Dotace na toasty, spojení Agrofertu s malým zámečnictvím. Co auditoři Česku vyčítají

Jakub Heller Radek Dragoun Kateřina Frouzová Jakub Heller, Radek Dragoun, Kateřina Frouzová
3. 6. 2019 19:00
Auditoři Evropské komise našli pochybení v každém druhém projektu, který prověřovali. Předběžná zpráva auditorů poukazuje především na premiérův střet zájmů. Našlo se však mnoho dalších nedostatků. Nejčastěji šlo o firmy z koncernu Agrofert, které získávaly peníze z operačních fondů na inovace, za které však nakoupily běžně dostupné technologie.
Evropská unie, ilustrační snímek.
Evropská unie, ilustrační snímek. | Foto: Lukáš Bíba

Systémové prohřešky státních kontrolorů

Kromě pochybení jednotlivých žadatelů o dotace a přímo premiéra Andreje Babiše, který se ocitl podle zprávy ve střetu zájmů, našli auditoři také mnoho systémových nedostatků na straně státních kontrolorů, kteří o přiklepnutí dotace rozhodují.

Například při rozhodování, zda je projekt, který žádá dotace z operačního programu pro inovace, skutečně dostatečně inovační, udělují mu státní kontroloři v několika kategoriích body. Auditorům ale vadí, že se mnohdy neobtěžují své rozhodnutí vysvětlit a doložit. Tak tomu bylo například v žádosti o dotaci už zmíněné Lovochemie z koncernu Agrofert.

Ta dostala plné dva body ze dvou například v kategorii získání patentu či nového know-how. Státní úředník k tomu napsal: "Žadatel doložil transfer technologie, patentu a know-how předložením potřebných dokumentů." Už ale nedoložil, o jaké dokumenty se jedná. Podobné to bylo i v dalších kategoriích. Zpětně se tak nedá ověřit, zda k přesunu nových technologií a postupů mezi firmami Lovochemie a Vucht došlo. Nehledě na to, že jsou obě součástí stejného koncernu Agrofert, a už proto by předání know-how mezi nimi nemělo být bráno za inovaci.

Auditoři kritizují také to, že při posuzování projektů v operačním programu životního prostředí chybí minimální bodová hranice, kterou žadatelé musí splnit, aby měli vůbec šanci dotaci získat. V některých případech tak na evropské peníze dosáhlo i 26 firem, které získaly jen 30 bodů ze sta. Nejednalo se však o firmy ze skupiny Agrofert. Nicméně například holdingová AGRO Jevišovice dotaci získala, i když získala jen 46,75 bodu ze sta.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy