvačkin a nařídil požární bezpečnostní kontrolu v celém regionu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bývalé sídlo Tuzexu v centru Prahy koupila skupina Generali, plánuje rozsáhlou rekonstrukci objektu

Dům v centru Prahy, v němž v minulosti sídlil například Tuzex, získala skupina Generali. Budovu na rohu ulic Jeruzalémská a U Půjčovny čeká rozsáhlá rekonstrukce. Cenu transakce ani plánované využití domu Generali neuvedla. V roce 2017 změnil majitele za 355 milionů korun. Podle odborníků by vzhledem k lokalitě byla vhodná přestavba na hotel nebo rezidenční bydlení. Informuje o tom deník E15.

Objekt U Půjčovny 10 je v památkově chráněné lokalitě. Jde o rohový dům se dvěma nezávislými vchody a vjezdem. V budově je kromě komerční plochy 14 bytů. Celá budova má pět nadzemních podlaží. Objekt je z poloviny dřevěná vestavba se zděnými obvodovými zdmi. Součástí areálu je velký sál, který lze využívat na konference. K objektu patří sousední parcela, která byla využívána jako hřiště.

Zdroj: ČTK
Další zprávy