Brno - Bylo to poprvé, kdy česká vláda navrhla rozpustit politickou stranu kvůli porušování principů demokratického státu. A hned napoprvé neuspěla. Dělnická strana, obviňovaná ze spojení s neonacisty, žije dál.
Nejvyšší správní soud ve středu dopoledne vládní návrh zamítnul. „Neberu to jako ostudu vlády. Pro nás to je poučení pro příště," okomentoval právník Václav Henych z ministerstva vnitra to, že soud označil vládní důkazy za naprosto nedostatečné.
Pro jaké příště je to ponaučení? Pokud přijde na řadu jednání o rozpuštění v blízké době nějaká další strana, bude to nejspíše parlamentní KSČM. Senát totiž loni v listopadu doručil premiéru Mirku Topolánkovi usnesení, v němž vyjadřuje podezření, že KSČM soustavně porušuje zákony a ústavu.
Senátoři doporučili vládě, aby toto podezření nechala posoudit Nejvyšším správním soudem. Pokud vláda návrh odsouhlasí, soud by o osudu KSČM mohl podle zjištění Aktuálně.cz jednat nejdříve za několik měsíců.
Prohra demokracie
„To, že soud Dělnickou stranu nerozpustil, je velká prohra demokracie. Může za to ministerstvo vnitra a lidé zodpovědní za vypracování návrhu," tvrdí senátor Jaroslav Štětina, který se byl podívat na prvním jednání soudu. „Byl jsem zděšen, jak nekvalifikované argumenty vláda předkládala," nechápe senátor. Obává se, aby se stejný scénář neopakoval, pokud bude soud v budoucnu rozhodovat o KSČM.
Stejně jako u Dělnické strany, i u KSČM podle Štětiny existují nesporné důkazy, že porušuje ústavní proncipy. Jenže to musí umět vláda před soudem vyargumentovat. „Bude-li návrh na rozpuštění KSČM zpracovávat stejný tým jako ten na rozpuštění Dělnické strany, může to dopadnout stejně," obává se.
Zvláštní komise senátu, která zkoumala působení polistopadové KSČM, vyjmenovala v listopadovém usnesení celkem 542 indicií, u kterých žádá soud o rozhodnutí, zda nejsou v rozporu se zákonem nebo ústavou.
Štětina doufá, že v případě KSČM nepůjde vláda před soud jen s pětistránkovým návrhem, jako tomu bylo u Dělnické strany. Doporučuje jí, aby soudu mezi důkazními materiály předložila celou senátní zprávu.
Jenže ministerstvo vnitra zatím ani nerozhodlo, zda návrh pošle do vlády. „Nyní se k tomu usnesení budou vyjadřovat odborníci. Pak teprve ho znovu projednáme na ministerstvu vnitra," řekl dnes Aktuálně.cz Henych.
Ať si zpívají mimo parlament
Rozpuštění strany
Strana a hnutí mohou být zrušeny rozhodnutím soudu o jejich rozpuštění, jestliže:
- porušují ústavu a zákony, jejich cílem je odstranění demokratických základů státu
- nemají demokratické stanovy nebo demokraticky ustanovené orgány
- směřují k uchopení a udržení moci, směřují k potlačení rovnoprávnosti občanů
- jejich program nebo činnost ohrožují mravnost, veřejný pořádek nebo práva a svobodu občanů
Zdroj: Sbírka zákonů
Komunisté v to, že by je soud rozpustil, nevěří. „Jsem přesvědčen, že vláda odmítne tento materiál poslat k soudu," řekl před časem senátor Eduard Matykiewicz.
"Je to jako s náboženstvím. To nikdo nemůže zamítnout jako celek. Je idea, o které se hovoří, a praxe vypadá zcela jinak. Přece nebudu katolickou církev posuzovat podle toho, že upalovali čarodějnice," dodal Matykiewicz.
Štětina naopak tvrdí, že má signály o tom, že senátní zpráva má mezi ministry podporu. „Myslím, že to nakonec k soudu dá, jen čeká až bude mít pevnou půdu pod nohama," doufá senátor.
KSČM podle senátorů například porušuje článek ústavy, který říká, že součástí politického systému mohou být pouze ty strany a hnutí, které odmítají násilí jako prostředek dosažení svých cílů.
„Pokud je soud rozpustí, ať si zpívají v hospodě Internacionálu, ať vzývají Marxovo a Leninovo násilí, ale nikoliv jako součástka politického systému. Ať si zakládají své zájmové kroužky, společnosti, folklorní soubory, ochotnická divadla, ale mimo parlament či zastupitelské sbory. Platí to i pro DS i pro KSČM jakož i pro ostatní strany porušující zákon," napsal Štětina v komentáři pro Lidové noviny.