Dětské přípojné vozíky za jízdní kola už jsou legální

ČTK ČTK
13. 6. 2012 8:40
Je možné je užívat na všech komunikacích, kde je povolena jízda na kole
Je také možné pojistit bezpečnost dětí připojením spojovací tyče k jejich kolu.
Je také možné pojistit bezpečnost dětí připojením spojovací tyče k jejich kolu. | Foto: www.jizni-morava.cz

Praha - Středečním dnem nabývá účinnosti zákon, který legalizuje užívání přípojných vozíků pro přepravu dětí za jízdními koly. Informoval o tom Václav Špička z Autoklubu České republiky.

Novela zákona stanovuje, že je přípojné vozíky možné užívat na všech komunikacích, na kterých je povolena jízda na kole.

Podle Špičky by však rodiče měli zvážit, na jakých cestách vozík použijí.

"Konkrétně platí, že osoba starší 18 let může vézt nejvýše dvě děti mladší deseti let v přívěsném vozíku pro přepravu dětí, který splňuje technické podmínky dané zvláštním předpisem," uvedl Špička.

Novela určuje, že vozík s dětmi musí být označen žlutým nebo oranžovým praporkem nebo štítkem o rozměru 300 krát 300 milimetrů vztyčeným ve výšce 1200 až 1600 milimetrů nad úrovní vozovky.

Lidé starší 18 let také mohou vézt dítě na dětském kole připojeném k jejich bicyklu spojovací tyčí. Zde však není stanoven nejvyšší přípustný věk dítěte, ani není definováno, co je dětské kolo.

Autoklub ČR však vyzval rodiče, aby zvážili, na kterých pozemních komunikacích budou přívěsný vozík za jízdní kola používat.

"Tento vozík je původně navržen na asfaltové cesty v parcích, kde není automobilový provoz a cesty jsou čisté a bezprašné. Na většině našich pozemních komunikací hrozí však nebezpečí, že dítě bude vystaveno prachu a výfukovým zplodinám, nehledě na nebezpečí nárazu jedoucího vozidla," upozornil Špička.

 

Právě se děje

Další zprávy