Noční vlci projeli Prahou. Demonstranti jim zkoušeli zatarasit cestu, větší incidenty nebyly

ČTK ČTK
Aktualizováno 7. 5. 2016 20:11
Zhruba šedesátičlenná skupina ruského motorkářského klubu Noční vlci, kteří jsou kritizováni za nacionalismus, projela v sobotu Prahou. U Průhonic se k ní odpoledne přidalo přibližně 50 motorkářů z tuzemska. Z vyjádření policie vyplynulo, že policisté nezaznamenali při jejich cestě od rakousko-českých hranic až do Prahy žádný vážný incident. Jediný, který řešili, se stal až v centru metropole, kde skupina lidí jezdcům zablokovala průjezd.
Z průjezdu Nočních vlků a jejich příznivců Prahou.
Z průjezdu Nočních vlků a jejich příznivců Prahou. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Prahou v sobotu projeli i přes nevoli řady lidí členové a příznivci ruského motorkářského klubu Noční vlci, který je blízký ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Skupina chce průjezdem Evropou oslavit konec 2. světové války, její odpůrci to mají ale za provokaci.

Někteří z nich chtěli motorkářům zabránit v jízdě přes Václavské náměstí, kde si jim sedli do cesty. Policisté je ale odtáhli stranou. Jezdci po průjezdu náměstím pak pokračovali na Olšanské hřbitovy, kde uctili památku válečných obětí.

Zhruba šedesátičlenná skupina Nočních vlků, kteří jsou kritizováni za nacionalismus, přijela do Prahy od Vídně. U Průhonic se k ní odpoledne přidalo přibližně 50 motorkářů z tuzemska. Z vyjádření policie vyplynulo, že policisté nezaznamenali při jejich cestě od rakousko-českých hranic až do Prahy žádný vážný incident. Jediný, který řešili, se stal až v centru metropole, kde skupina lidí jezdcům zablokovala průjezd.

Mluvčí pražské policie Jan Daněk ČTK řekl, že policisté protestující odvedli stranou, předvedeni nebyli.

Proti jízdě Nočních vlků od zhruba 12:00 protestovalo v horní části Václavského náměstí několik desítek lidí, mávali ukrajinskými, americkými a českými vlajkami, vlajkou EU a NATO a nesli transparenty s nápisy "Češi dobře vědí, co znamená 'přátelství ruských vládců'" nebo "Česká republika patří k západu, ne do ruské smečky". Před příjezdem motorkářů rozbalili i rozměrný plakát s Putinem, který nesl na hrudi vyznamenání s vyobrazením hvězdy, srpu a kladiva a hákového kříže.

Na místě se ale sešli i podporovatelé skupiny, kteří s jejími odpůrci často živě diskutovali.

Více než stovka lidí pak s potleskem a provoláváním "molodci" (chlapíci) vítala jízdu ruských motorkářů před branou Olšanského hřbitova. Byli mezi nimi rusky i česky mluvící lidé, někteří měli ruské vlajky nebo standardu podporující separatistické hnutí na Ukrajině a téměř všichni měli černooranžové stuhy vyjadřující solidaritu s válečnými veterány. I zde na akci dohlíželi policisté, řešili jen provokaci publicisty Jiřího X. Doležala, který přítomným ukazoval plakát s vyobrazením holé zadnice a ptal se jich, jestli jsou placeni ruskou tajnou službou.

Večerní setkání s příznivci a krajany v Dejvicích.
Večerní setkání s příznivci a krajany v Dejvicích. | Foto: Markéta Hronová

Večer se pak účastníci jízdy setkali s krajany a příznivci v Ruském středisku vědy a kultury v pražských Dejvicích.

Motorkáři se v uplynulých dnech poklonili památce válečných oběti už v Brně, kde se s nimi setkal jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD). Za společnou fotografii byl poté dalšími českými politiky kritizován. Skupina navštívila i bývalý nacistický vyhlazovací tábor v polské Osvětimi, několika motorkářům ale tamní úřady zakázaly o předchozím víkendu vstup do Polska. Z Prahy budou směřovat do Berlína, kde jejich cesta skončí 9. května, v den, kdy si Rusové připomínají vítězství nad nacistickým Německem.

Hlavní představitel Nočních vlků Alexandr Zaldostanov, který byl po ruském zabrání ukrajinského Krymu zařazen na sankční listinu EU, se průjezdu Evropou neúčastní.

Šéf ruského motorkářského gangu Noční vlci Alexander Zaldostanov popíral fakt, že SSSR na začátku druhé světové války spolupracoval s Hitlerem. | Video: Rádio Svobodná Evropa
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy