Je to hra o páteř naší země. Vyjádření politiků nerozumím, říká ministr Herman

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
19. 10. 2016 12:15
Ministr kultury Daniel Herman se v úterý setkal s tibetským duchovním vůdcem dalajlámou, což večer vyústilo ve společné prohlášení čtyř nejvyšších ústavních činitelů, kteří se od schůzky distancovali. "Když jde v takovém prohlášení o zachraňování nějakého partnerství, pak si myslím, že to partnerství stojí na hodně hliněných nohách," řekl Aktuálně.cz Herman, podle nějž jeho setkání nenaruší vztahy s Čínou. "Pokud by tomu tak bylo, tak ty vztahy za nic nestojí a nejsou. Myslím si, že v tuto chvíli je to do jisté míry skutečně hra o páteř naší země," dodal.
Daniel Herman a Jeho Svatost dalajlama.
Daniel Herman a Jeho Svatost dalajlama. | Foto: Jakub Plíhal

Co si myslíte o včerejším písemném prohlášení prezidenta, premiéra a předsedů obou komor parlamentu?

Já tomu prohlášení nerozumím. Zdá se mi neadekvátní reakcí čtyř nejvyšších ústavních činitelů na setkání ministra kultury s duchovním, které plně zapadá do jeho kompetence, když má na starosti navíc církve a náboženské společnosti. A když jde v takovém prohlášení o zachraňování nějakého partnerství, pak si myslím, že to partnerství stojí na hodně hliněných nohách. A nevím, zda je tato reakce nutná. Já jí nerozumím.

Nemyslíte si, že vaše schůzka naruší vztahy s Čínou, které se vláda rozhodla narovnávat?

To si opravdu nemyslím. Pokud by tomu tak bylo, tak ty vztahy za nic nestojí a nejsou. Co je to vztahy, pokud je takováto schůzka může narušit? Jsou to obchodní vztahy, přestože ekonomická výměna s Tchaj-wanem je daleko větší a intenzivnější. Když se podíváme do Švýcarska nebo Velké Británie, do Spojených států, nic takového se nestalo. Je to bouře ve sklenici vody.

Jak tedy to včerejší prohlášení vnímáte?

Nechci to komentovat, nerozumím tomu. Nechápu to.

Dnes máte ale s panem premiérem Sobotkou program v Německu. Už jste to probírali?

Teprve teď jedu na letiště, ale určitě se s ním o tom budu bavit. Máme otevřený vztah, čehož si vážím, ale zatím jsme to neměli čas probrat.

Ale i tak. Premiér vlády, v níž působíte, se takto zachoval v reakci na vaši schůzku. Není to na zvážení vašeho setrvání?

Nečtu to tak, že by mi pan premiér nedůvěřoval. Nechci ale komentovat prohlášení někoho jiného. S plnou odpovědností a hrdě se hlásím k tomu, že jsem měl možnost se s Jeho Svatostí setkat. Udělal bych to znovu, pokládám to za správné. Protože ho pokládám za jednu z nemnoha morálních autorit současného světa. Tak jako jsem se před měsícem setkal s papežem Františkem a před dvěma lety jsem byl u emeritního papeže Benedikta XVI. Patří to do mé kompetence. Nechci se vyjadřovat k postojům někoho jiného. Když jsem s nimi navíc zatím neměl možnost mluvit.

Kdy jste řekl ministrovi Zaorálkovi, že se sejdete s dalajlámou? Navíc vzhledem k nedávné uzavřené schůzce vlády, na které si ministr zahraničí nechal slíbit, že se nikdo ze členů vlády s dalajlámou nesejde…

Vzhledem k tomu, že to bylo uzavřené zasedání, tak to nemohu komentovat. Mohu jen říci, že jsem se zachoval kontinuálně a držím svou linii od samého začátku a není to překvapení. Pana ministra zahraničí jsem informoval nejdříve zprávou a poté jsme spolu telefonovali.

A co na to říkal?

Dohodli jsme se, že jej budu informovat o závažných schůzkách zahraničněpolitického charakteru, což jsem také udělal. Vyjádřil svůj názor, já vyjádřil svůj. Byl to velice věcný, racionální rozhovor, kdy on řekl svůj úhel pohledu a já svůj.

Měli jste tedy na to setkání jiný názor…

Neměli jsme stejný názor na místo setkání. Tak bych to řekl. Problémem nebyl samotný fakt, že se s dalajlámou sejdu, ale to, kde k tomu dojde.

Zaorálek tedy řekl, dobře, sejděte se s dalajlámou, ale nedělejte to na ministerstvu.

Zda se s někým mohu, nebo nemohu sejít, je věc moje. Do toho mi nikdo nemůže mluvit. Samozřejmě nejsem soukromá osoba a nemohu jen tak říct, že se sejdu s kýmkoli a nebudu o tom nikoho informovat. Ministra zahraničí jsem o tom samozřejmě informoval, vyměnili jsme si názory ve velice klidné a kultivované debatě.

Tak jinak: ustoupil jste v něčem ministrovi?

To není otázka ustupování. Já jsem naprosto vědomě, zodpovědně a na základě svobodného rozhodnutí rozhodl Jeho Svatost přijmout na půdě ministerstva kultury, protože je to adekvátní. A do toho mi nikdo nemůže vstupovat. Je to moje odpovědnost a za tou já si stojím.

V tuto chvíli za vámi stojí hlavně politici z ANO.

Jsem zastáncem koaliční vlády. Každý má možnost se vyjádřit a mě to těší. Potvrzuje to logiku naší koaliční spolupráce.

Ministr spravedlnosti Pelikán mi před chvílí v reakci na včerejší prohlášení ústavních činitelů napsal: "Je to ostuda a ponížení naší země, jež nemá v naší svobodné historii obdoby."

Tak děkuji, to jsem ještě neměl možnost slyšet. Myslím si, že v tuto chvíli je to do jisté míry skutečně hra o páteř naší země. A to je něco, čeho si velmi vážím a cením. Boj o páteř patří k hlubokým tradicím naší země už od středověku. Doby, kdy naše páteř byla gumová, se nám nevyplácely.

Nestojí proti vám sociální demokraté?

Nemyslím si, že je to takto. A neměl jsem zatím možnost o tom s panem premiérem mluvit. Není možné to takto jednoduše formulovat, v té straně jsou různé názory.

Upozornil vás někdo, ať se s dalajlámou nescházíte?

Každý, kdo mě zná, ví, že by to nemělo smysl. Ale v podstatě se vedla diskuse, zda je ministerstvo pro setkání vhodné.

V rámci vlády?

Ne. V rámci debaty s panem ministrem zahraničí. Já to chápu, je to jeho kompetence, plně to ctím. Ale na druhou stranu mám i já své kompetence. Takže jsme si vyměnili názory a učinil jsem to, co cítím, že je správné. Znovu říkám, že jsem opakovaně připravený se takto zachovat, protože posledním arbitrem mého jednání je mé svědomí. Tak jsem se choval vždy. Před rokem 1989 jsem ještě stačil zažít výslechy Státní bezpečnosti. Nekoupili si mě českoslovenští komunisté, ještě méně si mě koupí komunisté čínští.

Kontaktoval vás před schůzkou někdo z čínské ambasády?

S paní velvyslankyní jsem se setkal zhruba před čtrnácti dny. Mluvili jsme o celistvosti Číny, to mi paní velvyslankyně říkala. Já jsem upozornil na otázku vězňů svědomí, upozornil jsem na pronásledování křesťanů a členů hnutí Fa-lun-kung, na nepřijatelnou praxi transplantace orgánů v jejich zemi. Takže si vždy ve vší korektnosti vyměníme názory. Kdyby přišli s požadavkem, abych se nesetkával, to bych neakceptoval.

Takže vás o to nepožádala a neřekla, abyste se s dalajlámou nescházel?

Slovo dalajláma při tom rozhovoru vůbec nepadlo.

Byl na včerejším setkání vicepremiér Pavel Bělobrádek?

S Jeho Svatostí, co vím, se setkal v době oběda. Při setkání na ministerstvu kultury nebyl.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy