Unikátní snímky: Kdo byli výsadkáři z Platinum-Pewter

Unikátní snímky: Kdo byli výsadkáři z Platinum-Pewter
Z výcvikového tábora čs. armády ve Velké Británii. Jaroslav Klemeš (první zleva) ze skupiny Platinum-Pewter. Dále jeho nejlepší přítel Čestmír Šikola (druhý zleva), který byl později zařazený do paraskupiny CLAY.
Jaroslav Klemeš (první zleva dole). "Tuto fotografii jsem provizorně zorganizoval já, když nás navštívila Hana Benešová ve výcvikovém vojenském táboře čs. armády ve Velké Británii," vzpomíná Klemeš.
Po přesunu na čs. výcvikovou základnu v Itálii. Zleva: Alois Vyhňák, Jaromír Nechanský, Jaroslav Klemeš (PLATINUM-PEWTER), Ludvík Hanina, Josef Cikán, František Trpík, Vítězslav Lepařík (GLUCINIUM) a Drahomír Vaňura (MANGANESE).
Radiotelegrafisté Alois Vyhňák a Jaroslav Klemeš (vpravo). Uprostřed technik týlové sekce Zvláštní skupiny D Vladimír Maděra. Chvíle volna v londýnském Hydeparku.
Foto: Archiv Jaroslava Čvančary
Jan Gazdík Jan Gazdík, Obrazová sekce
24. 2. 2015 12:26
Prohlédněte si archivní snímky československé výsadkářské skupiny Platinum-Pewter, jejíž členové, včetně veterána Jaroslava Klemeše, bojovali od února 1945 na našem území proti nacistům.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 3 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy