Dotace na toasty, spojení Agrofertu s malým zámečnictvím. Co auditoři Česku vyčítají

Jakub Heller Radek Dragoun Kateřina Frouzová Jakub Heller, Radek Dragoun, Kateřina Frouzová
3. 6. 2019 19:00
Auditoři Evropské komise našli pochybení v každém druhém projektu, který prověřovali. Předběžná zpráva auditorů poukazuje především na premiérův střet zájmů. Našlo se však mnoho dalších nedostatků. Nejčastěji šlo o firmy z koncernu Agrofert, které získávaly peníze z operačních fondů na inovace, za které však nakoupily běžně dostupné technologie.
Foto: ČTK

Babiš ve střetu zájmů, i když má firmy ve svěřenském fondu

Ačkoliv premiér Babiš tvrdí, že poté, co své firmy dal do svěřenských fondů, není ve střetu zájmů, auditoři Evropské komise jsou opačného názoru. Podle nich Babiš své firmy i nadále ovládá, může z nich mít zisky a je jeho zájmem, aby Agrofert prosperoval. Zpráva například upozorňuje na to, že jedním ze tří protektorů, kteří mají dohled nad řízením fondu, je jeho manželka Monika Babišová. Premiér ji navíc kdykoliv může bez udání důvodu odvolat a bez ní rada protektorů nemůže hlasovat.

Protektoři navíc nesmí majetek prodat a ani poškodit Babišovy zájmy. Naopak se počítá s tím, že premiérovi se majetek po skončení jeho politické kariéry vrátí. Podle auditorů tedy z pravidel svěřenských fondů vyplývá, že Babiš má na jejich chod přímý i nepřímý vliv. "Proto se Evropská komise domnívá, že prostřednictvím těchto svěřenských fondů Babiš nepřímo kontroluje společnost Agrofert," uvádí ve zprávě auditoři.

Podle nich se pak "pan Babiš zpronevěřil nezávislému a objektivnímu výkonu svých funkcí (premiér, ministr financí, předseda Rady pro evropské strukturální a investiční fondy a vicepremiér pro ekonomiku) vzhledem k tomu, že se podílel na rozhodnutích, která se týkala skupiny Agrofert". 

Z toho důvodu všechny dotace od 9. února 2017, kdy vstoupila v platnost novela zákona o střetu zájmů (takzvaný lex Babiš), jsou podle auditorů protizákonné.

Celkem auditoři prověřili 39 projektů ze 101. Pochybení nalezli u devatenácti z nich, ať už kvůli špatně přiznané dotaci, nebo kvůli střetu zájmů premiéra. Dva projekty provázely "pouze" závažné chyby při žádosti o dotaci, dalších sedm trpělo kromě chyb současně i střetem zájmů Andreje Babiše a posledním deseti projektům auditoři vytýkají už jen premiérův střet zájmů.

Celkem předběžná zpráva navrhuje korekci dotací, které byly dotčeným firmám vyplaceny, o 451 milionů korun. V případě, že by se s tímto závěrem ztotožnila i Evropská komise, mohlo by se Česko začít soudit, nebo rozhodnutí přijmout a požadovat vrácení prostředků přímo od žadatele o dotace - tedy od koncernu Agrofert. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Čína zruší cla na část sóji a vepřového dovážených z USA

Čína zruší cla na část sóji a vepřového dovážených ze Spojených států. Oznámilo to dnes čínské ministerstvo financí, podrobnosti ani konkrétní množství ale podle agentury Reuters nesdělilo. Osvobození od cel se bude přiznávat na základě žádostí jednotlivých firem. Peking zavedl 25procentní cla na americkou sóju a vepřové loni v červenci jako odvetné opatření za cla, která předtím na jeho zboží uvalil Washington.

Krok čínské vlády přichází uprostřed americko-čínských jednání o první fázi obchodní dohody nebo o přechodné obchodní dohodě, která by měla zmírnit obchodní válku mezi oběma největšími ekonomikami světa. Obchodní válka trvá už 17 měsíců a zrušení cel zavedených za jejího trvání představuje klíčový bod jednání.

Rozhodnutí čínské vlády je dobrou zprávou pro americké zemědělce, kteří tvoří klíčovou voličskou skupinu prezidenta Donalda Trumpa i Republikánské strany. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Austrálii sužují lesní požáry, ohrožují největší město Sydney

Severně od australského města Sydney hasiči bojují s rozsáhlými požáry. Ve státě Nový Jižní Wales v minulých týdnech napočítali podle stanice BBC až 100 ohnisek, ve čtvrtek vzhledem k nepříznivému počasí požáry zesílily. Největší australské město Sydney zahalil hustý dým. Od října přišlo v zemi kvůli ohňům o život šest lidí a zničeno bylo na 700 domů.

Hoří také ve státech Viktorie, Jižní Austrálie a Queensland. Agentura Reuters uvedla, že na východě země je 150 ohnisek, ale teď se hasiči zaměřili na osm ohňů, jež ohrožují pětimilionové Sydney. "Jsou velmi silné a očekává se, že se budou šířit na východ, bohužel k více osídleným místům, vesnicím a k izolovaným obydlím," řekl Shane Fitzsimmons z místní hasičské služby.

Zdroj: ČTK
Další zprávy