Praha - Šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová ve čtvrtek nepřijela na návštěvu Prahy i kvůli tomu, že někteří čeští politici automaticky spojují islám a uprchlíky s terorismem, aniž mezi nimi rozlišují. S odkazem na vysoce postavený evropský zdroj to uvedl Český rozhlas - Radiožurnál (ČRo).
Zdroje z diplomacie také řekly, že ještě do středečního večera se s návštěvou počítalo. Zrušena byla náhle. Oficiálně uváděným důvodem pro odložení návštěvy je zranění nohy ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD), o němž se ale ví již několik dní.
Podle zdroje ČRo celková atmosféra v Česku "nepřispívá k vedení debaty o zahraniční politice". Tato atmosféra hrála vedle Zaorálkovy indispozice ve zrušení návštěvy roli, zvlášť když se měla Mogheriniová sejít i s prezidentem Milošem Zemanem, dodal zdroj rozhlasu.
Právě Zeman v úterý na Albertově vystoupil po boku představitelů extremistického Bloku proti islámu.
Nálepkování islamofobové, rasisté či fašisté
Prezident, který v minulosti varoval před zaváděním islámského práva šaría v ČR, na akci řekl, že zastánci jiných názorů k migrační krizi nemají být "nálepkováni" jako islamofobové, rasisté či fašisté.
Ministr pro legislativu a lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD) v reakci uvedl, že Zeman vystoupením na Albertově podpořil "nenávistné skupiny ve společnosti" a pomáhá vytvářet podhoubí pro fašizaci české společnosti.
Vystoupení prezidenta Miloše Zemana na Albertově u příležitosti výročí 17. listopadu se podle otevřeného dopisu europoslanců vzdaluje demokratickým hodnotám. "Odmítáme tento způsob segregace občanů, ke které na Albertově fakticky došlo, a Vaši zjevnou veřejnou podporu fašizujícímu hnutí, jehož představitelé veřejně napadají demokratický ústavní pořádek a které je zaměřeno proti konkrétnímu náboženství," stojí také v dopise.
Ministerstvo zahraničí sdělilo, že o zrušení návštěvy Mogheriniové požádal Zaorálek kvůli své dočasné zdravotní indispozici. O víkendu totiž utrpěl zranění nohy, když si zhmoždil dolní končetinu.
Bez ohledu na to, zda diagnóza zní či nezní diplomatická zlomenina, přeji ministru Zaorálkovi brzké uzdravení.
— Jan Lipold (@jan_lipold) November 19, 2015
Irena Valentová z tiskového oddělení ministerstva uvedla, že se program návštěvy rušil postupně, část už ve středu dopoledne. Nyní se bude hledat nový termín návštěvy.
Ministr podle Valentové ruší také veškerý svůj pracovní program minimálně do konce tohoto týdne. Nezúčastní se pátečního jednání vlády a odvolal i setkání s tuniským ministrem zahraničí Tájibem Bakkúšem.
Rušení návštěvy? Neobvyklé
Oficiálně ministerstvo zahraničí zrušení cesty Mogheriniové oznámilo ve středu večer. Mluvčí Mogheriniové odkázala na vyjádření české diplomacie, o případných jiných důvodech zrušení návštěvy se nezmínila.
Podle dostupných informací je tak náhlé zrušení návštěvy velmi neobvyklé, i proto, že se Mogheriniová neměla sejít jen se Zaorálkem, ale i s řadou dalších politiků. Podle některých diplomatů za zrušením návštěvy může být více důvodů, včetně dopadů nedávných teroristických útoků v Paříži.
Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček oznámil, že nebude reagovat na anonymní zdroje. Prezident podle něj jednoznačně hájí zájmy a bezpečnost občanů České republiky. "Právě bezpečí občanů ohrožují ti, kteří jsou pro bezbřehé přijímání migrantů," vyjádřil se.
Zprávu komentovali i další politici. "Škoda, že dnes do České republiky nepřijela Federica Mogheriniová. Mohla nám vysvětlit, proč v Evropské komisi prosadila označování zboží z izraelských osad. O bezpečnosti, kterou má na starost, bychom se od ní stejně mnoho nedozvěděli," uvedl šéf ODS Petr Fiala.
Europoslanec za TOP 09 Jiří Pospíšil na facebooku napsal, že pokud by byly skutečným důvodem výroky prezidenta Zemana, považoval by to za velmi nešťastné.
"Nepřijela-li paní Mogheriniová proto, že by u nás mohla slyšet jiné názory na uprchlickou krizi a islám, pak to ukazuje, že jsme v EU stále země druhé kategorie," uvedl.
Místopředsedkyně Evropské komise Federica Mogheriniová, která je zároveň vysokou představitelkou EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku, se dnes měla v Praze vedle Zemana a Zaorálka setkat také s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) nebo ministrem obrany Martinem Stropnickým (ANO).
Mezi tématy rozhovorů měly být mimo jiné terorismus a migrace. O chystané evropské bezpečnostní strategii měla Mogheriniová odpoledne diskutovat na veřejné debatě spolupořádané Univerzitou Karlovou.