Do boje za soukromé Protonové centrum vytáhli pacienti

ČTK ČTK
22. 4. 2013 15:01
V petici žádají zařazení protonové léčby do systému veřejného zdravotního pojištění
Protonové centrum, ilustrační foto.
Protonové centrum, ilustrační foto. | Foto: www.ptn.cz

Praha - Do boje za soukromé Protonové centrum vytáhli pacienti.

V petici žádají zařazení protonové léčby do systému veřejného zdravotního pojištění. Pojišťovny by pak musely uzavřít s centrem smlouvu.

Centrum vybudované na Bulovce za 4,2 miliardy zatím nemá smlouvu s žádnou českou pojišťovnou. Léčí zahraniční pacienty. České pojišťovny uhradily centru léčbu tří pacientů jako nesmluvnímu zařízení a podle zjištění ČTK hodlají tento přístup zachovat.

"My, občané České republiky, žádáme, abychom mohli jako ostatní obyvatelé zemí EU využívat nejmodernější zařízení pro léčbu rakoviny. Žádáme, aby léčba prostřednictvím Protonového centra na Bulovce byla neprodleně zařazena do systému veřejného pojištění, které si na základě zákonných povinností platíme," řekl při představení petice Hlas pro život její iniciátor František Matějka.

Pod peticí je za necelý měsíc téměř 119 000 podpisů.

Na ozařování jdou ročně v ČR dvě miliardy korun. Centrum chce na základě smlouvy o smlouvě budoucí, kterou v roce 2006 podepsal nucený správce, kontrakt s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (VZP) za miliardu korun ročně na dobu 15 let.

VZP dokument zpochybňuje. VZP a Protonové centrum na sebe navzájem podaly trestní oznámení.

Rakovina je nově zjištěna u 80 000 lidí. Centrum má kapacitu ročně léčit až 2500 pacientů. Ze zhruba 35 000 lidí, kteří jsou v ČR každý rok indikováni k léčbě zářením, lze podle českých onkologů většinu léčit se stejně dobrými výsledky klasickým ozařováním, které je levnější. Léčba protony tak je podle nich vhodná nanejvýš pro stovku českých pacientů.

Ministerstvo: Léčba protony je pětkrát dražší

Podle ministerstva zdravotnictví je léčba protony pětkrát dražší než konvenční ozařování, výsledky prý nejsou lepší.

Protonové centrum, ilustrační foto.
Protonové centrum, ilustrační foto. | Foto: http://www.ptc.cz

Centrum ale má jiné kalkulace, například léčba prostaty vyjde v centru na 263 000 korun. Klasické ozařování v některých centrech je levnější, ale v těch, která jsou vybavena nejmodernější technikou, je prý dražší.

Podle lékařů Protonového centra je jen otázkou času, kdy protonová léčba nahradí dosud používané metody ozařování, protože dokáže ničit jen nádorové buňky a výrazně méně poškozuje okolní zdravou tkáň.

Vhodná je zejména pro děti, pacienty s nádory plic, prostaty, hlavy a krku, mozku a slinivky břišní. U těchto diagnóz je podle petice jedinou přijatelnou volbou, v zásadě prý ale přináší výhody u všech pacientů, kteří se dnes léčí ozařováním.

Ředitel odboru komunikace VZP Vlastimil Sršeň a mluvčí Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra Hana Kadečková řekli, že na postoji pojišťoven ke smlouvě se nic nemění. Léčba není v seznamu výkonů, proto nemají pojišťovny s centrem smlouvu.

U přísně indikovaných pacientů léčbu uhradí, pokud se ukáže, že jiná možnost pro ně není.

 

Právě se děje

Další zprávy