Debata eurokandidátů: Evropská unie na Ukrajině zaspala

Gabriela Štěpanyová
22. 5. 2014 13:20
EU nezvládla společný postup vůči Ukrajině, myslí si Ondřej Liška (SZ). Podle Pavla Poce (ČSSD) je za špatnou politiku EU odpovědná baronka Ashtonová.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Jiří Kropáček

Praha - Podle Ondřeje Lišky ze Strany zelených EU nezvládla společný postup vůči Ukrajině. Na hranicích s Ukrajinou se podle něj nebojuje jen za Ukrajinu, ale také za evropské hodnoty, prohlásil Liška na debatě organizované týdeníkem Respekt, které se zúčastnili kandidáti do EP.

Liberálně ekologická strana v čele s Milenou Vicenovou již ve svém volebním spotu varuje před opakováním okupace 1968. Situaci na Ukrajině přirovnává ke zkušenostem České republiky s ruskou agresí. Problém Ukrajiny je podle ní v samotném Rusku.

S tím souhlasí také Jan Zahradil z ODS, který vidí hrozbu v expanzi ruského vlivu na západ. Vicenová je překvapená z vlažné reakce ostatních politických stran na ukrajinskou krizi. Proti tomu se ohradil Zahradil i Liška.

Špatná zahraniční politika EU je vinou Ashtonové

Současný europoslanec za ČSSD Pavel Poc nadhodil otázku nedostatečné kompetentnosti baronky Ashtonové. Je opravdu ten správný jednotící faktor mezi členskými státy EU? Že tomu tak není, se shodli všichni přítomní kandidáti. Nedostatečná zahraniční politika EU vůči Ukrajině je podle kandidátů především vinou vysoké představitelky Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku.

Když Rusko zavře kohoutky, určitě nezmrzneme

Ondřej Liška vidí Ukrajinu jako zemi prolezlou korupcí. Podle něj ukrajinští občané viděli v odmítnutí asociační dohody s EU také odmítnutí možnosti odstranit korupci ze své země. V souvislosti s Ukrajinou se otevírá otázka energetické bezpečnosti Evropy a vůbec samotné České republiky.

Podle Lišky se lze zbavit závislosti na dodávkách ropy a zemního plynu z Ruska, aniž by klesla úroveň našeho života. Luděk Niedermayer z TOP 09 s Liškou souhlasí a považuje to za nafouknutý problém. Evropa má mnoho způsobů, jak vyřešit zavření kohoutků z Ruska. Podle Niedermayera určitě nezmrzneme.

 

Právě se děje

Další zprávy