Dojíždění malých dětí do škol nechceme, říká Fiala

Jakub Novák
21. 4. 2013 7:00
Ministr školství Petr Fiala mluví o reformě regionálního školství
Ministr školství Petr Fiala.
Ministr školství Petr Fiala. | Foto: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR

Praha - Do konce volebního období zbývá přibližně rok, během kterého by mělo ministerstvo školství dokončit a předložit vládě několik klíčových dokumentů.

Jedním z nich je reforma regionálního školství, která by kromě jiného měla pomoci udržet školy v malých městech a obcích.

"Musíme myslet zejména na žáky, kterých se to týká, a chránit je. A vystavit malé děti dojíždění je opravdu zbytečné a z hlediska cílů vzdělávacího systému také nežádoucí," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz ministr školství Petr Fiala.

Aktuálně.cz: Co je ještě reálné do konce volebního období stihnout a co zůstane na nového šéfa resortu?

Po vyřešení nejpalčivějších problémů, od státních maturit až po evropské fondy, jsem se začal soustředit na věci koncepčnější, zejména na ty, které jsme představili v rámci "2x5 kroků ke kvalitnímu školství" - o těchto věcech jsem přesvědčen, že budou do konce volebního období připraveny a některé z nich i zavedeny do praxe.

Důležitá je především novela zákona o vysokých školách, kterou bych rád dovedl do úspěšného konce. Potom je to také novela školského zákona, ve které bychom se chtěli mimo jiné soustředit na reformu financování regionálního školství.

Podívejte se: Comenia script v akci

Dále je tu dokončení koncepce Strategie 2020 nebo příprava kariérního systému pro učitele.

A.cz: Takže reforma financování regionálního školství by se měla do konce tohoto volebního období stihnout?

5 kroků ke kvalitnímu regionálnímu školství

  • Stejná kvalita výuky pro všechny děti.
  • Větší zájem dětí o matematiku a technické obory.
  • Stát musí školám pomáhat, nejen je hlídat.
  • Učitel jako respektované a ceněné povolání.
  • Méně byrokracie, více času na výuku.

Zdroj: MŠMT - "2x5 kroků ke kvalitnímu školství"

Je to velmi důležité - a nikoliv proto, aby se ušetřily finanční prostředky a optimalizovala například síť středních škol. To jsou všechno vedlejší efekty - musíme zde postupovat rozumně, protože za slabšími ročníky přicházejí silnější, které máme již nyní na nižších stupních základních škol a v mateřských školách. Na této změně financování je důležité zabránit rostoucím rozdílům v podmínkách pro žáky téhož stupně školy a téhož oboru napříč republikou. Tyto rozdíly jsou poměrně značné a týkají se financování na jednoho žáka. Z dosavadních jednání vyplývá, že cesta, kterou chceme jít - tedy zavést jednotný normativ na žáka téhož oboru na celém území státu - je v zásadě správná.

Podívejte se: Waldorfská volba

A.cz: V jaké fázi jsou jednání ohledně reformy financování regionálního školství?

Reformu připravujeme v souvislosti s novelou školského zákona a důkladně ji diskutujeme se zástupci krajů, obcí i škol. První verzi novely projednáme ještě tento měsíc ve sněmovním školském výboru a potom bychom ji dali do vnějšího připomínkového řízení tak, abychom ji v květnu mohli předložit na vládě.

Konec "optimálních" tříd

A.cz: Onu v minulosti živě diskutovanou myšlenku "optimální třídy" jako součást chystané reformy již ministerstvo definitivně opustilo?

Chtěl bych podotknout, že v nyní navrhované novele školského zákona ve skutečnosti nejde o velké reformy školského systému - jde o rozumné úpravy vyplývající z jiných předpisů či vývoje situace. V případě "reformy" financování nepočítáme s žádnými ukazateli, jako je zaplněnost tříd nebo něco podobného. To bylo obsaženo v minulém, staženém návrhu ministerstva, jenž vyvolal obavy z rušení malých škol. Náš model je založen na oborovém normativu na žáka s tím, že ještě pracujeme s institucionálním příspěvkem, který by se vztahoval ke každé škole na prvním stupni, tak abychom dosáhli ochrany malých škol, které považujeme za důležité. Musíme myslet zejména na žáky, kterých se to týká, a chránit je. A vystavit malé děti dojíždění je opravdu zbytečné a z hlediska cílů vzdělávacího systému také nežádoucí.

Podívejte se: Reportáž ze školy, kde inkluze není cizí slovo

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy